Vesmírné lodě a plavidla - Wraithské - ZPM poháněný Úl

Rozcestník wraithských vesmírných lodí a plavidel

ZPM poháněný Úl

Specifikace / Popis / Design / Historie

ZPM poháněná Hive (Úl)

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Wraithové
Design Wraithové
Třída mateřská loď
Technické specifikace
Pohon vylepšený podsvětelný, vylepšený wraithský hyperpohon, 8 manévrovacích trysek, 4 brzdící trysky
Hyperpohon mezigalaktický
Zdroj energie ZPM
Ochrana regenerační trup
Trup vyztužené biobrnění
Senzory vylepšené Wraithské senzory
Ovládací systém neurální rozhraní
Protiopatření rušící kódy (elektromagnetické pole)
Výzbroj neznámý počet vylepšených wraithských energetických zbraní
Doplněk stovky šipek
Cestující desítky tisíc
Nákladní kapacita stovky tisíc tun
Ostatní systémy hvězdná brána, hibernační komory, systém zámotků, komunikační systém, alarm
Použití
Účel Bitevní loď, kolonizační loď, Úl
Rok zavedení 2009
Přidružení Wraithové - Todd (původně), Kenny (do zničení)
Stav zničena

Nahoru

Popis

Brána v ZPM úluÚl poháněný ZPM byl normální wraithský úl, který byl upraven tak, aby čerpal energii z modulu nulového bodu (ZPM). Díky velkému množství nové energie, se z něj stal větší a mnohem silnější úl. I přes to, že byl prakticky nezastavitelný, se ho podařilo zničit nad Zemí pomocí Sheppardovy F-302, na které byla upravená jaderná hlavice. Sheppardovi se to povedlo, protože mu také právě včas přiletěla na pomoc Atlantis. Ač je to možná trochu s podivem, úl poháněný ZPM měl také na palubě vlastní bránu, kterou mohl využívat pro cesty na planety a také sloužila jako nová strategie v bitvě, protože se tak stala hlavní bránou systému, kde byla jiná brána. I přes to je to pravděpodobně největší a nejsilnější loď ve známém vesmíru Hvězdné brány.

Jeden úl, který byl propojen alespoň s jedním ZPM, se stal dokonce větší, jeho trup byl mnohonásobně zesílen, jeho zbraně byly mnohem účinnější a byl prakticky nepřemožitelný jakýmkoliv útokem z vnějšku. Byl schopný pojmout i zásahy z asgardských plazmových paprsků nebo antických střel jen s minimálním poškozením, a to ještě, když nebyl plně propojený se ZPM. Obecně měl trup mnohem lepší regenerační schopnost a při velkém množství zásahů najednou se regeneroval mnohem rychleji, proto byl skoro neproniknutelný.

Propojení se ZPM také u něj doznalo značné vylepšení senzorů, které pak mohly odhalit i zamaskovaný Puddle Jumper a velmi slabé přenosy, které by byly jinak normálně přehlédnuté běžným senzorovým systémem standardních úlů i jiných vyspělých lodí. Také měl značně modernizovaný hyperpohon, který mu dovolil dorazit k Zemi mnohem rychleji, než se předpokládalo. Jen tucet výstřelů dokázalo vyčerpat štíty Daedala a při bitvě s Atlantidou, která byla napájena třemi ZPM, dokázal vyčerpat štít během několika minut, což se nepovedlo ani deseti normálním úlům s několika křižníky, kterým by to trvalo dny a to ještě, když byla Atlantis napájena jen jedním ZPM (SGA 2x01 – V obležení, 5x20 – Nepřítel před branami).

Později se dostal do bitvy se dvěma loděmi třídy 304 Daedalus a hladce nad nimi vyhrál a také proti samotné Atlantis měl navrch, i když bylo město poháněné 3 ZPM, které ale pravděpodobně neměly plnou kapacitu, protože hodně energie spotřeboval pohon červí díry, ale měly dohromady rozhodně více energie, než jen jedno ZPM. Jediným potvrzeným způsobem, jak se dala tato loď zničit, bylo odpálit na její palubě nukleární hlavici, protože takové obrovské síle zevnitř už nedokáže tak pevný trup odolat a roztrhne se. Z toho také plyne, že pokud by měli Wraithové velké množství energie pro úl, mohli by pak pravděpodobně porazit jakékoliv nepřátele a jejich slabost je v nedostatečné energii (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Nahoru

Design

Trup ZPM úluKdyž nepočítáme větší rozměry a silnější trup v porovnání s běžným úlem, jeho design je skoro stejný a liší se jen nepatrně. Má v designu ovšem jeden podstatný rozdíl oproti běžným úlům, který vyplňuje v přední části lodi před můstkem velkou mezeru a celý trup je tak kompaktní. Proč byla tato mezera zacelena, není známo, ale pravděpodobně proto, aby se dal méně poškodit, protože mezera uprostřed lodi je také trochu její slabina (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

 

Nahoru

Historie

ZPM pro úlV bitvě o Asuras byl Todd schopen ukrást několik asuřanských ZPM před tím, než byla planeta zničena. Některé z nich použil k napájení pozoruhodného klonovacího zařízení a nařídil jeho podřízenému, Kennymu, aby pracoval na způsobu, jak ZPM integrovat do mateřského úlu. Propojení s úlem trvalo vytvořit déle než rok, kvůli neslučitelnosti mezi antickou technologií a biologickou povahou úlu, ale nakonec se povedlo. Jakmile se to povedlo a fungovalo to, Kenny se proti Toddovi vzbouřil. Todd havaroval na neznámé planetě s bránou a vytočil Atlantis. Obeznámil expedici se situací a nakonec mu byl povolen vstup do města a stali se opět spojenci proti Wraithům, i když s jeho neupřímností zůstávala expedice na pochybách, obzvláště Sheppard. Prozradil jim, že ZPM poháněný úl byl ještě v procesu propojování jeho systémů se ZPM a pokud by tento proces byl dokončen, byl by nezastavitelný (SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 4x12 – Válečná kořist, 5x20 – Nepřítel před branami).

ZPM úl střílí po JumperuTodd nutil Woolseyho k útoku a zničení ZPM úlu před tím, než bude pozdě a stane se hrozbou pro Atlantis. Tým společně s Daedalem se zapojil do průzkumu nové hrozby. ZPM úl se ovšem osvědčil jako impozantní soupeř, protože nejen že zjistil zamaskovaný Jumper a zasáhl ho, ale když ho přikryl Deadalus, několik jeho střel úplně vyčerpalo jeho štíty a byl bezbranný. Navíc asgardské paprskové zbraně neměly skoro žádný efekt. Daedala s podivem nezničil a náhle skočil do hyperprostoru, protože dokázal zachytit velmi slabí subprostorový signál Wraithů, který byl poslán z alternativní reality. Museli to pak ihned sdělit SGC přes Atlantis, že k nim míří, jakmile byla opravena komunikace (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

V Mléčné dráze poté velel plukovník Ellis oběma lodím třídy 304 Daedalus, Apollu a nové lodi Sun Tzu, aby ZPM úl zastavili, ale žalostně selhali. Apollo bylo ve velmi špatném stavu a musela na svou palubu dokonce evakuovat posádku z lodi Sun Tzu, protože ztrácela atmosféru. Hyperpohon byl poškozen tak, že jim trvalo měsíc, než se dostali k nejbližší hvězdné bráně. Hned po bitvě předali poselství zpět na Atlantis a popsali neschopnost v zastavení ZPM úlu (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Mezitím Sheppard vyslýchal Todda a zjistil, že zbyla ještě nějaká ZPM, které pak Lorne s jeho týmem našel a dopravil na Atlantis. Nyní s plným využití tří ZPM se rozhodli vrátit na Zemi v jejich posledním zoufalém pokusu ji ubránit. Carson v křesle pilotoval Atlantis, ale museli vystoupit z hyperprostoru. Zelenka navrhne využít velmi experimentální pohon červí díry, který je velmi nebezpečný a je založen na technologii červích děr hvězdných bran. Ještě před tím chtěli poslat tým na Zemi bránou, ale dostal se tak přímo do ZPM úlu. Obdrželi ještě zprávu z velitelství, že ZPM úl vyslal šipky, aby zničili ovládací křeslo v Oblasti 51, zatímco byl schovaný za Měsícem a zbytek antických střel, které ještě Země měla, byly potom k ničemu, když se jim ho podařilo zničit. Sheppard ještě rozstřílel vrata hangáru pro šipky a dostal se na palubu s F-302, která nesla jadernou hlavici. Pak Atlantis použila nový pohon a Země dosáhla během několika vteřin (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Zásah ZPM úlu antickými střelamiKdyž Atlantis dorazila, postavila se mezi ZPM úl a Zemi, aby dala SGC nějaký čas. Atlantis převzala hlavní nápor útoku ZPM úlu na Zemi a opětovala palbu antickými střelami. Pouhou silou zbraní ZPM úlu, zatlačil město do zemské atmosféry a to ještě více zatěžovalo štít. S již podstatně menším výkonem mohl Beckett jen upravit trajektorii Atlantis, aby v atmosféře neshořeli, nebo stále střílet na nepřátelskou loď, protože na oboje najednou už nebylo dostatek energie. Woolsey ale vydal rozkaz, aby střílel dál. Nakonec se úspěšně podařilo AR-1 zničit ZPM úl pomocí jaderné hlavice na jeho F-302 a unikli bránou, ale Atlantis byla nucena přistát na Zemi přes nekontrolovatelný vstup do zemské atmosféry (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

 

Rozcestník wraithských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu