Report z Gateconu na Festivalu Fantazie 2013 - 1. část

Gatecon 2013Vážení fanoušci Hvězdné brány, po několika letech rozhodování jsem se letos konečně rozhoupal a řekl si, že pojedu na Gatecon, i když tam nikoho neznám. A abych řekl pravdu, byl to vlastně můj první výlet na jakýkoliv Con v životě. Moje rozhodování značně urychlilo i to, že tam budou oblíbení herci. Pozvání tento rok přijali David Nykl a Tony Amendola a to jsem si přeci nemohl nechat ujít. Jak jistě asi víte, Gatecon je pořádán každý rok v rámci Festivalu Fantazie (dále už jen FF) na začátku prázdnin v menším městě jménem Chotěboř. Letos se pořádal již 11. ročník Gateconu, ale i přes to byl trochu výjimečný, samozřejmě ne tím, že jsem tam byl já J. Letošní ročník byl totiž ve znamení úplně nového vedení a týmu a myslím si, že se toho zhostili na jedničku. Vzhledem k tomu, že náš web celkem prosperuje, byla by to už i ostuda, že jsem tam ještě nikdy nebyl a nepodělil se tak s Vámi o získané zážitky. Myslím, že už to můžu i oficiálně říci, od příštího roku budu také organizátor, protože mě vzali do týmu a bude to pro mě určitě velká zkušenost. Takže se předem omlouvám, pokud budu psát „my“. To by jako úvod stačilo a nyní se můžete pustit v pokračování článku do samotného reportu.

Výzdoba sálu, kterou jsme ale našli až druhý denGatecon byl rozdělen na dva a půl dne, což mě teda připadalo celkem málo. Ale zase chápu, že na FF není jen Gatecon, ale plno dalších Conů a aktivit, přitom místa celkem málo. Začínal tentýž den jako FF, ale samozřejmě se registrace zase zdržela a tak jsem na začátek přišel pozdě. Ale pořadatelé se toho zhostili dobře, protože kvíz, kterým se začínalo, byl ještě opakován pro opozdilce, kteří se narychlo ubytovávali. Také mě překvapil na takovou akci velice malý sál. Až později jsem se dozvěděl, že měli původně větší, ale nakonec byl přenechán, a teď si nechci vymýšlet, protože si to nepamatuji, ale myslím že Potterovcům.

Výzdoba sálu nalezená až druhý denBohužel jsem se nezúčastnil zahájení FF, kde se oba herci krátce představili, čehož jsem později litoval. Moje hlava děravá zapříčinila, že jsem začal fotit až následující den a nevzal jsem si fotoaparát. Fotky, co jsem vyfotil, proto nejsou moc kvalitní, protože jsou mobilem za špatného osvětlení a na besedách i z dálky. Zoom byl bohužel jen digitální, což je hodně znát. Takže to mějte prosím na paměti, ale doufám, že i tak potěší a přiblíží atmosféru, která tampanovala. Budou ale mezi nimi zamíchané i kvalitnější fotky z fotoaparátu pořadatelů.

Přednášky a zajímavosti

Jedna z přednášek na GateconuNejvětším tahounem Gateconu byly bezesporu přednášky od známých i neznámých přednášejících a další zajímavé a zábavné aktivity na téma Hvězdné brány, samozřejmě když nepočítáme besedy s herci. Ty byly největší tahoun celého FF. Nebudu se zde zmiňovat o všech, to si můžete například přečíst v programu, ale rozpovídám se trochu o těch, co mě nejvíce zaujaly a vezmu je hezky popořadě.

Samozřejmě musím vzpomenout již zmiňovaný SG kvíz, kterého jsem se sice nezúčastnil, ale byl zopakován ještě na konci, kde jsem se tedy přemohl a vzal papír a tužku do ruky. Kvíz měl 40 otázek ze světa seriálů hvězdné brány a musím za sebe říci, že to nebyla žádná procházka růžovou zahradou. Ale i přesto jsem skončil mezi lepšími a získal drobnou cenu, což bylo překvapení, protože jsem to vůbec nečekal. Zjistil jsem ale zajímavou věc. I přes to, že jsem je viděl tolikrát, nejde si prostě pamatovat všechno a stále jsou a budou mezery. Ani ta práce na databázi nic neznamená.

Každý fanoušek jistě touží po nějakém suvenýru vztahující se k seriálům SG. Od toho tu byla přednáška jednoho mladíka, která představila různé předměty a fanouškovskou tvorbu na Hvězdnou bránu. Mohli jsme se podívat na nějaká trika, která jsou v obchodech k dostání a další předměty, ale nejvíce mě zaujala tvorba fanoušků, kteří si dokázali pořádně pohrát s legem, nebo si dokonce doma vytvořit funkční kopii hvězdné brány.

Poslední zajímavou přednáškou prvního dne byla souhvězdí na bráně a na obloze. Sice to souvisí se Stargate jen okrajově, ale astronomie je moje druhá nejoblíbenější záliba, tak jsem pozorně poslouchal, dokonce občas i doplňoval. Byly nám představeny všechny symboly souhvězdí, které brána obsahuje a tyto konstelace nám přednášející ukázala, kde je na obloze najdeme a nejen to. Dozvěděli jsme se něco i o nádherných objektech, které obsahují, a mohli jsme se kochat jejich parádními fotografiemi. Přednáška byla tak úspěšná, že dokonce jedena z fanynek navrhla, že bychom mohli udělat příště i nějaké skutečné pozorování. Nad tím se sice uvažovalo už letos, ale nikdy nevíte, jaké bude počasí a je to tak trochu záludné. Každopádně se pro příště budeme snažit, to zahrnout do programu, ale jak jsem řekl, díky počasí na to bude muset být vymyšlený náhradní program. Každopádně pozorovací přístroj na to máme a není to žádný malý drobeček, tuším, že má průměr objektivu 25 cm, tak uvidíme příště.

Přednáška Tony Amendola ve filmech a seriálechPřednáška David Nykl ve filmech a seriálechDruhý den začal zajímavou přednáškou na téma Tony Amendola ve filmech a seriálech. To proto, že byla tento den s hercem beseda. Stejně tak to bylo i v neděli s Davidem Nyklem. Přednášející snad o nich podal celou filmografii a dozvěděli jsme se, kde všude hráli. Pro mě to byl jednoznačně vynikající nápad, protože se na besedách fanoušci ptali herců na různé otázky a pokud zrovna někdo nevěděl, na co se zeptat, našel na těchto přednáškách dobrou inspiraci a řekl bych, že podle toho, co jsem slyšel, se to i potvrdilo.

Fanoušci se zabrali dolepení papírových modelůMimo přednášky se mohli fanoušci zúčastnit i zajímavých aktivit. Tou bylo bezesporu lepení papírových modelů, na které bylo vyhrazeno více času, ale z vlastní zkušenosti vím, že to nemohlo stačit a také nestačilo. Já sám jsem také modelář, i když spíš by bylo přesnější, že jsem byl, protože už na to nemám čas a vím, co to obnáší. Překvapila mě ovšem jedna věc, kolik lidí se do toho s radostí pustilo. Já si teda nemyslím, že to byli všichni modeláři, ale je potěšující zjistit, že by se to třeba rádi naučili, už jen kvůli tomu, aby měli třeba doma vlastnoručně postavený model vesmírné lodě z Hvězdné brány.

Někteří z důvodu málo místa lepili i na židliVýběr byl opravdu velký: od hvězdné brány, přes malé letouny jako je kluzák a F-302, větší lodě typu Tel’tak, až po velké lodě třídy Daedalus, Biliskner či O’Neill. Některé byly celkem lehké, ale ty větší až se střední a vyšší obtížností. Každopádně mě potěšilo, jaký o to byl zájem, protože i když to nestihli, vzali si to s sebou a věřím, že si to doma dodělali. Jiní, co to propásli, si dokonce zažádali, jestli si mohou nějakou vystřihovánku vzít. Dokonce přemýšlím o tom, že bych nějaké pro příště udělal a vyzdobili bychom s nimi místnost. Kdo má zájem, může si většinu z těchto vystřihovánek stáhnout i u nás na webu v sekci ke stažení, nebo přímo na tomto odkazu.

Určitě zajímavou přednáškou byla: červí díry a jejich výskyt. Bohužel jsem tuto přednášku neabsolvoval, protože jsem čekal na fotky s Tony Amendolou. Červí díry jsem sice trochu popsal v databázi, ale jak je to s nimi ve skutečném vesmíru? Tuto otázku si určitě klade skoro každý a bylo to právě jedno z témat přednášky. Tak snad někdy příště.

Seriál Stargate: Atlantis sice skončil, ale jak by mohl pokračovat? I toto téma bylo v jedné zajímavé přednášce. Existuje totiž jedna knižní série, s názvem Stargate Atlantis: Legacy, která popisuje právě události po skončení seriálu. Děj byl opravdu rozmanitý a napínavý, bohužel si podrobnosti už nepamatuji. Pro toho, kdo chce, dám sem aspoň odkaz na seznam těchto knih. Bohužel jsou jen v originále, protože v Čechách žádné knihy s SG tématikou nevychází a mám pocit, že přednášející říkal, že některé už se ani v originále neseženou, nebo velmi těžko. Možná, když zkusíte amazon nebo podobné e-shopy, budete mít štěstí. Samozřejmě je potřeba dobře umět anglicky, abyste z knihy něco měli.

Co takhle fešáci a fešandy ve vedlejších rolích? I to bylo probíráno. Přednášející nám představila její favority a pak se ještě vzpomínalo mezi publikem. Ve Hvězdné bráně se vystřídalo tolik herců, že bylo rozhodně z čeho vybírat. Objevilo se tam plno krásných dam i pěkných mužů a rádi jsme na ně zavzpomínali.

Přednáška historie SG vesmíruPřednášku, kterou jsem si nemohl nechat ujít, byla historie SG vesmíru. Tušíte proč? Tak já vám to řeknu. Další část naší databáze je časová osa a tohle se jí přímo týká. Přednáška byla opravdu propracovaná a tak podrobná, že jsem se rozhodl některé věci použít a zařadit do naší časové osy, protože byly perfektně sepsány, samozřejmě se svolením autora. Bude také uveden v autorech v databázi. Tato historie byla sice jen do doby seriálu, ale měl co dělat, aby to za hodinu stihnul. Byly tam uvedeny i věci, které v seriálech nebyly, především vývoj Goa’uldů, který je podrobně popsán v knihách, takže opravdu velmi poučné. Když jsem to viděl zařazené společně s oficiálními informacemi, začínám si říkat, že je možná škoda, že to bude v databázi oddělené a tím pádem trochu nepřehledné, ale zvolili jste si to tak. Jak tedy vidíte, Gatecon není jen o zábavě, nebo se dozvědět něco nového, ale pomůže vám i v práci na webu, alespoň v mém případě, za což jsem vděčný. Řada z vás určitě nějaký fanweb také má.

Soutěž kdo chce být Vládcem soustavyCeny od sponzorů do soutěže kdo chce být Vládcem soustavyJako třešinku na dortu zakončím tuto část soutěží. Ano, čtete správně, dokonce se soutěžilo a to celkem o hodnotné ceny, i když ty hlavní nebyly přímo z SG, ale to je na FF skoro jedno. Tato soutěž se jmenovala: kdo chce být Vládce soustavy a jak asi tušíte, šlo o variaci na TV soutěž, chcete být milionářem. Jak jsem se dozvěděl, soutěž je už celkem stará a pořádala se na předchozích Conech, takže i ten program, co ji ovládá, už má něco za sebou a rozhodli jsme se, že asi aktualizujeme pro příště otázky. Ale nenechte se mýlit. Jestli jste machr na SG, můžete snadno vypadnout i na prvních otázkách. Není to tím, že jsou těžké, ale byly tam zařazeny i otázky z Hvězdných válek a Star Treku. Tahle soutěž mě celkem nadchla a překvapila, protože jsem o ní dopředu neměl ani tušení, ale nezapojil jsem se. Už jsem v té době věděl, že budu v týmu a byl by to střed zájmů, ale hodně mě to lákalo.

Co k tomu tedy dodat? Na většinu těchto přednášek a zábav byla opravdu plná místnost. Někdy se dokonce stalo, že někteří museli stát u zdi. Samozřejmě to nebylo vždy, ale když si to tak promítnu zpět, v průměru byla místnost víc než nadprůměrně plná a z toho měli pořadatelé určitě radost, stejně tak i já.

Výplň mezi přednáškami a zábavou

Pořadatelé zvolili občas mezi přednáškami oddychovou výplň v podobě promítání vybraných epizod Hvězdné brány. Rozhodně to byl dobrý nápad, protože mít stále jen přednášky a podobné aktivity, není moc dobré. Mně přišlo promítání vždycky moc vhod, protože se člověk odreagoval a bylo i rozumně rozmístěné mezi přednáškami. Navíc nebyly promítány náhodné epizody, ale byly připravené epizody vzhledem k situaci, která měla nastat. Takovým příkladem byla třeba epizoda SG-1 1x12 Bloodlines, kterou byl zakončený první den. V této epizodě jsme se poprvé setkali s jaffským mistrem Bra’tacem, v podání Tonyho Amendoly, což byla vlastně i příprava na setkání s&nŁUŁUŁUNCŁU8 ŁUŁU ŁUp;sobotu s epizodou SGA 1x04 38 Minutes. Dále jsme mohli ještě zkouknout další epizodu s Bra’tacem, SG-1 3x20 Maternal Instinct a samozřejmě se Zelenkou epizodu SGA 1x17 Letters From Pegasus, kde jak víte, měl nejdelší českou řeč na kameru z celého seriálu.

Mimo to jsem se ještě zapomněl zmínit, že se přednášky zajímaly hodně i o Davida Hewletta alias Dr. Rodney McKay, našeho nejchytřejšího vědce z Pegasu s největším egem, jaké jste snad kdy mohli vidět J. I na něj se snad nemohla vybrat lepší epizoda než SGA 2x04 Duet. Samozřejmě mimo program byla puštěna jedna z nejoblíbenějších epizod vůbec a to SG-1 4x06 Window od Opportunity. To vše nám zpestřilo chvíle mezi přednáškami a hlavně si přišli na své opravdu všichni, protože nejen, že byl výběr perfektní, alespoň pro mě, ale některé epizody se promítaly s dabingem (hlavně SG-1) a jiné s titulky (hlavně SGA).

Jako třešnička na dortu z celého promítání byl poslední den promítán fanouškovský film s názvem StárGejt Nasazení týmu 8,5, asi nejlepší fanfilm od českých fanoušků. Já ho ještě nikdy neviděl a o to víc jsem se těšil. Sál byl samozřejmě plný lidí, takže se očekávalo plno srandy a také že jo. Smáli jsme se snad od začátku do konce. To ale nebylo vše. Samotní autoři se také zúčastnili promítání a později jste si mohli od nich dokonce zakoupit za drobnou sumu DVD s tímto filmem.

Co mě trochu mrzí je to, že se nepromítalo nic z SGU, se kterým jsme se snad mimo kvíz a fešáci a fešandy z SG, vůbec na Gateconu nesetkali. Tento seriál byl hodně opomíjen celý Gatecon a já jen budu doufat, že to příště bude lepší a snad něco prosadím. Samozřejmě chápu, že se spoustě lidem tento seriál vůbec nelíbí, ale zase vím, že snad i většímu počtu lidí naopak ano. Na tyto vsuvky moc lidí nechodilo, ale není se čemu divit, protože to není nic nového a každý to asi zná. Tento čas většinou využili fanoušci na jiné přednášky a akce na FF.

Tím pro začátek končím a ve druhém a posledním dílu se můžete těšit na povídání o besedách s herci.

Veškeré fotografie s herci naleznete v galerii.

Poděkování

organizátorský tým Gateconu: Rendie, Alssh, viki a Petroit
fotografka: Martja
přednášející: MartyCZ (časová osa)

2. část

Zdroj | Zobrazeno: 27149× | 16.07.2013 21:43

Scimani | General | Con, Epizody, Herci a postavy, Hry, Knihy, Soutěže, Videa | Komentáře (6)

Pravidla pro komentáře:

  • Věříme, že budete dodržovat základy slušného chování.
  • Netolerujeme rasismus, vulgaritu a urážky.
  • Používejte háčky, čárky a interpunkci: pište česky nebo slovensky.
  • Spoilery můžete psát až po vydání titulků k dané epizodě.
  • Odkazy ke stažení epizod vám dáváme k dispozici, jiné zdroje sem neuvádějte.
  • Reklama v jakékoliv formě včetně odkazů je zakázána.
  • Držte se tématu novinky.
  • Vyhrazujeme si právo příspěvky nedodržující výše uvedená pravidla upravovat, případně mazat.


[6] Scimani e-mail www 20.07.2013 17:43
Nejvyšší: To já vím, ale nemám potřebu jíst víc, než co jsem si zaplatil. Tři jídla denně mi bohatě stačí, i když to na mě není vidět :-D

[5] Nejvyšší e-mail 20.07.2013 00:26
Zaplacene jídlo předem a toutsty se v zájemně nevylučují.... :-D

FF tousty jsou legenda ....

[4] Tauri 17.07.2013 11:05
Fakt ďakujem za tie vystrihovačky ;-)

[3] Odyssea 17.07.2013 09:12
jj, souhlasím, tousty byly fakt úžasný! Jinak moc pěkně jsi to napsal. Příští rok jedem zase, přidá se prý i druhá ségra, která má SG ráda :-)

[2] Scimani e-mail www 17.07.2013 07:39
honza0118: No, to jsem nezkusil, měl jsem jídlo zaplacené předem :-)

[1] honza0118 17.07.2013 00:49
Rozhodně si ale příště (pokud jsi je nezkusil) dej tousty! Naprosto nejdokonalejší jídlo na FF! ;-)

Přidání komentářeBold text Italics Underline Strikethrough Link Code    :-) ;-) 8-) :-D :-P :-O :-( :-/ ;,( ]:-D :-[

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici devatenáct: