Vesmírné lodě a plavidla - Antické - Křižník

Rozcestník antických vesmírných lodí a plavidel

Křižník

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Historie

Asuřanský křižník

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lanteané, Asuřané
Design lanteanský
Třída podpůrná loď
Technické specifikace
Pohon podsvětelný a hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný
Zdroj energie neznámá
Ochrana lanteanský štítový systém
Senzorové systémy lanteanské senzorové pole
Zbraňový systém drony, energetické zbraně
protiopatření lanteánské maskování
Použití
Účel hlídková a podpůrná loď
Rok zavedení neznámý, prvně viděna v roce 2007, dříve v roce 2006 ve vizi Niama
Přičlenění Lanteané, Asuřané
Stav všechny pravděpodobně zničeny

Nahoru

Popis

Lanteánský křižník prolétá nad hlavou Weirové ve viziPůvodně využívali tuto loď ve své flotile Lanteané jako doprovodnou a podpůrnou loď pro své lodě třídy Aurora. Byla u nich vidět jen jednou ve vizi Niama a to v době, kdy se snažili zničit svůj výtvor, Replikátory. Tato loď prolétala nad zničenou planetou nad hlavou Weirové. Je tedy jisté, že původně ji navrhli Lanteané. V seriálu byla ovšem vidět živě v akci jen u Asuřanů a vše co o ní víme, pochází právě od nich (SGA 3x05 - Potomci).

 

Asuřanský křižník hlídkuje nad bránou

Moc se o této lodi neví, takže zde shrnu jen známé věci. Křižní byl druh vesmírné lodi používaný Lanteany a později Asuřany (lidská forma Replikátora v galaxii Pegas) jako doplněk a podpora pro jejich válečné lodě třídy Aurora. Vzhledem k tomu, že používali lodě třídy Aurora jako jejich primární vlečné lodě, tyto křižníky byly používány pravděpodobně jako jejich podpůrné lodě. Křižníky většinou hlídkovali zamaskovaní na orbitě planet pod kontrolou Lanteanů/Asuřanů a jakékoliv narušitele se snažili zničit. Loď nebyla moc velká oproti lodi třídy Aurora, která byla několikrát větší. V boji používala jak energetické zbraně tak drony, ale ty ne ve velkém množství (SGA 4x02 – Záchranné lano, 4x10 – Smrtící spirála).

Nahoru

Design

Design asuřanského křižníkuDesign křižníku je velmi hranatý, jako obecně vše od Antiků. Vzhled je opravdu velmi složitý a také je loď velmi členitá, každopádně na rozdíl od Aurory je osově souměrná na délku. Je ovšem dosti nízká a jednotlivé části trupu se směrem k zádi rozšiřují, přičemž mají velké množství malých nástaveb. Ze stran trupu vychází na každé straně dvě ramena držící nějaké gondoly. Není známo, k čemu sloužily, ale víme, že po odmaskování přední části zářily, takže je pravděpodobné, že je na nich emitor maskovacího zařízení. Také se na nich vepředu nachází energetické zbraně. Z přední části trupu vychází různě dlouhé a silné trny pravděpodobně s různými systémy jako senzory a komunikace (není ovšem potvrzeno), které jsou v menší míře viděny i na přední části gondol. Pohon se nachází v zadní části trupu lodi (4 modře zářící), ale i na zadní části gondol (každá gondola tři sekundární nažloutlé motory).

Nahoru

Známé technologie

Štíty asuřanského křižníkuAlespoň jedna tato loď měla maskovací zařízení, což víme od Asuřanů a je pravděpodobné, že ho využívali i Lanteané. Právě na křižníku se mohla také využít, protože nebyl moc velký. Využívali samozřejmě lanteánský štítový sytém a senzorové pole. Vyzbrojena byla drony, ale také energetickými zbraněmi, které využívali častěji. Energetické zbraně nebyly moc účinné v porovnání se štíty Asgardů na pozemské lodi Apollo, protože je bitva s křižníkem moc

nevyčerpala a mohli v klidu ustoupit, když byl Jumper na palubě. Zbraně se pravděpodobně daly použít jen v případě, kdy nebyl zamaskován. Loď byla schopna cestovat hyperprostorem, ale jen pouze v rámci galaxie, takže byl jen mezihvězdný. V zadní části lodi byly vidět 4 motory podsvětelného pohonu a také po třech menších na gondolách. Samozřejmě využívala antickou technologii, takže byla pravděpodobně silná a nebylo tak jednoduché ji zničit (SGA 3x05 – Potomci, 4x02 – Záchranné lano, 4x10 – Smrtící spirála).

Nahoru

Historie

Antický křižník při vyhlazování asuřanůAsuřané byli vlastně vyvinuti Lanteany jako umělé formy života na bázi nanitů, kteří měli napadat Wraithy na buněčné úrovni. Tato mikroskopická stvoření ale vytvářela další větší a složitější organismy, až se nakonec vyvinulu do podoby jejich tvůrců. Asuřané prosili Lanteany, aby jim odebrali program agrese, ale ti odmítli, protože chtěli zbraň, ale projekt se jim brzy vymkl kontrole. Když si Lanteané uvědomili svou chybu, chtěli je zlikvidovat jednou provždy a vyslali flotilu válečných lodí třídy Aurora, které byly doprovázeny právě podpůrnými křižníky, aby je všechny vyhladily. Celá planeta byla sice zpustošena, ale nekolika Asuřanům se podařilo uniknout a dlouhodobě se skrývat (SGA 3x05 - Potomci).

Zaměstnaný asuřanský křižník v boji s ApollemAtlantis ve vesmíru byla ve velkých potížích. Potřebovali nutně ZPM a proto se rozhodli, že jedno ukradnou Asuřanům. Rodney modifikoval Jumper podle znalostí získaných z doby, kdy byl na cestě k povznesení, aby mohl cestovat hyperprostorem, ale fungovalo to jen na cestu tam. Na Asurasu se jim podařilo nakonec ZPM získat, ale museli obětovat Weirovou, která tam zůstala, aby Asuřany zdržela a mohli uniknout. Když se dostali na orbitu planety, Rodney se snažil zapojit ZPM, protože to byla jediná možnost, jak znovu zprovoznit hyperpohon, ale překvapil je křižník, který se před nimi odmaskoval a začal nabíjet zbraně. Naštěstí se objevila loď Apollo, která je včas našla a na křižník zaútočila a zaměstnala ho natolik, že umožnili Jumperu dostat se v bezpečí do hangáru a skočit do hyperprostoru (SGA 4x02 – Záchranné lano).

Pohon asuřanského křižníkuKdyž se jedna frakce Asuřanů, ve vedení s kopií Weirové, od nich odtrhla, snažili se je najít a zničit. Tato frakce se chtěla pokusit povznést, a proto se snažili být co nejvíce lidští a vyhotovili kopii celé Atlantis i s týmem AR-1, který později přišel na to, že jsou jen kopie s jejich vzpomínkami. Sonda Asuřanů je ale najde a zaútočí na Město. Loď třídy Aurora ho zničí, ale kopii týmu se s kopií Weirové podaří v Jumperu uniknout a nechají se dopravit s jejich lodí na jinou planetu. Kontaktují Atlantis a praví členové AR-1 za nimi dorazí na pomoc. Replikátoři je ovšem našli a chtějí je zničit pomocí křižníků. Jeden zaujal pozici u brány, aby nikdo neutekl a druhý zatím našel Shepparda a kopii Weirové, na které zaútočil pomocí několika dronů. Kopie týmu s Weirovou se nakonec obětovali a vzlétli s Jumperem, aby mohl skutečný tým uniknout bránou. Oba křižníky je pronásledovaly a pomocí dronů také sestřelily (SGA 4x10 – Smrtící spirála).

Rozcestník antických vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu