První dojmy z digitální platformy Stargate Command

Kdo nás sleduje na sociálních sítích, tak jistě ví, že platforma Stargate Command (dále jen SGC), byla spuštěna podle plánu 20. 9. 2017. Pravda, začátek spuštění asi neprobíhal podle představ, protože se tam snad nahrnuli všichni fanoušci najednou a web nebyl dostupný díky návalu. Ale přes aplikaci, která už v té době byla k dispozici v Google Play, šla proběhnout registrace bez problémů. Musím ještě upozornit, že od včera je aplikace SGC k dispozici i v Apple App Store. Přes aplikace a přes web ovšem máte u nás pouze bezplatnou registraci, takže nemůžete sledovat filmy a série. Ke všemu ostatnímu se ovšem dostanete. Jedná se především o novinky (feed), které tam každý den přibývají a fórum. Více v celém článku.

Rád bych vám nyní sdělil mé osobní první dojmy z platformy SGC. Tak v první řadě, jak už jsem se zmiňoval, spuštění neproběhlo ideálně, ale na druhou stranu jsem to čekal. SGC je nová digitální platforma, která sdružuje fanoušky Hvězdné brány z celého Světa a těch jsou jistě milióny. S takovým jednorázovým návalem se těžko perou i ty nejvýkonnější servery. Díky fanouškovi Johnu Sheppardovi z facebooku jsem byl ovšem upozorněn, že už existuje v Google Play aplikace SGC. Včera mě pak upozornil fanoušek Vladimír Vítek z Facebooku, že už je i na Apple store. Ihned jsem stáhl a nainstaloval. Registrace přes ni byla už hračka i přes obrovský nával fanoušků, a dokonce vše fungovalo, i když byla trochu pomalejší. To mě ovšem nezastavilo, ale počkal jsem radši na další průzkum až přes web. Registrujete se přezdívkou, e-mailem nebo přes Facebook.

Druhý den už jsem se na web SGC dostal, i když ne vždy to šlo. SGC pracovalo horentně na problémech, které byly hlášeny od fanoušků a rozhodně udělali velký pokrok (informace z twitteru). Vyzkoušel jsem tedy hned různé funkce a kam všude mám bezplatný přístup. Není toho sice mnoho, ale jsem rozhodně spokojen, hlavně jen kvůli tomu, že tam můžete komunikavat s celým fandomem Hvězdné brány. Když jsem web navštívil druhý den po spuštění, nenarazil jsem už na žádný problém a zdá se, že už běží hladce.

Po zaregistrování jsem začal prozkoumávat nové možnosti. Úprava profilu je jednoduchá, jako na kterékoliv jiné sociální síti. Užitečné je si nastavit profilový obrázek a tapetu a informace o vás jsou jako vždy volitelné. Na svém profilu i vidíte, kolik lidí sledujete a kolik lidí sleduje vás, včetně vašich příspěvků do fóra. Vašemu profilu je hned přiřazena hodnost jako v armádě a za určité akce, které provádíte, dostáváte mince, díky nimž můžete svou hodnost zvyšovat. O hodnotách mincí za akce později. Když byl profil hotov, mohl jsem pokračovat dál.

Provil v SGC

SGC má 5 hlavních záložek. Series, Movies, Feed, Forum a Search. První dvě záložky jsou placené, protože se jedná většinou o sledování online nebo neveřejný obsah, takže to máme nejenom my smůlu, ale doufám že prozatím, protože SGC informovalo na Twitteru, že se snaží pracovat na možnostech rozšíření placeného přístupu pro více zemí, ale není to pro ně jednoduché, protože je potřeba sehnat nějaké poskytovatele a zprostředkovatele pro ty určité země, a to stojí další peníze. Stále ovšem platí, že bezplatní uživatelé by měli mít přístup k prvním dvěma epizodám Origins. Zbývající karty jsou přístupné i pro nás a rozebereme si je podrobněji.

Další na řadě byl feed, kam se dostane každý zaregistrovaný fanoušek. Je to vlastně jakási zeď příspěvků a novinek z SGC. Jsou mezi nimi zajímavosti, různé ankety, kvízy, fotografie ze zákulisí všech sérii a filmů a další a další věci, prostě vše možné z SG. Dokonce se vás tam i ptají na různé věci. Uspořádání příspěvků je do jakýchsi kartiček, které po rozkliku otevřou celý příspěvek. Pro mě sice trochu chaotické, ale dá se zvyknout. V každém případě si můžete příspěvky filtrovat podle kategorií od novinek přes audio, video až po kvízy. Každý příspěvek můžete označit, že se vám líbí, čímž se zvýrazní palec nahoru a víte pro příště, že jste to už provedli. Samozřejmě nechybí příspěvek komentovat. Nechybí ani sdílení na sociální sítě. U Facebooku mě ovšem mrzí, že se dá sdílet jen na váš profil a nemůžete přepínat na stránky, které spravujete. Díky tomu, že je za to celkem dost mincí, je to velká škoda, protože na osobním profilu mě moc fanoušků nesleduje. Můžete sdílet na Facebook, Google Plus a Twitter, ovšem mince se počítají jen za jedno sdílení, takže nedostanete trojnásobek, když budete sdílet všude. Za lajky, komentáře, kvízy atd. dostáváte mince k hodnosti.

Feed v SGC

Fórum, jak už název napovídá, zde může každý psát příspěvky a ostatní na ně reagovat. Fórum je samozřejmě přístupné pro všechny fanoušky, takže i pro bezplatné registrace. Pro přidání příspěvku do fóra vám zde slouží ikonka + v kroužku v pravém horním rohu. Můžete vkládat text, obrázek a video, bohužel nefungují gify. Uspořádání je skoro totožné jako ve feedu, takže trochu nepřehledné, ale aspoň se příspěvky seřazují zhruba podle času. Úplně nahoře jsou samozřejmě nejaktivnější příspěvky neboli trendy. Zde ovšem oproti feedu chybí jakékoliv rozdělení do kategorií, takže jsou to spíše takové výlevy fanoušků, na které můžete reagovat spíše než klasické fórum. Každý příspěvek zase můžete lajkovat a komentovat. Zde mi ovšem vadí dvě zásadní věci, po lajku nepoznáte, že jste ho dávali, protože jsou palce nahoru všude zvýrazněné. Pokud ale kliknete podruhé, už lajk nezapočítá. Druhá věc je vkládání obrázků do komentářů. Obrázek to totiž nehorázně zmenší, takže ani nevidíte, co na něm je a nejde zvětšit. Snad brzy tyto věci opraví. Opět dostáváte za post, lajky a komentáře mince k hodnosti. Toto je zde asi trochu neohrabané už jen kvůli tomu, kdyby si chtěl někdo zvyšovat hodnost, může si zde psát blbosti a spamovat.

Fórum SGC

Záložka vyhledat (ikonka lupa), není přístupná ze všech stránek, protože pro určitou stránku je cílena k něčemu jinému. Tam si vlastně zadáte, co chcete vyhledat. Na fóru můžete zadávat i #tag a zobrazí se příspěvky z fóra, kde se hledaný výraz nachází. Pokud použijete vyhledávání na svém profilu, hledáte samozřejmě uživatele, ale pozor, po přepnutí na profil je primárně aktivní záložka vašich příspěvků, pokud už nějaké máte, kde není vyhledávání k dispozici, musíte přejít na followers nebo following a tam už si najdete kamaráda, kterého chcete, pokud samozřejmě znáte jeho přezdívku. Anebo prostě kliknete na ikonku osoby v kroužku vedle editace profilu, kde se zobrazí všichni a můžete vybírat.

Vyhledávání v SGC

Webová i mobilní aplikace má samozřejmě také vaše aktivity a ty jsou podle mě nejvíce odfláknuté. V notifikacích uvidíte vše, co jste udělali (počty získaných mincí za různé akce), když si vás někdo přidá do přátel, když už nějaký váš přítel něco postne atd. Druhou záložkou jsou zde vaše diskuze, tzn. kde jste komentovali, ukazují se vám tam další změny. Třetí jsou pak soukromé zprávy. Tam vidíte vaše soukromé zprávy s fanoušky. Pokud chcete někomu napsat soukromou zprávu, není potřeba, abyste se navzájem sledovali, ale pokud je to poprvé, je potřeba přejít na jeho profil, kde je přístupné tlačítko Messages. Co se mi na aktivitách nelíbí, je málo výrazný rozdíl mezi přečtenými a nepřečtenými notifikacemi a nejhorší na tom je to, že se přečtené a nepřečtené notifikace nijak nesynchronizují mezi webem a mobilní aplikací. Takže když si na webu označíte vše jako přečtené, na mobilu můžete znova. Aktivity jsou přístupné z levého panelu.

Aktivity v SGC

Nyní bych se ještě zmínil o výše zmiňovaných hodnostech. Za každý svůj čin, který na stránkách provedete, dostanete určitý počet mincí, které se vám započítávají k hodnosti. Za určitý předem daný počet nasbíraných mincí zvýšíte svou hodnost. Já už jsem zrovna skoro v polovině, kterou potřebuji na hodnost kapitána. Pozor, na svém profilu vidíte pouze svou aktuální hodnost, ale pokud chcete vidět postup a kolik zbývá do další hodnosti, je třeba jít do záložek v levém panelu (klasické již známé tři vodorovné čárky v materiál designu vlevo nahoře). Trochu mě mrzí, že ty hodnosti tak zkrátili, protože po kapitánovi je rovnou generál a pak už jen poslední povznesený. Nyní ale k hodnotám mincí za akce, které jsem už odhalil. Nejméně je 5 mincí, ty dostanete za lajkování, ovšem dostanete je také v případě, pokud někdo ohodnotí kladně váš komentář. 25 mincí za přečtený článek ve feedu. 50 mincí bývá za každou správně zodpovězenou otázku v kvízu. 250 mincí je za komentáře, 350 mincí za sdílení na sociální sítě a 500 mincí za post ve fóru.

Hodnosti v SGC

Pokud bych to měl shrnout, tak mě osobně se SGC líbí, i když mám jen bezplatný přístup, ale pochopím, když některým moc nevyhovuje. Sledovat online jsem neměl nikdy zapotřebí, jen mě bude mrzet Origins a nějaké jeho zákulisí, které se k bezplatnému přístupu také asi nedostane. Líbí se mi ovšem systém hodností, protože aspoň máte nějakou motivaci tam chodit. Sečteno a podtrženo pro nezaujatého člověka hodnotím 80 %, ovšem jako zarytý fanoušek je to jasné, pod 90 % nejdu :-).

V každém případě se brzy na webu objeví v sociálních sítích nová ikonka SGC, která povede na náš, respektive můj profil, a tak si nás tam hned najdete. Přeci jen je to celá komunita fandomu Hvězdné brány a působí nyní podobně jako sociální síť a vzhledem k tomu, že je přímo spjatá s tématem tohoto webu, není co řešit.

Obrázky jsou z webové aplikace.

Chtěl jsem ještě napsat pár zajímavých informací o Origins, ale vzhledem k tomu, že jsem se tak rozepsal, necháme to na příští víkend.

Zdroj | Zobrazeno: 15775× | 23.09.2017 16:42

Scimani | General | Stargate Command | Komentáře (0)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


K článku nejsou zatím žádné komentáře!

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: