Ztracené město na Festivalu fantazie 2018: Gatecon

V novoročním článku se ohlédneme za Gateconem 2018. Model Atlantidy, hledání Ztraceného města a mapa Antarktidy. Nejen to bylo k vidění v rámci Festivalu Fantazie ve městě Chotěboř na letošním ročníku Gateconu. Od 4. do 7. července probíhalo největší setkání fanoušků Hvězdné brány v České republice, organizované Gatecon týmem a Festivalem Fantazie s pomocí dalších českých fanouškovských organizací, jako jsou SG-PORTAL.EU, SGFAN.EU, Legacy Gatecon Tým a Stargate Animated tým.

Letos jsme se zaměřili na téma Ztraceného města, jakožto dvojdílu sedmé sezóny SG-1, s kontextem celého procesu hledání Ztraceného města – Atlantidy, které je také zásadně propojeno s planetou Abydos. Díky propojení Atlantidy s Abydosem jsme se mohli vrhnout i na další aktuální téma, které vzbuzuje mnoho otázek a rozpoutává mnoho vášnivých diskuzí - pokračování Hvězdné brány v podobě Stargate Origins. Jak jsme se poprali s diametrálně odlišnými místy vyschlého a  písčitého Abydosu a ledem i vodou obklopené Atlantidy, se vám pokusíme nastínit v tomto článku.

Gatecon 2018

Stargate Origins

Za poslední rok svět Stargate opět postoupil vpřed. Máme platformu Stargatecommand.co, máme Stargate Origins a Stargate Origins: Catherine. Prequel způsobil i na Gateconu mnoho diskuzí a stále jde o postoj, na kterém se fanoušci nemohou shodnout. Jedni Stargate Origins (naprosto) odmítají a druzí jsou rádi, že se vůbec něco děje. Na čem se ale fanoušci vesměs shodují, je fakt, že Origins je projekt, který se dal udělat mnohonásobně lépe. Abychom reakce na Stargate Origins s odstupem dali na jedno místo, rozhodli jsme se vám v rámci SG-PORTALU nabídnout komplexní článek s recenzí o všem, co se týká Stargate Origins. Na něj se můžete těšit v blízké době.

Téma: Ztracené město

Zřejmě nikdy bychom neobjevili Atlantidu bez snahy SG-1 zachránit planetu Zemi před invazí Goa’uldů. A stejně tak bychom nikdy neobjevili Destiny. SGC hledá Ztracené město Antiků dlouhé roky a díky Anubisovým pokusům získat Ra’ovo oko, se v podzemních prostorách pyramidového komplexu na Abydosu našla Antická tabulka s popisem ztraceného města. Boj mezi Anubisem a Pozemšťany o mocné zbraně Antiků vrcholí v bitvě o Antarktidu na Zemi. Goa’uldi svým zvykem shromažďovat pozůstatky po cizích rasách pomohli zachovat poslední zmínky o zašlé slávě Antiků. Téměř všechny ostatní záznamy o existenci Atlantidy byly totiž společností Antiků vymazány, což jen ukazuje, jak depresivní a smutný osud Antiky v naší rovině bytí svého času potkal.

Gatecon 2018

Téma letošního ročníku bylo jasné. Propojit vše, co se stalo při hledání Ztraceného města na Zemi a na dalších planetách jako jsou Abydos, Vis Uban, P3X-666, P3X-439, Proclarush a Lantea, se všemi čtyřmi seriály o Hvězdné bráně. Myslíme si, že se nám to povedlo a přítomní fanoušci se dobře bavili.

LED párty

Letos si Legacy Gatecon Tým připravil tematický výlet v podobě LED párty do mrazivého prostředí našeho jižního kontinentu Antarktidy, kde byla postupně nalezena jak základna Antiků, tak i druhá pozemská brána a v ledu opuštěná Antička Ayana.

Led jako zmrzlá voda a LED jako ledkové osvětlení spolu s vystřiženými sněhovými vločkami a se zapnutou klimatizací na maximální výkon vytvořily v chotěbořské červencové noci mrazivou atmosféru. Tým si připravil studený fotokoutek s papírovým sněhulákem Olafem z populární pohádky Sněhové království. Ze stejné pohádky pochází i melodie songu Frozen Stargate – Bohem být, speciálně nazpívaného pro Gatecon 2018 .

Značně povedená byla pro akční návštěvníky i sněhová válka, která se mezi skupinkami fanoušků odehrávala v průběhu celého večera. Ke sněhové bitvě využívali bojovníci jako střelivo místo pravého sněhu lehké polystyrenové koule. Děkujeme za báječný zážitek!

Gatecon 2018

Gatecon 2018

Gatecon 2018

Gatecon 2018

Gatecon 2018

Gatecon noviny

Pro návštěvníky Festivalu Fantazie jsme připravili čtyři výjimečná čísla prvního ročníku „Gatecon novin“, a to pro každý den Gateconu jedno. Na celkem 32 stranách poskytla redakce zajímavé informace nejen o novinkách ze světa Stargate, ale též ty nejsrandovnější hlášky ze seriálu nebo kreslené Stargate vtipy. Každý návštěvník si mohl časopis vypůjčit a přečíst v čase, kdy zrovna náhodou neměl co jiného k dělání. Noviny vytvořila šéfredaktorka Viki, společně s HWG, Martym, Thorem, Pranusem, Mesikem, naším SG-PORTALEM a také za nezištné pomoci všech dalších přednášejících a účinkujících Gateconu. Archiv Gatecon novin si můžete u nás stáhnout v sekci ke stažení.

RPG

Marty si pro letošek připravil aktualizovanou verzi RPG hry pro zájemce z řad návštěvníků. Stejně jako předchozí rok i letos se za dobrodružstvím vypravily dva SG týmy a jejich úkolem tentokrát bylo zabránit vysoce postavenému členu Luciánské aliance získat kus asgardské technologie, jenž by v nepravých rukou mohl značně zvrátit rovnováhu sil v naší Galaxii, a to v neprospěch Země. Co naši hrdinové udělali pro záchranu světa, vám krátce představil organizátor hry MartyCZ:

Oba týmy ve své snaze dosáhnout cíle využívaly velice vynalézavé způsoby. Od technika, který zjistil, že goa’uldské lodě, byť jejich hlavní počítač dokáže rozběhnout něco tak cizího jako je původní verze hry Doom, nejsou prakticky vůbec připravené vést aktivní elektronický boj; přes archeoložku, která byla zásadně proti zničení nepřátelské základny, ne protože by to mohlo ohrozit nevinné civilisty v její blízkosti, ale protože by byly zničeny uvnitř přechovávané artefakty nedozírné ceny; až po polní medičky s překvapivou fixací na umělé končetiny (nápadně podobné, přesto nesouvisející s fixací jistého antropomorfního mývala, který shodou okolností také přišel do kontaktu s Asgarďanem). Nakonec se ale oběma týmům podařilo zabránit nejhoršímu, Galaxie byla prozatím zachráněna a jejich nález by mohl vrhnout nové světlo na konečný osud Asgardů.

Stolní RPG Hvězdná brána, pokud vše vyjde, jak má a při dostatečném zájmu, se vrátí i příští rok na Festival Fantazie.

SG-FAN.EU

Ve spolupráci s webovým portálem SG-FAN.EU zajistil Festival Fantazie a Gatecon v rámci linie Outconu sobotní akci Airsoft střelnice, kde mohli návštěvníci vyzkoušet své pohybové nadání, které je přece pro přežití na jiné planetě nezbytnou součástí, a to s nejrůznějšími airsoftovými zbraněmi při akční střelbě na terč.

Tento web na Gateconu zastupoval Mesik, který rovněž přednášel o výrobě Stargate modelů (přednáška Stargate FanArt) a přivezl nám na ukázku také několik kousků ze své výbavy (viz. níže: Hračkárna Gateconu).

Gatecon 2018

Stargate Animated

Letos se na Gateconu promítaly všechny tři díly české parodie Stargate Animated, obohacené o trailer k chystanému pokračování číslo čtyři. Autoři nám také zanechali motivační vzkaz a my bychom je rádi v jejich snahách podpořili, zvlášť když víme, jak se fanoušci z ostatních států snaží vytvářet své vlastní fanfilmy. Podpořte zábavu pro fanoušky a  dlouholetou tradici českých parodií Hvězdné brány na facebookové stránce STARGATE ANIMATED!

Soutěže Ztraceného města

Letos se pro všechny naskytla příležitost získat poslední z archivních placek z let 2015 až 2017 a to účastí v soutěži luštění křížovek (viz. 7x21,22 Ztracené město). Další možností, jak získat ty nejvzácnější připínací obrázky, bylo přeložit nápis na ztracených antických tabulkách. V rámci Závěrečného večírku Gateconu 2018 se konala i znalostní dražba cenných kousků Gatecon novin.

Další program soutěží s odměnami byl následující:

 • Závěřečný večírek Gateconu 2018 (Gatecon tým) – kdo přišel, dostal za odměnu perníček se symbolem výchozího bodu (viz. níže: Hračkárna Gateconu), soutěžil o noviny a za to, že přijel na Gatecon, získal možnost vyfotit se před venkovní Hvězdnou bránou jakožto Stargejťák. (Na Závěrečném večírku se prováděla ale i spousta dalších vzrůšo věcí.)

 • Velká sklizeň (HWG) – sklízení vesmírných bytostí ve wraithské šipce za sladkou odměnu (letos bylo účastníky sklizeno zejména mnoho Antiků - ti se toho snad nezbavěj, Pražáků, Pozemšťanů, Tvůrců seriálu SGO a také Voličů hnutí ANO)

 • Zastřel si svého Wraitha (HWG) – letošní nejúspěšnější střelci, co zabili více než 20 Přízraků, se zařadili samozřejmě až za Ronona, a byli jimi: David (Čech z planety Naboo), Vojta (Čech z planety Země) a Nenene (Skleněná vitrína z planety Větrná Hůrka).

 • Ultimátní Stargate kvíz (Osyssea) – ty nejtěžší a nejšílenější otázky ze světa Stargate si nechali položit soutěžící se záluskem na společenský status znalce Hvězdné brány a ještě za to ti nejlepší dostali skvělé ceny.

 • Ztracené „Město, jméno, zvíře, věc“ (Thor) – soutěž o ceny ve známé hře se zásadní předělávkou na slova pouze z Hvězdné brány.

 • Ztracený kvíz (Tormund, Pája) – co všechno na světě může být ztraceno, kdo jsou Ztraceni a jak velké mělo být báječné město Atlanťanů, jsme se dozvěděli na kvízu ztracených.

 • Otázka paměti (Jackob) – skvělá prohlížečová aplikace Kahoot! umožňuje každému vlastníkovi chytrého telefonu s připojením k internetu zažít skvělou zábavu s tématikou Hvězdné brány.

 • Workshop – Mastaba (Odyssea) – pro nejlepší „tanečníky“ vybavení na LED párty.

 • LED PARTY (BestPartyMakers) – soutěž Poznej epizodu podle sněhu

 • Airsoft střelnice (Mesik) – soutěž o airsoftové pistole

Gatecon 2018

Hračkárna Gateconu

S laskavým dovolením ThroneConu (linie: Hra o trůny) jsme mohli využívat trůnařskou skleněnou vitrínu, do které bylo možné uložit a pro vás vystavit část ze sbírky hraček z Hvězdné brány. Na letošním Gateconu bylo k vidění následující:

 • Hvězdná brána Pegas z roku --- (Jura)

 • Golfový míček z planety Alaris z roku 2016 (mobiliář Gatecon týmu)

 • O’Neillův smějící se talíř z Časové smyčky z roku 2016 (mobiliář Gatecon týmu)

 • Velká deska s antickým nápisem z roku 2016 (Viki)

 • Komunikační kámen Antiků z roku 2017 (Pranus)

 • Pozemský terminál pro komunikační kameny Antiků z roku 2017 (Mesik)

 • Zadávací zařízení z Destiny z roku 2017 (Mesik)

 • SGC desky pro tajjné informace z roku 2017 (MartyCZ)

 • Zmenšený model Hvězdné brány z roku 2018 (Jura)

 • Rononova zbraň z roku 2018 (Mesik)

 • Zmenšený model Ztraceného města Antiků Atlantida z roku 2018 (Mesik)

 • Tabulky s antickými nápisy z roku 2018 (HWG, Pranus)

Mezi muzejní kousky patří také další tematické předměty, jako:

 • Podrobná mapa kontinentu Antarktidy (HWG)

 • Mapa Mléčné dráhy (HWG)

 • Sněhové vločky, rozeseté po Gatecon místnosti z roku 2018 (LGT, Gatecon tým)

 • Olaf, sněhulák pro LED párty z roku 2018 (Legacy Gatecon Tým)

 • Plakát na Stargate Animated

 • Perníčky ve tvaru Hvězdné brány se symbolem výchozího bodu Země pro návštěvníky Gateconu 2018 (Boženka)

Gatecon 2018

Gatecon 2018

Svou ozbrojenou ruku nám přinesl ukázat i Usirev, který nás přivítal tradičním pozdravem Goa’uldů: „Pokloň se svému Bohu“. Na návštěvu přišel i jeden neozbrojený Jaffa.

Gatecon 2018

Závěr

Tento rok, přestože nás žádný herec nepoctil svou návštěvou, jsme na Gateconu měli opravdu hodně aktivit. Dva workshopy, stavbu pyramid, přednášku o pyramidách, střelby z airsoft zbraní, mnoho soutěží, hodně informací ze zákulisí natáčení, diskuze o Stargate Origins a co můžeme čekat do budoucna, Twitter storm od Malloziho. Antikové, Atlantida, výstava i výstavba modelů ze Stargate, šest tematických křížovek, inspirovaných dvojdílem Ztracené město, RPG a Gatecon noviny.

Byť nás to stálo hodně úsilí a práce, i my jsme se při Gateconu dokázali bavit a doufáme, že i vy, návštěvníci, jste zažili mnoho smíchu a radosti z události o naší oblíbené Hvězdné bráně. Tímto vás také zveme na další ročník, protože ten bude už co nevidět, tak se za námi přijďte zase podívat.

Na všechny zásadní okamžiky z Gateconu 2018 se můžete podívat v tomto sestřihu a ti, kdo ještě nebyli, třeba přesvědčí, aby přijeli na další ročník (omluvte prosím zhoršenou kvalitu, porouchala se technika):


Autor článku: Pranus, Korektury: HWG, Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 13597× | 01.01.2019 16:54

Scimani | General | Con | Komentáře (0)

Pravidla pro komentáře:

 • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
 • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
 • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
 • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
 • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
 • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
 • Držte se tématu novinky.
 • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: