O seriálu - Stargate Atlantis

Epizody / Filmy / Postavy

Seriál Stargate: Atlantis (Hvězdná brána: Atlantida) je spin-off (odnož) seriálu Stargate SG-1. Atlantis vlastně navazuje na poslední dva díly 7. série, v nichž je objevena na Antarktidě Antická základna. Zde Dr. Jackson zjišťuje, že adresa ke ztracenému městu Antiků se skládá z osmi symbolů. Město se tedy nachází v jiné galaxii. Podle symbolů se město nachází v galaxii Pegasus.

SGA

Je sestavena expedice v čele s úspěšnou diplomatkou, a bývalou velitelkou SGC, Dr. Elizabeth Weirovou, která má za úkol prozkoumat a zajistit město Atlantis. Do galaxie Pegasus existuje jen jedna cesta, a to ta Hvězdnou bránou. SGC má však jen omezenou energii. Kvůli obrovskému množství energie, které brána potřebuje pro vytvoření červí díry do jiné galaxie, se dá brána otevřít jen s antickým zdrojem energie, s tzv. ZPM. Tento zdroj energie, nalezený v Antarktidě má však energii už jen na jedno otevření brány. Expedice tedy musí riskovat a projít bránou, aniž by věděli, co je na druhé straně čeká. A pokud nebude na Atlantis nové ZPM, tak už se nikdy nebudou moci spojit se Zemí a nikdy se nevrátí...

Expedice na Atlantis naráží na nové a velice nebezpečné nepřátele, na Wraithy. Wraithové dokázali zničit i Antiky, což dokazuje jejich sílu. Wraithové pocházejí z Antických laboratoří, jako jeden z nepovedených experimentů. Podobají se hodně upírům, ale narozdíl od nich nevysávají z těla oběti krev, ale životní energii. Expedice naráží kromě Wraithů i například na Replikátory a jiné rasy. Nalézají také spojence, poznávají nové planety a životní formy a samozřejmě narážejí i na nové a fascinující technologie.

Seriál běžel souběžně s původním Stargate SG-1 po dobu tří sérií a jeho děj se občas prolínal, ale od čtvrté série běžel samostatně, protože seriál Stargate SG-1 byl ukončen. Seriál skončil 5. sérií, ale v roce 2010 by se měl začít natáčet film, který by měl být ve stylu Ark of Truth (Archa pravdy), tzn. že by měl ukončit dějovou linii s Wraithy. Pracovní název filmu je zatím Extinction.

V seriálu je také naše české zastoupení v podobě herce Davida Nykla, který hraje vědce Dr. Radka Zelenku. Občas asistuje Dr. McKayovi a je to důležitý člen expedice. Již několikrát se výrazně podílel, nejen na záchraně Sheppardova týmu, ale i na záchraně města Atlantis. Nejvíce zajímavé je ale to, že mu producenti a scénáristi Wright & Cooper povolily české vsuvky. Takže si můžete užít naši nádhernou češtinu i v takovém fenoménu, jakým Stargate bezesporu je...

Herecké obsazení:

 • Dr. Elizabeth Werirová (Torry Higginson)
 • Major / Podplukovník John Sheppard (Joe Flanigan)
 • Dr. Rodney McKay (David Hewlett)
 • Teyla Emmagan (Rachel Luttrell)
 • Poručík Aiden Ford (Rainbow Sun Francks)
 • Ronon Dex (Jason Momoa)
 • Dr. Carson Beckett (Paul McGillion)
 • Podplukovník Samantha Carterová (Amanda Tapping)
 • Richard Woosley (Robert Picardo)
 • Dr. Jennifer Kellerová (Jewel Staite)
 • Dr. Radek Zelenka (David Nykl)