Vesmírné lodě a plavidla - Asgardské - Třída O'Neill

Rozcestník asgardských vesmírných lodí a plavidel

Třída O'Neill – válečná loď

Specifikace / Popis / Technologie / Známé lodě

Třída O'Neill

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Asgardé
Design Asgardé
Třída O'Neill
Technické specifikace
Délka 1 500 m
Šířka 700 m
Pohon podsvětelný, asgardský hyperpohon
Palivo naquadrie
Hyperpohon mezigalaktický
Výroba energie neutrino-iontové generátory
Ochrana asgardský štítový systém
Senzorový systém asgardské senzorové pole
Trup lodi Trinium/uhlík/naquadah
Ovládací systém asgardské kameny
Protiopatření vnitřní tlumící pole, autodestrukce
Zbraňový systém 4 energetické iontové zbraně
Minimální posádka žádná
Ostatní systémy holografický komunikační systém, autodestrukce, transportní systém - 5 hlavních a 10 sekundárních
Použití
Účel válečná loď
Rok zavedení 2000
Přidružení Asgardé
Stav neznámo, pravděpodobně zničeny

Popis

Lodní třída O'Neill je nejvyspělejší válečnou lodí ve flotile Asgardů a první série lodí Asgardů, určených výhradně pro boj s Replikátory. Proto je nanejvýš pravděpodobné, že tyto lodě byly navrženy pro maximální účinnost proti blokům Replikátorů, jejich zbraním a štítům. Byla pojmenována na počest Jacka O'Neilla z Tau'ri, za jeho zásluhy v boji proti Replikátorům na Biliskneru. Ostatní lodě, jako např. Prométheus nebo Ha'tak, jsou proti ní trpaslíci jak ve velikosti, tak i palebné síle a technologiích.

O'Neill ve výroběLoď je podle oficiálních zdrojů ještě o trochu větší než třída Biliskner, protože dosahuje délky úctyhodných 1 500 m, ale v seriálu se zdá spíše o dost menší. Trup lodi je složen ze slitiny trinia, uhlíku a naquadahu, takže je velmi odolný a má našedivělou barvu. Tato slitina je také Thorem popisována, jako dosud nejpevnější materiál, jaký jsou schopni Asgardé vyrobit. Tyto lodě nesou nejmodernější zbraně vytvořené Asgardy, ovšem kromě jejich plazmových paprsků, ty vyvinuli až před svou sebevraždou.

Tato třída lodí nahradila zastaralou, ale stále impozantní třídu Biliskner, protože museli reagovat na nové nepřátele, na které už Biliskner nestačil. Dá se tedy říci, že na tyto lodě hned přešli a nebyl žádný plynulý přechod mezi oběma třídami, protože nepoužívaly obě třídy lodí současně. Jediný díl, kde byly vidět současně je Překvapivá odhalení, kde Thor přiletěl v Biliskneru a ke konci přiletěli tři lodě O’Neill. Již měli mnoho těchto lodí vyrobených v době nové a asi největší hrozby, kterou byla křížová výprava Oriů v Mléčné dráze.

Tyto lodě jsou poháněny neznámým počtem neutrino-iontových generátorů a mají patnáct asgardských transportních systémů. Tyto neutrino-iontové generátory už jsou trochu jiné než na lodích třídy Biliskner, protože oficiální zdroje u nich uvádějí, že jsou poháněny již nějakou formou naquadrie (SG-1 4x01 – Malá vítězství, 6x12 – Nepřirozený výběr, 8x01-02 – Časy se mění, 9x20 – Kamelot).

Design

Vzhled lodíTato třída lodí má stejný estetický tvar, jako jiné asgardské lodě, s hladkými zakřiveními a souběžnými projekcemi (loď je osově souměrná), na rozdíl např. od antických lodí třídy Aurora. Celkově tyto lodě mají podobný tvar jako třída Biliskner, s výjimkou zakřivené, vypouklé přední části trupu lodi, která má design spíše více zaoblený podobný "hlavě", namísto "kladiva" u lodí třídy Biliskner. V zadní části lodi jsou opět dva viditelné pomocné motory podsvětelného pohonu, také podobné, jako u lodí třídy Biliskner.

Manévrovatelnost

Loď v akciTyto lodě se zdají být velmi obratné, o čemž svědčí např. bitva u již neexistující planety označené P3Y-229, kterou Oriové využili, aby zprovoznili superbránu. Během bitvy byla právě viděna i tato loď, která dělala ostré zatáčky ve vysoké rychlosti a zapojovala se tak do stíhací bojové taktiky, navzdory její masivní velikosti, což ji také umožnilo vydržet mnohem déle, než jiné lodě spojenecké flotily (SG-1 9x20 – Kamelot).

Technologie

Lodě třídy O'Neill mají k dispozici nejmodernější technologii Asgardů a patří tedy mezi nejsilnější lodě známého vesmíru. Pouze mateřské lodě Oriů, které byly navrženy pomocí znalostí povznesených bytostí, se ukázaly být více než konkurenceschopné pro tyto lodě a lodě Oriů jsou dost možná i nejmocnější lodě ve známém vesmíru. Dokonce i poté, co jen jedna mateřská loď Oriů, i když měli početní převahu 4 na 1, dokázala ohrožovat tuto loď jen s jejími vedlejšími energetickými zbraněmi a není známo, jestli loď této třídy nebyla při bitvě dokonce zničena.

Dálkové řízení a autodestrukceTyto lodě mají pravděpodobně stejné systémy, co jsou na lodích třídy Biliskner, které budou jen vylepšené na nejmodernější asgardskou technologii, která dokáže předčít i Replikátory. Moc se o technologiích těchto lodí neví, takže zde uvedu jen ty nejzákladnější, o kterých bylo něco řečeno, případně nějaké změny oproti lodím třídy Biliskner, pokud jsou známy. Např. je známo, že má autodestrukci, což pravděpodobně všechny lodě a také se dá dálkově ovládat. V neposlední řadě má podobný, jen vyspělejší počítačový systém s ovládacími asgardskými kameny (SG-1 4x01 – Malá vítězství, 9x20 – Kamelot).

Hyperpohon

Loď vystupující z hyperprostoruI když si říkáte, že už to snad ani nejde, tak tyto lodě mají ještě kvalitnější hyperpohon, než ty nainstalované na lodích třídy Biliskner a dost možná je to i nejrychlejší hyperpohon, jaký byl kdy postaven. Bylo prokázáno, že loď byla schopna cestovat mezi galaxií Ida a Mléčnou dráhou, jen za hodinu a přeletět s taženým Prométheem v závěsu vzdálenost 1 200 světelných let v pouhých sekundách. Prométheus byl později odtažen do galaxie Ida za méně než jeden den, což je v případě tažené lodi mnohem pomaleji, než kdyby letěla sama, ale stále daleko rychleji, než všechny ostatní známé lodě, kromě plně napájené městské lodi (SG-1 6x12 – Nepřirozený výběr).

Štíty

Štíty lodiŠtíty těchto lodí jsou také vylepšeny, než na lodích třídy Biliskner a jsou jedny z nejvýkonnějších vůbec. Jsou schopné odolávat několika střelám z hlavních energetických zbraní a vedlejších pulzních zbraní válečných lodí Oriů zároveň, i když hlavní zbraň dokáže zničit Ha'tak na jeden výstřel a vedlejší na několik výstřelů. Štíty jsou dobíla zbarvené a opět vytvářejí bublinu kolem lodi. Štíty jsou také pravděpodobně schopny blokovat projektily Replikátorů, se kterými se dostávali na lodě Asgardů a zamořili je tak, protože nebylo nikdy prokázáno, že by kdy nějaká loď třídy O'Neill byla jimi zamořena (SG-1 8x02 – Časy se mění, 9x20 – Kamelot).

Zbraně

Energetické iontové střelyTato třída lodí na rozdíl od lodí Biliskner, který má jen jednu, má už 4 výkonné energetické iontové zbraně. Dvě z nich jsou viditelné v zadní části lodi na "křídlech" a další dvě jsou na přídi lodi, které jsou schopné se zatáhnout do trupu lodi. Byly navrženy tak, aby pronikly štíty replikátorských lodí a Anubisem upravených štítů jeho Ha'taků. Tyto zbraně vystřelují iontové energetické střely, které jsou schopny se fázovat tak, aby obešly štítový systém protivníka a zasáhly ho tak několikrát. Bohužel to ale nestačilo na štíty mateřských lodí Oriů a proto museli vyvinout další účinnější zbraně, které už ovšem na tyto lodě nenainstalovali. Tyto kanóny jsou jediné známé energetické zbraně, které jsou schopny zničit replikátorské bloky, které byly tradičně odolné vůči energetickým zbraním, skrz naprostou kinetickou energii a také se ukázaly být dostatečně silné proti upraveným štítům Anbisových Ha'taků (SG-1 5x22 – Překvapivá odhalení, 8x02 – Časy se mění).

Známé lodě

Freyrova loď

Freyrova loďVálečná loď třídy O'Neill, která je pod velením Freyra, byla součástí flotily tří lodí, směřujících na záchranu Thora od Anubise. V roce 2003 Osiris úspěšně napadl loď třídy Biliskner pod velením Thora, která na to nebyla připravena, u planety, která byla uvedena ve smlouvě o chráněných planetách. Vzhledem k tomu, že v té době nebyly k dispozici žádné lodě Asgardů, protože byly moc zaměstnány válkou s Replikátory, byl požádán tým SG-1 a poslán na tuto planetu, kde asgardský vědec Heimdall byl zanechaný ve výzkumném zařízení pod povrchem planety. Nakonec se týmu podařilo zachránit Heimdalla s jeho výzkumem a Thora, který byl zajat Osirisem. Nicméně po opuštění planety v Tel'taku, ve kterém přiletěli, byly odstřelovány goa'uldskými kluzáky a těsně před jejich zničením, se vynořily blízko nich z hyperprostoru tři lodě třídy O'Neill, jimž velel Freyr s touto lodí. Osiris věděl, že není žádným soupeřem pro tyto tři lodě a pokojně odletěl. Všichni byli zachráněni na poslední chvíli (SG-1 5x22 – Překvapivá odhalení).

Kvasirova loď

Kvasirova loď v bitvěKvasirova válečná loď třídy O'Neill byla součástí spojenecké obranné flotily v bitvě o P3Y-229. Loď bojovala proti válečným lodím Oriů, které prošli superbránou s doposud nevídanou manévrovatelností. Loď odolávala několika střelám z jejich zbraní bez vážnějšího poškození, což je něco, co málo jiných lodí dokázalo, protože ty byly vždy zničeny skoro ihned. Není známo, zda loď bitvu přestála, nebo byla zničena. Kvasir ale přežil. Jednou možností je, že loď unikla hyperprostorem, anebo se stáhla do určité vzdálenosti od bitvy, aby dobila své štíty a Kvasir provedl nutné opravy, podobně, jako pozemská loď Odyssey, ale nebylo to nikde zmíněno, když se Odyssey vrátila k superbráně na pomoc všem přeživším z katastrofální bitvy. Kvasir byl po bitvě právě na palubě Odyssey, což by mohlo naznačovat, že loď pravděpodobně zničena nebyla a přišel jim na pomoc, ale právě naopak také to, že zničena byla, ale před zničením se ještě stihl transportovat na Odysseu. Ať tak či onak, osud této lodi je prostě neznámý (SG-1 9x20 – Kamelot).

O'Neill

O'NeillO'Neill byla nejpokročilejší loď Asgardů v době její výstavby. Byla pojmenována podle Jacka O'Neilla z Tau'ri a byla to první loď z nové třídy lodí, určené výhradně k boji proti Replikátorům, kteří se stali neprostupní pro každý jiný způsob útoku Asgardů, který znali. Navzdory tomu O'Neill se nikdy nezapojil a byl užíván v bojích s Replikátory, natož ještě plně funkční. Když se Replikátoři pokoušeli napadnout domovský svět Asgardů, Samantha Carterová vymyslela plán, jak zničit lodě třídy Biliskner zamořené Replikátory, právě pomocí nedokončené lodě O'Neill. Nalákali je touto lodí do hyperprostoru a vzhledem k tomu, že asgardské lodě nemohou mít aktivní štít při zapnutém hyperpohonu, dali jí příkaz se zničit a exploze zničila i lodě Replikátorů. Thor byl zpočátku zděšen plánem, ale Sam ho dokázala přesvědčit a plán se povedl (SG-1 4x01 – Malá vítězství).

Thorova loď

Poté, co Thor přešel na tuto třídu lodí, stala se opět vlajkovou lodí celé asgardské flotily. Stalo se tak po záchraně Thorova podvědomí Jacobem Certerem a SG-1 z počítače Ha'taku Anubise, po událostech popsaných ve Freyrově lodi (SG-1 5x22 – Překvapivá odhalení, 6x03 – Havárie).

Thor přiletěl na pomoc SG-1Za několik měsíců po těchto událostech, Asgardé poslali Thora v jeho nové lodi, aby pomohl SG-1 a Prométheovi uvízlém ve vesmírném prostoru. Thor jim pověděl o nedávném vývoji ve válce s Replikátory a o situaci na planetě Hala. Nakonec musel požádat SG-1, aby mu pomohli zničit Replikátory jednou provždy. Thor pak použil tuto loď, aby odtáhl Prométhea k Zemi a přenesli na loď nějaké potřebné věci, před nastavením kurzu do domovské galaxie Asgardů, na planetu Hala. Thorova loď je tam odvlekla a pak pokračovali sami na planetu, ovládanou Replikátory (SG-1 6x11 – Prométheus, 6x12 – Nepřirozený výběr).

Touto lodí se také pravděpodobně Thor dopravil na Zemi, kde probíhalo tajné jednání s dalšími nejvlivnějšími zeměmi Světa, kde jim byl odhalen program Hvězdné brány a nové technologie, získané během let tímto programem. Thor se tam po jednání přenesl ve svém velitelském křesle, aby přesvědčil ostatní národy, že je nejlepší nechat program nadále v rukou SGC (SG-1 6x17 – Prozrazené tajemství).

V neznámém okamžiku po těchto událostech, Thor opět vyměnil tuto loď, za vědeckou loď třídy Jackson. Není známo, zda se tak Thor rozhodl sám, nebo to dostal nařízené od rady Asgardů (SG-1 8x01-02 – Časy se mění).

Valhalla

Valhalla v bitvě s ReplikátoryPoslední známější lodí třídy O'Neill, byla vlajková loď flotily Asgardů, Valhalla, která tuto funkci převzala chvíli po tom, když Thor přešel na vědeckou loď Daniel Jackson. Této lodi velel Aegir a čekal s ní, spolu s dalšími pěti loděmi flotily třídy O'Neill, u domovské planety Orilly, na přílet replikátorského křižníku, kterému velel Pátý. Po výstupu z hyperprostoru zahájily palbu a loď zničily, ale Pátý se zajatou Carterovou a několika Replikátory se dostal na planetu před tím, než byla loď zničena (SG-1 8x02 – Časy se mění).

Všechny tyto obrázky naleznete pohromadě také v galerii lodi.

Rozcestník asgardských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu