Záblesky z minulosti s Teryl Rothery

Teryl Rothery jako Dr. Janet FraiserováDnes jsme tu opět s dalším rozhovorem, který je skoro tři roky starý, ovšem myslím si, že to vůbec nevadí, protože rádi vzpomínáme na to, co bylo a bohužel už není. V dnešních záblescích z minulosti tedy vypráví herečka Teryl Rothery o svých zážitcích jako vedoucí lékařka Dr. Janet Fraiserová ve Hvězdné bráně SG-1. Možná budete překvapeni trochu začátkem, protože to, že je herečka velký fanda klasického Star Treku, jsem opravdu nevěděl, ale mnozí z vás to jistě ví. To je samozřejmě jen jedna z věcí, kterou na sebe herečka prozradila, ty ostatní se už samozřejmě týkají Hvězdné brány, což je také hlavní důvod, proč jsem tento rozhovor vybral. Jsou v plánu další rozhovory a tak mě napadlo, že byste si příští mohli vybrat sami, mám jich schovaných opravdu hodně. Můžete nám sdělit v komentářích, koho byste nejradši chtěli a když bude mít rozumný počet hlasů, připravíme s ní(m) překlad rozhovoru. V přípravě už je ovšem Michael Shanks, kterého se dočkáte už mezi svátky a také snad konečně Richard Dean Anderson a David Hewlett. Bylo by tedy vhodné vybrat někoho jiného. Ale teď už nebudu rušit a zaberte se do rozhovoru s Teryl v pokračování článku.

Zdroj: scifiandtvtalk.typepad.com

Většina lidí stráví roky přemýšlením nad tím, čím chtějí být, až vyrostou. Přesto Teryl Rothery, která hraje doktorku Janet Fraiserovou ve Hvězdné bráně, říká, že byla herečkou už od narození. Jako jediné dítě byla vychována prarodiči a často se bavila sněním a vymýšlením příběhů, kterých byla hlavní postavou. Dnes je Rothery za oblékání a představování jiných postav placená a nemůže být šťastnější.

“Když jsem byla malá, byla jsem velkým fanouškem Star Treku a předstírala jsem, že můj dávkovač PEZ (lipo) je můj komunikátor a mluvím s Jimem (Kirkem),” říká Rothery. “To mě nějakou dobu drželo, ale potom jsem se zamyslela a řekla si: “Budu Jimovým objektem touhy” a stala jsem se hlavní kněžkou Zara z planety Zarcon, a když jsem brečela, moje slzy se měnily v diamanty. Kostra to miloval, protože si kameny schovával a plánoval, že je prodá, až se vrátíme zpět na Zem.

“Vytvořila jsem si i další kamarády jako přítelkyně Spocka a Kostry a když mě to omrzelo, stala jsem se princeznou a vzala si Elvise. Samozřejmě, když se někdo z rodiny nebo přátel zastavil, museli se posadit a sledovat mě, protože to byla moje chvíle pro představení. Vždycky jsem něco dělala,” směje se. “To předvádění se byla moje vášeň od prvního dne a nedokážu si představit, že bych dělala něco jiného. Miluji, když se mohu lidí nějak dotknout, ať už je rozpláču, nebo rozesměji a doufám, že jim svým hraním dokážu něco sdělit.”

Když začal casting Hvězdné brány, herečka se setkala s jedním z výkonných producentů, Michaelem Greenbergem a ucházela se o roli kapitána Samanthy Carterové. Roli ale nakonec dostala Kanaďanka Amanda Tapping a Rothery se soustředila na jiné projekty. Následně hostovala ve dvou epizodách seriálu Krajní meze (Re-Generation jako Dr. Lucy Cole a Trial by Fire jako Janet Preston), z nichž první režíroval Jonathan Glassner. On a Brad Wright byli producenty seriálu a později se přesunuli k projektu Hvězdné brány. Rothery si pamatovali a nabídli jí roli doktorky Fraiserové v první sezóně v epizodě 1x05 nazvané Mezi světlem a tmou (The Broca Divide).

“Jak úžasná zkušenost” vzpomíná herečka. “Režisér, Billy Gereghty, je skvělý muž a pohodář. Než jsme začali natáčet, řekl mi, “Teď opravdu potřebuji, aby jsi vdechla Fraiserové život. Chci vidět spoustu mladické energie, jak se vypořádává s tím problémem.” Odvětila jsem, “OK, na sto procent!” Některé dialogy byly docela odborné a krkolomné, tomu bylo doteď, hlavně u Fraiserové a Sam Carterové. Naštěstí jsem v těchto věcech docela dobrá a slova mi prostě vyletěla s pusy.”

“Je to směšné, říkala jsem si: Ó můj bože, jaké to může být pracovat s Richardem Deanem Andersonem (plukovník Jack O’Neill). Někdy se můžete zaleknout práce s určitým hercem. Velmi ho respektuji. Rick je zábavný a bezprostřední s každým na place. V této epizodě je dojemná scéna mezi O’Neillem a doktorkou Fraiserovou, ve které se cítí zcela bezmocná. Změnil se v muže z doby kamenné a ven se dostal jen malý kousek z plukovníka, aby řekl Fraiserové: Dělejte na mně pokusy.“

Janet Fraiserová pomáhá O' Neillovi

“Pořád mám husí kůži, když o tom mluvím, protože Rick odvedl pořádný kus práce,” říká Rothery. “Je těžké se na to dívat v televizi, protože brečel a oni mu ještě dali červenou barvu do očí jako součást makeupu a vypadal fakt hrozně. Bylo nepříjemné hrát doktorku a muset se stáhnout a říct: Nebudu vám odporovat. Jestli věříte v mé lékařské schopnosti nalézt sérum, pak to udělám. Samozřejmě respekt Fraiserové k plukovníkovi jako svému nadřízenému a to morální dilema, že má něco takového udělat, zdramatizovalo celou situaci.”

K radosti Rothery, postava doktorky Janet Fraiserové se znovu objevila o dvě epizody později v epizodě 1x07 nazvané Zmrtvýchvstání (Cold Lazarus). O doktorce bylo odhaleno ve dvou sériích Hvězdné brány několik dalších faktů, mimo jiné, že je kapitánkou letectva, specialistou na exotické nemoci a je rozvedená. Jako hlavní lékařský důstojník části armády, jejíž mise spočívají v objevování nových planet hvězdnou bránou, jsou povinnosti Fraiserové poněkud odlišné od těch běžných. Musela rozpoznat a hledat léčbu na mimozemské viry, starat se o umírajícího boha a příležitostně nakopat pár mimozemských zadků. Strávila krásný čas při pomáhání týmu SG-1 a plukovníkovi O’Neillovi a užila si  blízký vztah s ním a jeho kolegy.

“Myslím, že vztahy mezi charaktery jsou důležité a soudě podle názorů fanoušků, i když mají rádi akční scény a speciální efekty ve Hvězdné bráně, chtějí vidět i lidskou stránku,” vysvětluje herečka. “Tolik jsem si užila scén mezi doktorkou a O’Neillem díky tomu, že vůči ní umí být tak sarkastický. Ve druhé sezóně existuje několik epizod s opakujícími se scénami, ve kterých se O’Neill podívá na Fraiserovou a říká: Pointa je taková, že opravdu nevíte, co to je, že ne? Chci říct, že jen hádáte, je to tak? Hned mu to oplatí: Máte pravdu plukovníku, ale je to odborný odhad. O’Neill rád Fraiserovou pokouší, ale hluboko uvnitř respektuje ji i její schopnosti, stejně tak i ona jeho.”

Dr. Fraiserová pomáhá Ry'acovi

“Fraiserová byla u toho, když se Teal’c (Christopher Judge) vydal hledat svého syna Rya’ca (Neil Denis) v dílu 2x08 Rodina (Family), aby zjistil, že ho unesl Apophis (Peter Williams). Snažila se mu maximálně pomoci, když se snažil “deprogramovat” svého syna. Nechci přibližovat příběh kvůli těm, kteří díl ještě neviděli, ale pochopíte, jaký vztah má doktorka k Teal’covi ve finále druhé série 2x22 Otázka paměti (Out of Mind). Tak jako u Daniela Jacksona  (Michael Shanks), obdivuje nadšení a odhodlání, které má vůči svojí práci a líbí se jí přátelské škádlení mezí ním a O’Neillem. Fraiserová má rovněž slabost pro generála George Hammonda (Don S. Davis), který pod drsným zevnějškem skrývá moudrého a inteligentního muže se srdcem tak velkým, jako je základna Hvězdné brány.“

Dr. Fraiserová se zbraní

“Dostala jsem spoustu zpětné vazby od diváků, kterým se líbil vztah, který se vytvořil mezi Fraiserovou a Sam Carterovou,” pokračuje. “Carterová má velký podíl na nahlédnutí do doktorčina světa v dílu 1x14 Hathor (Hathor), když společně bojují proti Gou’aldovi. Vážně jsem si hraní v tomhle díle užila, protože jsem staré doktorce Fraiserové dala šanci odhodit laboratorní plášť, obléct maskáče a nosit zbraň. Nicméně, byla to epizoda 1x15 Singularita (Singularity), která skutečně posílila jejich přátelství. Carterová si vytvořila vztah k malé dívce Cassadře (Katie Stuart) poté, co ji ona s SG-1 zachránili před Goa’uldy. Strašně ráda by se o Cassandru starala, ale ví, že nemůže kvůli svému spojení s SG-1, takže dítě adoptuje Fraiserová. Díky vztahům, které si Fraiserová vytvořila se Sam a ostatními, stala se postavou s osobností i zázemím v kontrastu k na papíře napsané lékařské hantýrce.”

To je pro dnešek vše a těším se s Vámi na další rozhovory.


překlad: stealaya, korekce: Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 13034× | 19.12.2013 19:40

Scimani | Rozhovory | Epizody, Herci a postavy, Natáčení | Komentáře (3)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[3] Scimani e-mail www 19.01.2014 12:09
Clara: Díky za upozornění, v tom případě byla chyba v originálním článku.

[2] Clara e-mail 18.01.2014 12:12
Spoustu věcí jsem fakt nevěděla.. Že je fanynka ST a třeba i že chtěla hrát Sam :-) Jenom malá připomínka: Cassandru hrála Katie Stuart, ne Sarah Mohr :-)

[1] djimon e-mail 26.12.2013 15:09
sympatická herečka škoda že hrala v SG1 len do 7 serie

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: