Osvětlený model hvězdné brány

Nedávno nám do redakce přišel e-mail jednoho fanouška nejen Stargate, který se snaží dělat aspoň trochu funkční modely a požádal nás, jestli bychom neuveřejnili jeho krátký článek, jak vytvořil osvětlený model hvězdné brány. Po přečetní článku a zhlédnutí několika fotek, nás to zaujalo a dali jsme mu samozřejmě příležitost, ukázat jeho tvorbu i vám. Moc nás těší, že se na nás obracíte i s fan tvorbou, o kterou se chcete podělit s ostatními, a samozřejmě bychom byli rádi, kdyby to pokračovalo i nadále. Můžete nám posílat cokoliv, co má společného s hvězdnou bránou, třeba i povídky nebo vlastní fan články. My to jen uvítáme a podělíme se o to s ostatními. Ale nyní už k tématu modelu brány, který najdete v pokračování článku.

 

Model zat'nik'telu

Sledoval jsem všechny díly Stargate a jak seriál, tak filmy se mi moc líbily. Rozhodl jsem se proto postavit osvětlený model hvězdné brány. Už dřív jsem stavěl zat’nik‘tel, mám i model brány s DHD, postavil jsem pár modelů ze Star Treku, nasvítil a ozvučil jsem model Knight Rider.

Před několika lety (v roce 2008) jsem koupil přes ebay.com základní průhledné, nenabarvené díly na sestavení brány. Ale dlouho jsem nemohl přijít na to, jak model prosvětlit, aby vypadal jako v televizi. Až jsem objevil jednoduchý 8 bitový počítač Arduino. Je to základní jednotka, která může mít spoustu vstupů a výstupů, různá čidla a podobně.

Zhasnutý model brányPo získání trochu té teorie a pak i praxe, jsem se po pár týdnech bádání dal do stavby modelu. Použil jsem tedy plastové průhledné díly stargate koupené z USA na ebay (asi za 800,- Kč). Na spodek jsem dal plastovou krabičku s prostorem pro baterie. Bránu jsem uchytil pomocí dvou plechů. Schody jsem vytvořil z průhledné silnější fólie. Na nátěr jsem nasypal patinátor „prach“. Vše jsem nabarvil akrylátovými barvami Agama (symboly brány pod lupou). Led diody, odpory, spínač i krabičku jsem koupil v ges.cz (mají nízké poštovné).

Na symboly jsem použil 7 krát červenou led 3 mm, na podsvícení zezadu je tam 3 krát modrá led 5 mm a 1 krát bílá vysokosvítivá led 5 mm se širokým úhlem. Pro snížení napětí jsem použil odpory 220 a 330 ohmů. K řízení osvětlení jsem použil Arduino nano. Řídící program jsem si sám vytvořil.

Model brány s rozsvícenými chevronyArduino můžete koupit v několika málo českých obchodech za celkem rozumnou cenu, anebo na ebay (i na čínských obchodech) za cca 200,- Kč. Napájení je pomocí 2 krát AAA baterie. Ke zvýšení napětí na 5 V jsem použil step-up modul za pár korun, opět z ebay. Velkým problémem bylo vše napasovat do malé krabičky, ale podařilo se.

Takže pokud chcete mít hezký model – a nemusí to být brána, ale třeba model ze Star Treku, tak stačí nakoupit potřebné díly, vše dát dohromady, naprogramovat, nabarvit, chce to mít trochu šikovné ruce a za několik desítek hodin máte hotovo (tento model mi trval zhruba 2 měsíce).

Snad tím někoho inspiruji, ke stavbě nějakého modelu.


Autor: Daniel Krč, korekce: Scimani


Zdroj | Zobrazeno: 16516× | 16.07.2014 17:00

Scimani | Stargate SG-1 | Fan články, Fan tvorba, Galerie, Videa | Komentáře (3)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[3] Aquastorm e-mail 04.08.2014 14:56
Ujde jen to ardu si mel poladit pořádně. použít smd ledky . zvyšovat VCC jsi nemusel ardu jede i na 3V stači mu přemostit stablik. :-) ledky stačí na 1mA an tužky to pojede v poho :-)
Ale pěkná práce 8-)

[2] Anonymus 17.07.2014 00:31
Moc pěkný akorát se mi zdá že ty schody sou také nějaké odfláklé ale jinak moc pěkný ;-)

[1] Petr Bárta e-mail 16.07.2014 21:39
Velmi povedená práce! Arduiono trochu znám a přemýšlel jsem jak nan něco podobného udělat "schránku", kdy by se po zadání adresy, otevřel "Iris" a vydal poklad ;-) ale to jsem přemýšlel o větším měřítku ...

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: