Vesmírné lodě a plavidla - Antické - Raketoplán
Rozcestník antických vesmírných lodí a plavidel
Raketoplán
Základní specifikace / Popis / Design / Technologie / Interiér / Historie
Základní specifikace
Výrobní informace | |
Výrobce | Antikové |
Design | Antikové |
Technické specifikace | |
Pohon | manévrovací trysky, podsvětelný pohon |
Ochrana | energetický štít |
Senzorový systém | subprostorové senzory |
Navigační systém | radar |
Protiopatření | stealth mód |
Zbraňový systém | 2 energetické pulzní zbraně |
Posádka | 5 |
Minimální posádka | 1 |
Cestující | 12 |
Použití | |
Účel | raketoplán, přeprava |
Rok zavedení | před cca 60 miliony lety, od roku 2009 využívala expedice Destiny |
Příslušnost | Antikové, Tau'ri |
Stav | jeden jako nový a aktivní |
Popis
Antický raketoplán je vesmírné plavidlo krátkého doletu, kterým se zkoumá okolí Destiny a používá se pro výsadky na planety. Je zakotvený venku na trupu Destiny pomocí dokovacích svorek a může být zpřístupněn skrz vzduchový uzávěr a přechodovou komoru. Pokud by nebyl raketoplán pevně spojen s trupem Destiny dokovacími svorkami a Destiny skákala do FTL, mělo by to za následek, že by se raketoplán přímo rozplynul a pokud by v něm někdo byl, nepřežili by. Zdá se, že Destiny měla tři raketoplány, protože má pro ně tři přistávací plochy, ale v době příchodu expedice měla jen dva a z toho ještě jeden porouchaný. Expedice je hojně využívala především pro přepravu na planety, které neměli bránu, nebo ji měli porouchanou. Také je používali v bojových situacích pro jejich velkou manévrovatelnost a výkonné zbraně.
Design
Antický raketoplán má tvarem blíže spíše k tradičnímu pozemskému designu, než předtím viděné cizí lodě podobného využití. Má protáhlý tvar a v zadní části dutá křídla, v nichž jsou umístěny motory podsvětelného pohonu. Na čele raketoplánu jsou troje okna pro výhled do vesmírného prostoru. Raketoplán je větší než Jumper. Při přistávání na planetách se ze spodní strany vysunou tři přistávací nohy, jedna vepředu a dvě vzadu. Zajímavé ale je, že při přistání na Destiny se nepoužívají a raketoplán dosedne přímo spodní stranou na trup Destiny. Když přišla expedice na Destiny, barvy raketoplánu byly už dost opotřebované a vybledlé věkem, ale dostalo se nám pohledu na nový, který měl spíše šedé zbarvení s tmavými odlesky.
Technologie
Loď je schopna podsvětelné rychlosti, ale ne rychleji jak světlo. Její podsvětelná rychlost je také menší než u Destiny samotné. Různě po trupu jsou rozmístěny manévrovací trysky, pomocí nichž se raketoplán jemně směruje do patřičných směrů. Má dvoje energetické zbraně na křídlech, mířící dopředu, které se zdají být stejně výkonné, jako střelecké věže na Destiny. U takto malých lodí to není moc obvyklé, ale má dokonce energetické štíty, které jsou velmi podobné jako u Destiny a září naoranžovělým světlem, pokud dostanou zásah. Jsou docela výkonné, protože snesou dost zázahů od nakaiských útočných lodí a dronů.
Ovládací prvky
Ovládací a řídící prvky, displeje a světelné indikátory, jsou doprovázeny antickým popisem, a protože ne všichni členové expedice umějí číst antický text, mají anglické překlady napsány na kousku papíru a rozmístěny po celém raketoplánu u jednotlivých tlačítek.
Z pilotního křesla má pilot přístup k většině (ne-li ke všem) systémům lodi, což také dovoluje, aby pilotovala raketoplán jen jedna osoba. Přímo vpředu jsou ovládací prvky řízení lodi, jako pomocné trysky, inerciální tlumiče, automatický pilot, náklony / odchýlení se z kurzu a podvozek. Nad těmito ovládacími prvky je navigační radar a vůbec nejdůležitější odpočítávání skoku Destiny do FTL, stejně jako ukazatele podpory života, jako je úroveň kyslíku a vnitřní teplota a tlak. Po pilotově pravé straně jsou zbraňové systémy, jako je manuální ovládání, zaměřování a obranné systémy (štíty). Po levé straně pilota jsou lodní energetické systémy.
Osoba u doplňkové navigace má dva displeje, na nichž může monitorovat systémy, jako režim stealth, široké spektrum senzorů, mezi nimi i dlouhého dosahu a diagnostiku. V doplňkové oblasti zbraní mají přístup k hlavním zbraním, indikátorům vzdálenosti, štítům a pomocným tryskám.
Interiér
Raketoplán má sedadla pro celkem 17 osob, včetně 5 členů posádky. Přední část kokpitu obsahuje veškeré konzole pro ovládání raketoplánu. V kokpitu jsou tři hlavní křesla. Křeslo pilota s rozhraním pro řízení, doplňková oblast řízení navigace a oblast se zbraňovými systémy. Za doplňkovými ovládacími prvky zbraní a navigačních systémů jsou také dvě sedadla. Zadní část raketoplánu je skladovací prostor a je také určen pro cestující. Obsahuje lavice k sezení, šest na každé straně, tedy celkem 12 cestujících. Lavice mají jakési pásy pro bezpečnost cestujících např. v atmosférických turbulencích. Loď je přístupná přes dveře v zadní části raketoplánu, které po zakotvení s Destiny se otevírají do přechodové komory. Žádné jiné vchody nejsou známy. Interiér je většinou světle modrý se zlatým lemováním.
Historie
Když expedice dorazila v roce 2009 na Destiny, objevili na ní dva raketoplány. Zdá se ovšem, že Destiny měla 3 takovéto raketoplány, přičemž není známo, co se se třetím stalo. Jeden měl rozbité okno, ze kterého vzduch z Destiny unikal do kosmu. Energetický štít byl sice automaticky vztyčený, aby udržel atmosféru, ale neměl dostatečný výkon na to, aby zcela utěsnil díru. Dveře přechodové komory byly porouchané a zabránit unikání vzduchu se mohlo jen, pokud by byly zavřené dveře raketoplánu, ale problém byl v tom, že to šlo jen z raketoplánu. Nakonec se obětoval senátor Alan Armstrong, aby zachránil expedici, protože již utrpěl velké vnitřní zranění při útoku Luciánské aliance na základnu Icarus a dveře z raketoplánu uzavřel. Zbytek kyslíku v raketoplánu byl vysát do vesmíru a senátor umřel na udušení (SGU 1x02 – Air).
Krátce na to Matthew Scott s pomocí Adama Brodyho a pár dalších, začali prozkoumávat operační schopnost druhého raketoplánu. Scott udělal štítky popisů tlačítek pro každý ovládací prvek a Brody je přeložil do angličtiny. Ačkoliv Scott neměl žádné zkušenosti létání s tímto strojem, vyjádřil zájem být první, kdo se s ním proletí a využil toho zanedlouho, když se zdálo, že letí Destiny přímo do hvězdy. Scott byl vybrán jako pilot raketoplánu, aby se skupinou vybraných lidí z expedice přežil na nejbližší obyvatelné planetě v zóně zlatého štěstí (zóna kolem hvězdy, kde jsou vhodné podmínky k vytvoření života na planetě, pokud to typ planety dovolí). Nakonec se ukázalo, že Destiny ve hvězdě dobíjela jen energii a Scott nakonec musel závodit s časem, aby přistál na Destiny dříve, než skočí do FTL, protože po dobití zrychlovala. Raketoplán musel využít gravitace planety, kam původně letěli, aby získal větší rychlost a Destiny předhonil. Manévr se nakonec úspěšně povedl a raketoplán přistál se štěstím na Destiny (SGU 1x04 – Darkness, 1x05 – Light).
Když Destiny narazila na první mimozemskou rasu Nakaiů, kteří po nich chtěla kapitulaci, Scott a Greer pilotovali raketoplán, aby se s nimi snažili nějak domluvit. Jenže mateřská loď Nakaiů vyslala malé útočné lodě a místo toho se s nimi museli střetnout v boji. Raketoplán zničil několik jejich lodí, než ustoupili na svou mateřskou loď, ale podařilo se jim mezi tím zajmout Chloe, když vyřízli otvor do trupu Destiny a Chloe při tom byla moc zvědavá. Young použil komunikační kameny, aby se dostal na palubu mateřské lodi Nakaiů a zachránil Chloe. Místo toho ovšem našel a zachránil Rushe, ale musel oba nechat na palubě, protože se spojení přerušilo. Scott to nechtěl vzdát a použil znova raketoplán, aby je zachránil, ale už nemusel do bitvy, protože Nakaiové ustoupili do FTL a před tím se Rush s Chloe dostali z lodi (SGU 1x11 – Space).
Chvíli potom, co se vypořádali s Nakaii, Rush oznámí posádce, že si myslí, že je na trupu lodi nějaké sledovací zařízení, pomocí něhož je vždy najdou. Eli pošle ven KINO a opravdu najdou přichycenou celou útočnou loď Nakaiů na trupu Destiny. Young se scottem se toho ujmou a letí ji s raketoplánem zničit. Stačil jeden výstřel a loď se od trupu odpoutala a za chvíli explodovala. Když se ale vrátili, nefungovali dokovací svorky. Bez uchycení by byl raketoplán zničen při skoku do FTL. To způsobil Rush, jelikož začal převádět velitelské funkce do konzole v nalezené laboratoři, protože civilisté se vzbouřili proti vojákům a chtěli je odříznout. Nakonec převod přerušil a dokovací svorky uchytily raketoplán k trupu lodi těsně před skokem do FTL. Young a Scott byli zachráněni (SGU 1x12 – Divided).
Když Destiny nečekaně vystoupila z FTL v jednom systému, expedice zjistila, že se nenachází na žádných hvězdných mapách a výstup z FTL způsobila gravitace hvězdy, která se tím nepředpokládala. V systému byla jedna obyvatelná planeta a Destiny musela upravit svou dráhu kolem hvězdy, aby mohla skočit do FTL. Měli na to čas celý měsíc a tak využili raketoplán, aby planetu prozkoumali. Byl to soslova ráj a tak si chtěli udělat menší dovolenou a převezla se raketoplánem většina posádky na Eden. Raketoplán se teda používal pro přepravu mezi planetou a Destiny. Část posádky ale později chtěla na planetě zůstat a tak byl porouchaný raketoplán částečně opraven, aby mohl absolvovat jednosměrný let na Eden a byl tam zanechán, jako prostředek pro zajištění energie a útočiště pro lidi, kteří se rozhodli zůstat. První raketoplán se pak vrátil se zbytkem posádky na Destiny (SGU 1x13 – Faith).
Expedici zůstal jen jeden provozuschopný raketoplán. Když byla Destiny už v druhé galaxii od příchodu expedice, Rush využil nově objevený hlavní kód lodi a její můstek k tomu, aby vystoupili z FTL, protože potřebovali vodu a jídlo. Nejbližší planeta měla bránu, ale byla poškozená. A proto vyslali tým na planetu pod vedením Scotta v raketoplánu. Z počátku to šlo velmi hladce, ale později se s raketoplánem něco stalo a nějak se poškodil a zřítil se na povrch planety v důsledku velikého stáří v kombinaci s účinky planetární atmosférické super rotace. Všichni vyvázli s menším zraněním, jen seržant Riley byl vážně zraněn, protože zůstal ještě pod nějakou strukturou interiéru raketoplánu, která se na něj zřítila. Museli najít bránu, která byla zasypána v zemi a zprovoznit. Přišel jí plukovník Young, aby ukončil Rileyho trápení a ten pod jeho rukamy umírá. Raketoplán byl velmi poškozený a neopravitelný, takže ho tam museli nechat (SGU 2x02 – Aftermath).
Později zažila posádka přímo něco neuvěřitelného, když se najednou u lodi objevil raketoplán, který vypadal jako jejich, jen byl jako nový. V raketoplánu byli lidé, kteří zůstali na Edenu a dožadovali se, aby je pustili na palubu. Po delším zvažování jim to nakonec umožnili a raketoplán přistál a zakotvil na Destiny. Vrátivší lidi nejprve zavřeli, než zjistí, co se to vlastně děje, protože tomu nikdo nechtěl věřit. Po udělení volného pohybu po lodi začali postupně umírat. Během toho Rush zkoumal raketoplán a došel k závěru, že je to ten jejich raketoplán, jen byl uvedený do továrního stavu a byl tak naprosto plně funkční a nový. Než všichni z Edenu zemřeli, zjistilo se nakonec, že raketoplán znovu zrekonstruovala a poslala zpět neznámá, vyspělá cizí rasa, která pravděpodobně stvořila Eden a celý hvězdný systém a spolu s ním oživili i lidi, protože zemřeli již na Edenu. Živá tkán je ovšem něco jiného a nevěděli, že nakonec znovu umřou. Raketoplán na Destiny zůstal a opět ho od té doby mohli využívat (SGU 2x09 – Visitation).
Když Rush objeví nějaký cizí signál, rozhodnou se změnit kurz a prošetřit to. Když dorazí na místo, najdou jen pole trosek lodí po nějaké velké bitvě. Scott, Greer a Brody si vezmou raketoplán, aby trosky blíže prozkoumali. Při letu k jedné méně poškozené lodi probudili drony, cizí lodě, které mohly za tuto spoušť. Po příletu k díře v trupu jedné zachovalejší lodi se přesunou ve skafandrech na palubu a zjistí, že jsou to lodě Ursinů. Drony mezitím zaútočí na Destiny a tým se musí rychle vrátit. Naskákají zpět do raketoplánu a vrací se na Destiny. Kvůli čekání na raketoplán byla Destiny v boji tak poškozena, že nemohli skočit ani do FTL. Z této situace je vytáhl až Telford s Ursini, kteří se nečekaně objevili s konstrukční lodí a zavedli je do hvězdy načerpat energii (SGU 2x10 – Resurgence).
Po dalším boji s drony, kdy se jim povedlo zničit velitelskou loď, se všechny drony vyply. Měli čas na opravy, ale když jim Ursini sdělili, že je našla další velitelská loď, museli rychle jednat. Rozhodli se vzít jeden dron na palubu, aby věděli, proti čemu stojí a jestli se s tím dá něco dělat. Použili k tomu raketoplán, který zaparkovali u jednoho malého dronu. Oblékli si skafandry, otevřeli dveře a pomalu zacouvali s raketoplánem a tak dostali dron na palubu. Jenže když se chtěli vracet, zablokovala jim cestu jediná přeživší loď Nakaiů. Nakonec se s nimi domluvili, že je postí, kdy jim vydají Chloe, aby ji mohli odebrat patogen. Scott se vrátí s raketoplánem na Destiny, kde vyloží dron a vezme na palubu Chloe. Vrací se k mateřské lodi Nakaiů, kteří jim otevřou dveře hangáru a vletí dovnitř, kde zaparkují. Scott zůstává v raketoplánu. Když mu Chloe vrátí, vyrážejí zpět, jenže už dorazila velitelská loď a drony útočí na Destiny. Scott se s raketoplánem zapojuje do bitvy a zničí i několik dronů. Když přeprogramují vypnuté drony a opraví štíty, raketoplán se vrací na Destiny a ta utíká do FTL (SGU 2x11 – Deliverance).
Ne dlouho po tomto záhadném incidentu s vrátivšími lidmi z Edenu, došlo k dalšímu, protože když se Destiny blížila ke hvězdě, kde se měli pokusit přímo při dobíjení vytočit Zemi, blížil se k nim raketoplán, na jehož palubě byl Rush a dožadoval se vstupu na palubu. Jenže na Destiny byl Rush, takže opět záhada. Jakmile ho pustili na palubu, dozvěděli se, co se vlastně stalo. Pokus vytočit Zemi z hvězdy totiž neuspěl, Destiny byla poslána zpět v času o 12 hodin a na palubě zůstal jen Rush. Když je viděl na senzorech, rozhodl se k nim letět raketoplánem, protože poškozená původní Destiny byla na sestupné dráze do hvězdy. Na druhou Destiny pak byla vyslána posádka bránou místo raketoplánem, aby z ní vzali všechno potřebné a druhý raketoplán, také v továrním stavu, od té doby sloužil expedici, která měla nyní dva plně provozuschopné a nové raketoplány (SGU 2x12 – Twin Destinies).
Potom, co drony zaútočily na kolonii Novus, kde byl tým, a zničili hvězdnou bránu, Destiny ustoupila a zjistili, že je dokáží sledovat, když používají hvězdnou bránu. Od té doby používali raketoplány, pokud se chtěli dostat na nějakou planetu. Eli jim poslal signál a vrátili se pro ně. Vyslali na kolonii oba raketoplány, aby je nabrali a s nimi i kolonisty z Novu. Museli provést několik letů, protože se do raketoplánů všichni nevešli. Když přiletěli na Novus, poslali jeden raketoplán, aby zjistil, co se tam vlastně stalo. Město bylo v nukleární zimě vlivem zvýšené sopečné a vulkanické činnosti a nenašli nikoho naživu. Použili zbraně raketoplánu, aby se dostali do protiatomového bunkru, ale vrata byla tak silná, že to nemělo účinek. Díru do vrat nakonec udělala Destiny z hlavního děla. Později byl na planetu poslán i druhý raketoplán s týmem, který pátral po zásobách. Oba raketoplány pak byly používány pro přepravu zásob a lidí mezi bunkrem a Destiny. Když se podmínky na planetě zhoršily natolik, že se městem začaly šířit trhliny s lávou, museli rychle vyklidit bunkr a vrátit se do raketoplánů. Měli to skoro na poslední chvíli, protože chvíli po odletu obou raketoplánů zpět na Destiny, bylo město zničeno (SGU 2x17 – Common Descent, 2x18 – Epilogue).
Poté, co začaly útoky dronů na Destiny, používali raketoplány k dosažení planet, aby získali nějaké zásoby. Nalezli jich ovšem vždy moc málo. Později vymyslí plán, jak odlákat velitelskou loď. Upraví štíty Destiny a raketoplánu, aby na ně měly střely z dronů zanedbatelný účinek. Vyslali dálkově řízený raketoplán bez posádky a ten vyslal subprostorový signál, který napodoboval vytáčení hvězdné brány. Velitelská loď na to skočila a na chvíli odletěla pryč. Posádka pak měla čas získat na planetě potřebnou rudu pro opravu stázových komor, než se velitelská loď vrátila. Raketoplán byl pak dálkově řízený Rushem a Eliem přímo na velitelskou loď. Po cestě schytal několik zásahů z dronů a s jedním se křídlem srazil, ale pokračoval dál. Eli načasoval přetížení motorů, které u velitelské lodi explodovaly a ta byla i s raketoplánem zničena. Od té doby měla expedice zase jen jeden raketoplán (SGU 2x20 – Gauntlet).
Tyto obrázky a ještě další najdete také v galerii raketoplánu.
Rozcestník antických vesmírných lodí a plavidel
Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu