Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - DSC-304

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

DSC-304 (Třída Daedalus)

Specifikace / Popis / Designe / Technologie / Interiér / Stručná historie / Poznámky

Třída 304 Daedalus

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země (asistovali Asgardé)
Design pozemský
Třída DSC-304/BC-304
Technické specifikace
Délka 200 - 225 m *
Šířka 90 - 95 m *
Výška 70 - 75 m *
Maximální rychlost 75 000 km/s - 150 300,225 km/s (podsvětelná) *
Pohon podsvětelné motory, manévrovací trysky, asgardský hyperpohon, pohon alternativní reality (Daedalus z alternativní reality)
Hyperpohon mezihvězdný, mezigalaktický
Palivo naquadah/naquadrie
Energie naquadahové generátory, ZPM (pokud bylo k dispozici), asgardské energetické jádro, podprostorový kondenzátor (Daedalus z alternativní reality)
Ochrana asgardské štíty
Trup slitiny trinia a naquadahu, kompozitní
Senzorové systémy asgardské senzorové pole
Zaměřovací systém pozemský počítačový zaměřovací systém
Navigační systém počítačový navigační systém
Zbraňový systém 4 asgardské plazmové paprskové zbraně, 16 VLT odpalovačů raket, 32 railgunů, jaderné hlavice Mark IX a nukleární střely, zbraňový systém Horizont (Apollo)
Bojový doplněk 8 - 16 F-302
Posádka ~200
Minimální posádka 4
Ostatní systémy transportní kruhy, asgardský transportní systém, únikové moduly, dálkový vysílač, asgardské počítačové jádro, maskování (Odyssea)
Použití
Účel vesmírný dálkový přepravce a bitevní křižník
Rok zavedení 2005
Přidružení Tau'ri
Stav stále aktivní

* Poznámka: různé hodnoty jsou způsobeny rozdílnými oficiálními zdroji

Nahoru

Popis

Schéma lodi 304304, také známé jako válečné lodě třídy Daedalus, jsou lodě pro přepravu v hlubokém vesmíru (DSC), postavené lidmi, ale také jsou to bojové lodě (BC). Je to nejpokročilejší třída lodí ve flotile Tau’ri, schopné soupeřit i s nejmocnějšími kosmickými loděmi cizích ras, s využitím asgardské technologie. Tyto lodě jsou ale mnohem menší než hlavní válečné lodě Asgardů, Goa'uldů, Oriů, nebo Wraithů. Do roku 2009 bylo postaveno šest válečných lodí třídy 304 Daedalus. Tyto lodě jsou: USS Daedalus, USS Odyssey, RFS Korolev, USS Apollo, PLA Sun Tzu, USS George Hammond (Phoenix). Z toho 5 (4 – nevíme, co se stalo ze Sun Tzu, pravděpodobně neopravitelná) těchto lodí je stále ještě v aktivní službě. Všechny až na dvě jsou provozovány USAF (letectvo Spojených států). RFS Korolev dostali Rusové, ale následně při jeho první misi byl zničen Orii, zatímco druhá loď PLA Sun Tzu, je provozována čínskou vládou a co o ní bylo slyšet naposledy, tak byla ochromena a musela být evakuována (SG-1 9x20 – Kamelot, SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

I když je označována jako "sesterská loď" Prométhea, 304 se výrazně liší ve svém designu a technologiích. Zatímco Prométheus byl původně postaven za použití vlastní a přetvořené technologie Goa’uldů, zabudovaných transportních kruhů a následně pak několikrát upgradován technologiemi Asgardů, 304 měly již asgardskou technologii začleněnou v původním designu. Všechny lodě třídy 304 jsou již z výrobní linky vybaveny asgardskými štíty, senzory, transportním systémem a mezigalaktickým hyperpohonem, který umožnil, aby loď mohla zásobovat Atlantis v galaxii Pegasus (SG-1 8x19 – Moebius, SGA 1x20 – V obležení).

Avšak Asgardé zpočátku odmítli instalovat na 304 jakékoliv jejich zbraně. Názor změnili až v době, kdy byli konfrontováni se zánikem jejich druhu. V roce 2007 byla vybavena vlajková loď flotily Tau’ri, Odyssea, jejich nejmodernější technologií, včetně nejmodernějším typem zbraní, jaké jsme ještě nikdy ve Hvězdné bráně neviděli (vyjma Orijské lodi), tzv. plazmový paprsek, který vystřeluje souvislý proud energie. Později byly Daedalus a Apollo také modifikované těmito zbraněmi. Předpokládá se, že všechny budoucí lodě budou mít tyto zbraně (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 4x20 – Poslední muž).

Nahoru

Design

Vzhled lodi třídy 304Lodě této třídy jsou postaveny s podobným designem, jako loď Prométheus, ale mají specifické rozdíly. Je navržená jako přepravce a obsluhuje se jinak v boji než Prométheus, který má design spíše bitevního křižníku. Bitevní křižníky měly obvykle těžké zbraně, ale jejich trup je dělal rychlejší a snadno poškoditelné. Pro přepravce je typický jejich "roj" bojových letounů. Třída 304 je malinko věší a širší než Prométheus, ale rozměry nejsou tak patrné, jako design, který je mnohem uhlazenější než u Prométhea. Výška hlavní sekce není tak patrná, ale zadní věž extrémně vyniká v Prométheovi, zatímco v 304 je pryč. 304 má na své zádi také samozřejmě nějakou strukturu, která se považuje za zadní věž (vizuálně podobná nástavbě na palubě námořních bitevních lodí), ale je mnohem menší a mnohem méně hranatá. Tato věž sedí na desce, která se rozšiřuje přes celou zadní část lodi a na okrajích je zakřivena skoro až k postranním gondolám (menší podsvětelné motory a hangáry pro F-302). Můstek je přesunut ze zadní věže na vrcholu zadní struktury, na střední část lodi, těsně před tuto zadní desku. Pro své podsvětelné zrychlení má dva hlavní válcové motory na zádi pod deskou, které jsou lemovány ještě po čtyřech menších motorech po obou stranách lodi na zadní straně hangárů. Pro vstup do hyperprostoru používá čtyři hypermotory, rozložené po stranách obou hlavních motorů, které se krátce rozsvítí při vstupu do hyperprostoru, ale jinak nezáří, včetně hyperprostoru.

Lodě mají také dva trupy, jeden jako brnění pro boj a druhý pro zachování životního prostředí. Trup je ze slitiny trinia, což je obzvláště silný kov, který je více než stokrát pevnější a lehčí než ocel. Trup těchto lodí je zvláště odolný proti útoku, protože přežijí i útok mateřských úlů Wraithů na nechráněný trup, bez vážného poškození.

Nahoru

Základní technologie

Loď 304 v bitvě304 se může pochlubit velkým množstvím neuvěřitelně vyspělých technologií, z nichž většina je od Asgardů, kteří pomohli udělat z 304 impozantní plavidlo, schopné soupeřit s kosmickými loděmi většiny ras. Na rozdíl od svého předchůdce BC-303, nová třída lodí 304 Daedalus měla několik významných výhod v tom, že více pokročilé cizí technologie byly začleněny již v původním návrhu a nikoli přidány později.

 

Asgardské počítačové jádro

Asgardské počítačové jádroAsgardské počítačové jádro je databáze všech znalostí Asgardů. Počítačové jádro zahrnuje vědecké znalosti a také znalosti celé asgardské historie, interaktivní hologram každého Asgarda, informace o transportní technologii, štítech, zbraních, hyperpohonu, časovou dilatační technologii a má nezávislý zdroj energie. Tyto funkce tohoto zařízení jsou pouze povrchní, které je určitě plné dalších schopností, které čekají na objevení. Časová dilatační technologie byla přímo integrována v samotném jádře. Jádro je velmi uživatelky přívětivé a uživatel mohl stáhnout jednoduché programy, které ho instruují, jak jádro správně používat a vykonávat širokou škálu funkcí, bez požadujících detailnějších znalostí problému specifické funkce. Počítačové jádro mohlo také prezentovat holografický obraz každého Asgarda na záznam jako rozhraní, určené na pomoc každému, kdo nerozumí asgardskému jazyku, nebo technologii samotné.

Asgardé nám dali toto počítačové jádro jako dar, aby nám pomohlo v boji proti Oriům. Asgardé ho instalovali na Odysseu v roce 2007 před svou sebevraždou. Do roku 2008 bylo asgardské jádro nainstalované na Daedala a pravděpodobně i na jiné lodě této třídy. Tyto verze byly ovšem esteticky odlišné, takže není vyloučeno, že se od původního mohou lišit i jinak. V alternativní časové linii měl Phoenix také místnost, která obsahovala asgardské počítačové jádro (SG-1 10x20 – Bez konce, Hvězdná brána: Archa pravdy, SGA 4x20 – Poslední muž, 5x01 – Záchranná operace).

Holografický displej (HUD)

Holografický displej lodi 304Na lodích třídy 304 Daedalus se holografický displej zobrazuje až na prostředním předním okně můstku. Displej je samozřejmě průhledný a překrývá tak obrazy skutečných objektů, které mohou být viditelné skrz okno ve vesmírném prostoru, jako např. nepřátelské lodě, hvězdy, mlhoviny a další zajímavosti. Stejně jako u HUDu Puddle Jumperu, výhled z můstku zůstává volný, což znamená, že pilot a posádka stále vidí na bojiště a dokonce střely ze zbraní, které dopadají na štít a rozptylují se před ním. Na holografickém displeji si posádka může zobrazit cokoliv, co je zrovna zajímá, třeba plán lodi, když je někde něco poškozeného, nebo senzorová data z okolí lodi, aby si mohli vytvořit nějaký plán o situaci tam venku a podobně (SGA 2x11 – Úl).

Komunikační systémy

Komunikace na lodi 304Komunikace napříč galaxií a mezi loděmi je zprostředkována pomocí subprostorových komunikátorů. Tato technologie byla pravděpodobně zkopírována z goa'uldských Ha'taků, nebo Tollánských komunikátorů daných Tok'ry. Zařízení počítají s okamžitou komunikací, alespoň v šíři naší Galaxie, ale nemůže dosáhnout galaxie Pegasus, nebo vnějšího okraje Mléčné dráhy. Asgardé jsou schopni poslat na loď data, ale loď nemůže zaslat informace zpátky k nim. Komunikační zařízení na těchto lodích dokáží komunikovat s komunikačními zařízeními na jiných lodích, jako antických, asgardských, goa'uldských, orijských a wraithských. Takže všichni pravděpodobně sdílejí subprostorovou komunikaci, nebo byla snaha přizpůsobit cizí technologie s komunikačními sadami. Loď má samozřejmě také vnitřní komunikační systém, podobný, jako na Prométheovi, takže měla interkom a telefony skoro všude, více v Prométheovi (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 2x01 – V obležení).

Maskovací zařízení

Maskování OdysseyOdyssea také získala velmi účinné maskovací zařízení antického designu od Dr. Daniela Jacksona, který v té době vlastnil antické znalosti. Nejprve plukovník Samantha Carterová měla problém loď odmaskovat, avšak nakonec byli schopni demaskovat loď prostě stisknutím několika tlačítek. Není známo, zda má tuto schopnost i jiná loď třídy 304 Daedalus, ale je to pravděpodobné, protože Daniel zřejmě upravil jen štíty lodi do určité míry, podobně jako na Puddle Jumperu. Daniel tvrdil „mít ZPM pomůže“, takže je možné, že využil nějakým způsobem ZPM na lodi při vytváření maskování, nebo že to není tak efektivní, jako na jiných lodích, které požadovali úroveň energie, kterou mohly poskytnout jen ZPM (SG-1 10x14 – Maskování, 10x19 – Panství).

Podprostorový kondenzátor (alternativní realita)

Ukazatel energie v generátoruPodprostorový kondenzátor byl systém vytvářející energii, vytvořený paralelní verzí expedice Atlantis, za účelem nového vývoje v oblasti výroby energie. Může dosáhnout úrovně energie "blízké-ZPM", ačkoli je neznámo, co termín "blízko" přesně znamenal. Stejně jako ZPM, které čerpá energii z uměle vytvořeného a obsaženého regionu podprostoru, tento kondenzátor ji čerpá z našeho podprostoru. ZPM se nakonec vyčerpá, ale vzhledem k tomu, že kondenzátor nečerpá energii z omezené zahrnuté oblasti podprostoru, ale místo toho čerpá energii z našeho podprostoru a času, podprostorový kondenzátor je obnovitelný zdroj energie. Nicméně je tam limit, kolik energie může být uloženo a dostupné najednou. Takže i když je v tomto zdroji energie velký potenciál, je omezen pouze na chvíli. Tento systém byl instalován na alternativní verzi Daedala, s cílem poskytnout energii pohonu alternativní reality. Nicméně chyba v systému pohonu způsobila, že se pohon neustále aktivoval a prováděl zkoky z jedné reality do druhé, jakmile shromáždil dostatečné množství energie k zahájení akce (SGA 5x04 – Daedalos na druhou).

Pohon

Lodě třídy 304 Daedalus mají několik způsobů manévrovatelnosti, zejména 3 motory: manévrovací trysky, podsvětelný pohon a asgardský hyperpohon. Alternativní verze Daedala byla vybavena ještě čtvrtým pohonem, známým jako pohon alternativní reality, který umožňuje lodi cestovat mezi různými alternativními realitami (SGA 5x04 – Daedalos na druhou).

Hyperpohon

Loď 304 vystupuje z hyperprostoruTau’ri byla poskytnuta technologie asgardského hyperpohonu, jako poděkování za jejich pomoc v boji proti Replikátorům a je nyní standardem na lodích třídy 304 Daedalus. Avšak tyto pozemské lodě používají mnohem slabší zdroj energie, v porovnání s asgardskými loděmi, což má za následek, že takový hyperpohon nemůže fungovat na jeho maximální kapacitě a není tedy tak účinný. Ale krátce před jejich zánikem, Asgardé nainstalovali na Odysseu pokročilé energetické jádro, které by výkon hyperpohonu zvětšilo na jeho maximální kapacitu, ale není známo, jestli tomu tak skutečně bylo, protože v té době měla Odyssea jako zdroj energie silnější ZPM. Je ale pravděpodobné, že bylo nainstalované i na jiných lodích třídy 304 Daedalus a ty měly pak plný výkon asgardského hyperpohonu. I bez energetického jádra Asgardů byl ovšem hyperpohon velmi výkonný a byl jedním z nejrychlejších, ve srovnání s cizími rasami. Země ale i nadále pokračuje ve svém výzkumu technologie hyperpohonu a v současné době vyvíjí novou generaci hyperpohonu pro svou flotilu lodí (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 3x12 – Ozvěny, SGU 1x16 – Sabotage).

Loď 304 v hyperprostoru

Není známa přesná rychlost hyperpohonu na těchto lodích, ale ví se jen, že bez asgardského energetického jádra je schopná loď přeletět mezi Mléčnou dráhou a galaxií Pegasus za 18 dní (což je zhruba 1 800 krát rychleji než goa'uldský hyperpohon a 54 750 000 krát rychleji než světlo) a pokud má ZPM, tak dokonce za 4 dny, takže zde je jasně patrné, že výkon hyperpohonu je přímo úměrný na množství energii, která se mu může poskytnout. V hyperprostoru také nefungují zbraně a štíty, protože je na něj potřeba všechna dostupná energie lodi (SGA 1x20 – V obležení, 2x13 – Kritické množství).

 

Manévrovací trysky

Použití manévrovacích trysek při záchraně CarterovéManévrovací pomocné trysky jsou jedny ze tří způsobů pohonu lodě této třídy. Zatímco manévrovací trysky jsou zdaleka nejpomalejší formou pohonu, jsou schopny provést mírné úpravy trajektorie lodi, např. aby loď získala stabilní oběžnou dráhu nad planetou, a pomáhají získat hybnost. Zpětný tah je také možný, který na místě pomáhá lodi zpomalit ve vesmírném prostoru o nízké gravitaci (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, SGA 5x04 – Daedalos na druhou).

 

Podsvětelný pohon

Podsvětelný pohon lodi 304Lodě 304 mají dva hlavní raketové stupně v zadní části lodi, které jsou jejími podsvětelnými motory. Loď má ještě několik menších podsvětelných motorů na zadní části gondol hangárů F-302, ale tyto hlavní motory poskytují lodi největší tah a jsou schopny poskytnout lodi rychlost více než poloviny rychlosti světla, čili asi jako Prométheus, ale je pravděpodobné, že budou ještě o trochu výkonnější, vzhledem k tomu, že jsou lodě 304 Daedalus modernější. Jejich základ je pravděpodobně v technologii Asgardů, nebo Goa'uldů. Maximální výkon motorů se na palubě nazýval jako "maximální tah", nebo "vojenský tah" (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, SGA 3x10 – Návrat, 5x04 – Daedalos na druhou).

Brzdící trysky

Použití brzdících trysek při přistávání lodi 304Stejně jako Prométheus, má tato loď také brzdící trysky, které umožňují lodi hladké přistání. Brzdící trysky jsou umístěny na přední straně hangárů F-302 a na sekci hypermotorů a jsou používány hlavně při přistávání. Loď byla ovšem s pomocí manévrovacích trysek také použita i v jednom naléhavém případě ve vesmíru, kdy se loď snažila zachytit Carterovou ve skafandru u superbrány, po bitvě s Orii (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, SGA 2x01 – V obležení, 2x11 – Úl).

 

Pohon alternativní reality (alternativní realita)

Pohon alternativní reality na alternativním DaedaloviTento pohon byl navržen tak, aby dopravoval věci skrz interdemenzionální most a zpřístupnil alternativní reality. Je poháněn podprostorovým kondenzátorem, který poskytuje energii "blízkou-ZPM". Tento pohon vymyslel McKay z alternativní reality. Zařízení musí být uloženo v chráněné oblasti lodi, protože vydává radioaktivní záření, které mohlo být smrtící, pokud by mu byl člověk vystaven delší dobu. I přes jeho schopnost interdimenzionálního cestování, loď vždy musela zůstat chvíli ve stejné alternativní realitě po každém skoku, než se energie pohonu zase dobila a vždy loď skákala na tytéž souřadnice v různých realitách. Pohon měl jinou a přesto obdobnou funkci jako kvantové zrcadlo. Rodney McKay se domníval, že kdyby byl pohon zničený C4, mohl by vytvořit trhlinu ve struktuře prostoru a času velkou natolik, aby zničila celý hvězdný systém.

Skok lodi do jiné realityS touto technologií se setkal tým Atlantis, když se nad jejich planetou objevil Daedalus z alternativní reality. Tým se dostal do pasti a byl unášen Daedalem do různých alternativních realit, protože pohon selhal v důsledku chybné konstrukce. Rodney byl schopen modifikovat pohon tak, aby se vraceli zpátky přes reality, přes které už prošli, a když byli doma, opustili loď před tím, než skočila znovu. McKay se domníval, že loď měla ještě kolem půl tuctu dalších skoků, než pohon vyhoří (SGA 5x04 – Daedalos na druhou).

Rozhraní pro ZPM

Rozhraní pro ZPM na lodi 304Tyto lodě také občas využívaly jako zdroj energie ZPM, které ukázalo, že může být napojeno na systémy lodi jako doplňkový zdroj energie a zesílit tak mnohonásobně všechny základní systémy lodi. ZPM dovolovalo například posílit hyperpohon a umožnil tak Daedalovi cestu ze Země na Atlantis během čtyř dnů, než obvyklých 18 dnů. Nebo také mnohonásobně posílit štíty. Vzhledem k tomu, že je ZPM úspěšně integrované do lodí třídy 304 Daedalus, naznačuje to, že je trvalé rozhraní pro ZPM nainstalováno na palubě těchto lodí. Ale také je možné, že může být použito rozhraní, které bylo použito pro připojení ZPM k pozemské bráně, aby mohli úspěšně vytočit Atlantis (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 2x01 – V obležení, 3x12 – Ozvěny).

Řídicí a počítačové systémy

Počítačové a řídící systémy lodi 304Lodě 304 kombinují cizí technologii s pozemskou. K většině systémů lodi se ale používá počítač. Počítač umožňuje například spojit se subprostorovou komunikací napříč galaxií. Stanice kormidla a zbraní využívají dotykové displeje k ovládání lodi. Zdá se, že tyto lodě využívají podobné počítačové programy jako Prométheus. Lodní operační systém je pravděpodobně dělán na zakázku a pravděpodobně nesdílí žádné elementy z nějakého pozemského počítačového operačního systému. Počítače pro kritické části lodi, jako například podpora života, jsou drženy odděleně od ostatních systémů lodi, v případě nějakých hrozeb nebo počítačového viru. Nicméně některé vzájemně kompatibilní systémy, jako je pohon a navigace, vyžadují určité množství propojení, aby byly efektivní. Ty jsou náchylné na napadení viry. Na palubě těchto lodí jsou také počítače pro vědecký výzkum, stejně jako možnost stolních počítačů pro posádku, když nejsou ve službě (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 2x01 – V obležení).

Kromě standardních mikroprocesorových systémů, tato třída používá také krystalovou technologii, jako Goa'uldi, Antikové a Asgardé, ale není přesně známo, zda byla vzata z jejich lodí, nebo ji už dokázali na Zemi vyrábět, ale druhé možnost je pravděpodobnější. Každopádně využívali na lodi dlouhé válcovité krystaly, designově připomínající goa'uldské. Také vyvinuli krystalové rozhraní, které umožňovalo propojit pozemské počítače s cizí technologií. Pozemská nativní technologie je také založena na polovodivých křemíkových krystalech, které se nalézají především v procesorech a mikrořadičích (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, SGA 5x04 – Daedalos na druhou).

Senzory

Senzory lodi 304Lodě 304 mají asgardské senzory, které jsou umístěny společně s vysílačem dlouhého dosahu na vrchní zadní straně ploché sekce lodi. Senzory jsou ještě také umístěny na přední části lodi v senzorovém poli. Tyto senzory jsou velmi pokročilé, protože mohou skenovat přes štíty goa’uldské lodi a určovat životní znaky na dálku a také pomáhají přesně zaměřit transportní systém na cíl. Používaly se také na lokační majáky, nebo sledovaly lodě ve vesmírném prostoru. Tyto senzory na 304 nebyly tak výkonné jako na asgardských lodích a byly trochu omezené. Přesto to byly ale jedny z nejlepších senzorů a byly nakonec vylepšeny na nejmodernější verzi senzorů, jako součást dědictví Asgardů (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 2x02 – Vetřelec).

Skafandry

Skafandry na lodi 304I na těchto lodích samozřejmě nemůže chybět oblek do vesmíru – skafandr. Skafandry měl i Prométheus, jak jsem se již zmiňoval. Ty jsou snad základní výbavou všech vesmírných lodí. Ale ani u lodí třídy 304 Daedalus není znám přesný počet této výbavy a vypadaly také trochu jinak než ty z Prométhea. Zdá se, že loď měla dva druhy skafandrů. Jeden je standardní skafandr NASA s MMU (osazený pojíždějící jednotkou) pro základní EVA, stejně jako štíhlejší skafandr v oranžovém tónu. Používají se především do nehostinných prostředí pro život, tak jak ho my známe a také třeba na nutné venkovní opravy lodi. Mají také magnetické boty, aby se mohly udržet na lodi a nepotřebovaly být tak držené na laně, při výstupu z lodi. Skafandr z těchto lodí byl použit jednou a to u superbrány postavené Orii. Navlékla se do něj Samantha Carterová, aby byla transportována k superbráně k ovládacímu panelu a přeprogramovala ji. To se ovšem nepovedlo a brána byla ještě před tím aktivována z alteránské galaxie. Pak ji musela Odyssea najít, protože magnetické boty při aktivaci superbrány přestaly fungovat a vznášela se někde v prostoru (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x01 – Z masa a kostí).

Štíty

Štíty lodi 304Energetické štíty jsou primární obrannou technologií na 304. Tato technologie štítů byla získána od Asgardů za to, že jim Země pomohla s Replikátory a tak jsou válečné lodě pozemského designu třídy Daedalus chráněny asgardskými štíty, dávající lodi velkou výhodu nad rasami v obou galaxiích – Mléčné dráhy a Pegasus. Asgardské štíty vytváří eliptickou "bublinu" kolem celé lodi, která pohlcuje a rozptyluje energii ze zbraní, ale je už více kompaktní a nachází se maximálně 10 m od povrchu lodi.

Štíty se pod nepřetržitou palbou postupně oslabují a poměrně rychle v případě, když má útok také dostatečnou sílu a loď tak může utrpět škodu. I když další energie z jiných systémů lodi může štít posílit, jediný způsob jak přečkat neustálý útok, je se stáhnout do ústraní a dát štítům čas se dobít. Štíty vydrží i několik zásahů od primární zbraně Orijské válečné lodi, což se nedá říci o štítech na lodích jiných ras. S podporou ZPM štít hravě odolá i přímému koronálnímu výtrysku hmoty z hvězdy. Štíty na těchto lodích nejsou tak účinné jako na asgardských, protože jejich účinnost je přímo úměrná energii, která je napájí a asgardské lodě mají mnohem silnější generátory. I tak jsou ale jedny z nejsilnějších v Mléčné dráze. Poté co dostala Odyssea nejmodernější technologii Asgardů, její štíty se staly pravděpodobně ještě výkonnější, než na asgardských lodích třídy O’Neill a jsou v současné době bezkonkurenční oproti štítům jiných ras (SG-1 9x16 – Narušená síť, 9x20 – Kamelot, 10x20 – Bez konce, Hvězdná brána: Archa pravdy, SGA 2x01 – V obležení, 3x01 – Země nikoho, 3x12 – Ozvěny, 5x20 – Nepřítel před branami).

Transportní systém

Transportní systém lodi 304Asgardé poprvé dovolili Tau’ri přístup k jejich základní formě transportní technologie, kterou zahrnuli na Prométhea během jeho upgradu v roce 2003. V roce 2005 během války mezi Tau’ri a Wraithy, Asgardé poskytli mnohem více pokročilou formu transportní technologie pro první pozemskou loď této třídy, Daedala. Nicméně oni umístili několik bezpečnostních mechanismů do transportního systému, aby nám zabránili používat tuto technologii ofenzivně a nedali se jí přenášet zbraně hromadného ničení. Navzdory tomu se Daedalovi podařilo transportovat jaderné hlavice na několik wraithských úlů (váhavě s pomocí Asgarda, který jim to umožnil a odblokoval pojistku), které byly zničeny. Wraithové ale dokázali vyvinout nějaký kód, který transportní systém dokázal zablokovat a nemohli tak už z Daedala na jejich lodě transportovat jaderné bomby. Transportní systém není schopen pracovat přes štíty lodi. Odyssea a Korolev nebyly schopny transportovat jaderné hlavice na mateřské lodě Oriů. Loď také musí sklopit štíty, pokud má někoho transportovat na palubu a to je obzvláště nebezpečné během bitvy, protože v tomto okamžiku je nechráněná a velmi zranitelná. Transportní systém také dokáže rozlišovat hmotnost objektu, na který je zaměřen, protože když byl zaměřen Daniel s lokačním majákem, ten popadl Valu a byli transportováni oba.

Transportní kruhy na lodi 304

Nejpokročilejší transportní technologie byla nainstalována na Odysseu krátce před asgardskou sebevraždou a mohla být upravena k tomu, aby vytvářela hmotné objekty a jiné věci jen z energie. Transportét tak poskytoval neomezené množství potravin, vzduchu a jiného vybavení, pokud měl k dispozici energii, nedokázal ovšem vytvořit cokoliv komplikovaného jako ZPM, nebo asgardský zdroj energie. I přes to, že to po upgradu nebylo moc potřeba, stále byl využíván pro zaměření lokační maják, především na neživé objety, protože s majákem bylo zaměření rychlejší. SG týmy pak využívali pro své zaměření také podkožní implantované lokační majáky (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x20 – Bez konce, SGA 2x01 – V obležení).

304 měla také transportní kruhy, podobně jako její předchůdce Prométheus, i když se na této lodi moc nepoužívaly. Jejich funkci známe a k čemu se používaly na lodích, je trochu popsáno v Prométheovi, tak se zde nebudu rozepisovat, jen o jedné věci se zmíním, která se stala na této lodi s transportními kruhy. Jak všichni dobře víme, štíty válečné lodi Oriů jsou skoro neproniknutelné, jediné transportní kruhy dokázali využít mezírku v jejich štítech, když došlo k jejich fluktuaci, vlivem střelby z primární zbraně lodi Oriů a Daniel Jackson se tak mohl pomocí nich přesunout na jejich loď během bitvy. Toto se ale transportnímu systému Asgardů nepovedlo. Dále byly kruhy také vidět jednou na Odyssee, když se jimi transportovali na loď Tok'rové, aby se pokusili vyjmout symbionta Ba'ala z Adrie a nahradit Tok'rou. Transportní kruhy představují také určité bezpečnostní riziko, protože jako u Goa’uldů, tak i u nás, nemá lodní počítač kontrolu nad kruhy a nepřátelé se mohou nalodit na loď a posádka nemá žádný způsob, jak kruhy zastavit (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x19 – Panství).

Vysílač dlouhého dosahu

Vysílač dlouhého dosahu lodi 304Lodě třídy 304 mají vysílač dlouhého dosahu, který se nachází s řadou dalších přidružených komunikačních systémů a asgardskými senzory na vrchní zadní straně ploché sekce lodi. Dálkový vysílač je zařízení, schopné přenášet komunikaci na dlouhé vzdálenosti a je asgardského původu. Pro komunikaci používá samozřejmě podprostor, aby zpráva byla dodaná v co možná nejkratším možném termínu. Je to soustava parabolických a jiných antén (SGA 2x02 – Vetřelec).

 

Zbraně

Lodě třídy 304 Daedalus mají velikou škálu konvenčních zbraní, od projektilových, až po energetické a jsou tedy až po zuby ozbrojené. Pojďme se na ně podívat. Stejně jako u ostatních pozemských lodí, je známo, že původně neměla žádné energetické zbraně, což je jedna z opravdu málo výjimek v porovnání s jinými rasami, ale pak to bylo napraveno a dostala jedny z nejvyspělejších energetických zbraní, jaké kdy byly.

Asgardské plazmové paprskové zbraně

Asgardská paprsková zbraňJsou to nejnovější zbraně vyvinuté Asgardy a jsou mnohem lepší a efektivnější, než jejich starší zbraně. Při střelbě se vyšle úzký energetický plazmový paprsek, který má velikou intenzitu z přehřáté plazmy. Jeden tento výstřel je schopen přetížit a proniknout i těmi nejvyspělejšími štíty a proniká do trupu lodi, což způsobuje opravdu značné škody a především tam, když zasáhne kritické oblasti lodi. V tomto případě může být loď zničena už na dva až tři zásahy. Tyto energetické plazmové zbraně mají výhodu především v tom, že mohou přejít do stavu online téměř okamžitě už po prvním výstřelu, protože vyžadují relativně málo energie při dobíjení a mohou tak střílet po sobě velmi rychle v řádu několika málo vteřin. Tyto zbraně se velmi rychle osvědčily, protože ještě když nebyly pořádně vyzkoušeny, dokázaly lehce zničit válečné lodě Oriů, později pak také lodě třídy Aurora a wraithské úly. Úl vybavený ZPM byl ovšem proti těmto zbraním prakticky imunní, vzhledem k jeho mnohem větší hustotě trupu.

Asgardské zbraně na lodích 304

Tyto asgardské paprskové zbraně byly dány prvně lodi Odysseu, jako dárek Asgardů Tau'ri při hromadném upgradu technologií na lodi a poskytovaly lodi prostředky, jak efektivně bojovat proti válečným lodím Oriů, které napadly Mléčnou dráhu. Těmito zbraněmi byly nakonec vybaveny i lodě Daedalus a Apollo, které je dobře využily téměř okamžitě poté, co byly nainstalovány, aby rychle zničily asuřanské lodě třídy Aurora, které byly nasazeny v galaxii Pegasus. V alternativní časové linii byl těmito zbraněmi vybaven i Phoenix, s pomocí nichž ničil úly Michaela ještě na méně výstřelů, než potřebovali na zničení válečné lodě Oriů a lodě třídy Aurora, protože úly nemají žádné štíty a paprsky umožňují tak snadnější průnik. Je více než pravděpodobné, že tyto zbraně budou nainstalovány na všechny další lodě třídy 304 Daedalus a měla je pravděpodobně i Sun Tzu a také loď George Hammond, ale nikdy nebyly u těchto lodí zatím viděny (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 4x20 – Poslední muž, 5x01 – Záchranná operace, 5x20 – Nepřítel před branami).

Bojový doplněk

F-302 v hangáru lodi 304Stejně jako Prométheus, tak i lodě třídy 304 Daedalus mohou nést bojový doplněk v podobě vesmírných stíhacích letounů F-302. F-302 byly původně používány na předchůdci 304, BC-303. Lodě 304 ale mohou pojmout dvakrát tolik letounů F-302, než Prométheus. Nese dvě letky letounů F-302, takže celkově 16 stíhacích letounů. F-302 jsou většinou používány v bojích proti jiným rychlým letounům a nejenom ve vesmíru. Loď je může vypustit na orbitě planety a vyslat je do atmosféry, kde se také mohou střetnout s protivníkem. Ukázaly se ovšem jako velmi efektivní v poškození motorů hyperpohonu wraithských úlů. Bývají většinou vybaveny raketami s jadernými hlavicemi, obohacené naquadahem, které používají především na větší lodě (SGA 2x02 – Vetřelec, 3x01 – Země nikoho).

Jaderné hlavice a rakety

Rakety na lodi 304Tyto lodě mají také 16 střílen pro rakety, ze kterých je mohou vystřelovat na nepřátelské lodě, které se nacházejí v přední horní části lodi. Hlavice těchto raket jsou opět obohaceny naquadahem a naquadrií pro větší účinnost, mají modulátory štítů a je známa minimálně jedna loď, Apollo, o které víme, že má systém raket Horizont, o kterém si povíme dále. Na těchto lodích byly přepravovány jaderné hlavice typu Mark III, Mark VIII a Mark IX, z nichž právě Mark VIII jsou výše zmiňované rakety. Plukovník Caldwell vypustil několikrát tyto rakety na wraithské úly, nicméně byly většinou zachyceny wraithskými šipkami a k úlům se vůbec nedostaly. Proto používali v takovýchto situacích jaderné hlavice, které transportovali do úlu a ten byl naprosto zničen, ale jen do doby, než Wraithové provedli protiopatření, které transport hlavic na jejich lodě rušil. Rakety by dokázaly také úl zničit, kdyby se k němu dostaly, ale bylo by jich zapotřebí více. Proti lodím chráněným štítem rakety nejsou moc účinné a už vůbec ne proti štítům lodí Oriů (SG-1 9x20 – Kamelot, SGA 2x01 – V obležení, 3x01 – Země nikoho).

Railguny

Railguny lodi 304304 má celkem 32 baterií railgunů, které se staly standardním vybavením letounů F-302, Prométhea a všech lodí třídy Daedalus, používaných v bojích loď proti lodi a jsou rozmístěny po celé lodi. Jsou instalovány ve skupinách po čtyřech a jsou umístěny v otáčivých střeleckých věžích. Jsou umístěny po dvou na přední části lodi nahoře, po stranách a spodku přídě, dále po stranách ve střední části "krku" lodi, za můstkem, podél hrany zadní desky a na vstupech do hangáru. Jedná se o projektilovou zbraň (více viz Prométheus). Tyto zbraně jsou nejvhodnější na malé lodě a letouny, protože je většinou nechrání štít a používají se tedy hlavně jen jako obranné. Jen několik výstřelů dokáže zničit wraithskou šipku a smrtící kluzák velmi rychle a je jen zanedbatelné poškození wraithského úlu, přestože ho nic nechrání, protože má velmi odolný biologický regenerační trup. Jeví se jako úplně neúčinné proti štítům Oriů. Obecně proti lodím, které chrání nějaký štít, nejsou moc účinné, ale v případě, kdy někoho překvapí nechráněného, dokážou napáchat velké škody. Příkladem může být bitva o Asuras, kde velká salva z railgunů z 304, se ukázala natolik silná, aby způsobila rozsáhlá poškození na nechráněné válečné lodi Asuřanů třídy Aurora, které pak mohly vést dokonce i k jejímu zničení (SG-1 9x15 – Satelit, 9x16 – Narušená síť, 9x20 – Kamelot, SGA 2x01 – V obležení, 2x09 – Aurora, 2x11 – Úl, 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 5x04 – Daedalos na druhou, SGU 1x01 – Air).

Zbraňový systém Horizont

Zbraňový systém Horizont na ApolluTento zbraňový systém byl zatím viděn jen na lodi Apollo a skládal se z velkého kruhově zformovaného modulu, který obsahoval 10 střel, z toho bylo 6 řízených jaderných raket typu Mark IX, které jsou obohaceny naquadrií a 4 byly klamné cíle. V zadní části systému je také pohon, který obsahuje tři raketové motory, aby se systém dokázal nasměrovat. Tento zbraňový systém může být nesen v pumovnici 304, jako Apollo. Může být rozmístěn z oběžné dráhy do atmosféry planety pomocí motorů. Řízené střely jsou uzavřeny a asi 12 sekund před dopadem jsou uvolněny a hledají individuální cíle. Detonují současně. Celková doba od vypuštění po detonaci je asi něco kolem minuty. Není známo, jestli mají i ostatní lodě této třídy také tento zbraňový systém Horizont. Horizont použila loď Apollo, kterou vyslala Země, jako preventivní útok proti Asuřanům. Obávali se, že na ně Asuřané chtějí zaútočit, protože stavěli nové válečné lodě třídy Aurora. Systém vypustili na orbitě jejich domovské planety a za minutu bylo po všem. Výbuchy vypařili celý kontinent na Asuras. Je to vůbec nejsilnější zbraň, kterou lidstvo zatím vyvinulo samo (SGA 3x20 – Zaútočit první).

Nahoru

Známé interiéry lodi

Asgardská místnost znalostí

Asgardská místnost znalostí na OdysseeTato místnost znalostí Asgardů se nachází na lodi Odyssea. Místnost obsahuje zakřivený holografický displej kolem celé místnosti, pokud je aktivovaný na ovládacím panelu. Displej je spojený s asgardským počítačovým jádrem a můžou se na něm zobrazovat veškeré informace v něm uložené, ale v jazyku Asgardů. Informace v databázi se tak pro uživatele zobrazují na mnohem větším displeji kolem něj, než na malém, který je u počítačového jádra samotného a tak může být použit pro vyhledávání v databázi a studiu jejího obsahu podrobněji a s větší lehkostí. Holografický displej se ovládá pomocí asgardského ovládacího panelu umístěného přibližně ve středu místnosti. Tuto místnost hojně využíval Daniel Jackson na palubě Odyssey, když byl uvězněn v poli dilatace času, aby se vyhnuli zničení Orii (SG-1 10x20 – Bez konce).

Důstojnická jídelna

Důstojnická jídelna na lodi 304Protože lodě třídy 304 Daedalus jsou určeny pro dlouhé cesty rozsáhlým hlubokým vesmírem, je pro personál, který není zrovna ve službě, k dispozici důstojnická jídelna, která je ovšem oddělena od normálního personálu. Civilisté nebo VIP na palubě lodi, mohou využívat také tuto důstojnickou jídelnu. Je to veliká místnost, podobná těm ostatním na lodi, s výjimkou vysokých stropů (~12 m). Nachází se na levém boku lodi a nabízí pohled do vesmíru. Jídelna je velmi podobná bufetu v SGC, kde jsou na stolech ubrusy s kořením. Jsou zde k dispozici také káva a jiné nápoje, bez ohledu na denní dobu, pro lepší pohodlí posádky, a aby se také dostatečně uvolnily z napětí, které většina situací na lodi zajišťuje, protože služba na vesmírné bojové lodi není nic jednoduchého a je to stresující povolání (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 2x02 – Vetřelec).

Hangáry a nákladový prostor

Hangáry na lodi 304Loď má dva hangáry, které se nacházejí na levé a pravé straně zadní části lodi a výstup z nich směřuje směrem dopředu lodi. Tyto lodě jsou schopny pojmout dvakrát tolik letounů F-302 než Prométheus – osm v každém ze svých dvou hangárů, na celkem šestnáct F-302. Ovšem Daedalus a Apollo nesly letouny F-302 jen v pravém hangáru, protože levý se využíval především na jiné dopravní prostředky, jako např. Puddle Jumper z Atlantis. Asgardské štíty se mohou zvednout poblíž dveří hangáru přes celý jeho průřez v případě, když vzletová paluba je obsazena, zatímco dekompresní postupy jsou naplánovány začít. V přední části hangáru jsou také na dráze světla, podobné těm, jako na letištích, aby se piloti mohli lépe orientovat při přistávání. Hangáry jsou poměrně dost velké, protože by se tam skoro vešel i Al’kesh. Je nejasné, zda Daedalus a Apollo nesly plný počet letounů F-302. Vzhledem k tomu, že Daedalus a pravděpodobně i Apollo byly užívány pro převoz vybavení na Atlantis, hangáry mohly být na těchto specifických lodích rezervovány pro extra nákladní prostor. (SGA 2x02 – Vetřelec, 2x11 – Úl, 3x20 – Zaútočit první).

Hydroponická místnost

Hydroponická zahrada na OdysseeKdyž Odyssea uvízla v poli dilatace času, aby se vyhnuli zničení Orii, generál Hank Landry využil jednu místnost, kde ve svém volném čase, kterého měl teď opravdu nadbytek, pěstoval kytky, což byla jeho záliba na lodi, když čekali na vyřešení problému Carterovou. V místnosti bylo plno stolů a hlavně regálů, na kterých bylo hodně různých květin, které Landry rád zaléval a kochal se jimi. Není známo, jestli tato místnost byla i na jiných lodích této třídy, nebo byla vytvořena jen na Odysee, ale je to možné, protože takovéto místnosti využívali lidé i na jiných místech (SG-1 10x20 – Bez konce).

 

Chodby

Chodby na lodi 304Nejdůležitějšími interiéry lodi jsou samozřejmě chodby, které spojují různé sekce lodi, místnosti a další oblasti. Bez nich by se nikam nešlo dostat, jen transportním systémem a to je velmi neekonomické. Chodby vypadají podobně jako na Prométheu a jsou ze slitin, v nichž nechybí samozřejmě trinium. Na stěnách chodeb je také rozmístěn vnitřní komunikační systém lodi, kde nechybí ani klasický telefon, ale dají se ovládat i bez něj, kde člen posádky stiskne tlačítko a může hovořit.

 

Instruktážní místnost

Instruktážní místnost na lodi 304Lodě 304 jsou navrženy s instruktážní místností, ve které se velitel může setkat s ostatními vyššími důstojníky a prodiskutovat s nimi nějaké obtížné, nebo strategické operace. Většinou se používá, když se plánuje nějaká mise, na které by mohly nastat problémy. Je to prostorná místnost s vysokým stropem v šedivých tónech a opatřená velkými svítidly na stropě. Dominuje v ní uprostřed místnosti velký černý jednací stůl, lemovaný trojicí kožených křesel po stranách a po jednom křesle v čelech stolu. Kapitánovo křeslo se zdá být vybaveno nějakými zařízeními neznámého druhu. Za křeslem kapitána je velký monitor, zabudovaný do zdi. Jako spořič obrazovky se zobrazuje pečeť lodi se jménem nahoře a registračním číslem lodi dole (SG-1 9x16 – Narušená síť, 10x20 – Bez konce).

Místnost s asgardským počítačovým jádrem

Místnost s asgardským počítačovým jádrem na lodi 304Toto je místnost, kde bylo nainstalováno asgardské počítačové jádro, když Odyssee předávali Asgardé veškeré své znalosti a nejmodernější technologie. Místnost je přibližně obdélníkového tvaru a zpočátku zde bylo jen asgardské jádro. Později zde přibyl i pozemský ovládací panel naproti asgardskému jádru pro různé pozemské systémy lodi. Zde se také nacházelo zařízení, které dokázalo pomocí modifikovaného transportního systému materializovat různé věci, jen z uložených dat v asgardském počítačovém jádru. Není známo, jestli se tato místnost nachází i na ostatních lodích třídy 304 Daedalus, ale je to pravděpodobné, protože víme, že dokázali na ostatní lodě implementovat nejmodernější asgardské technologie (Hvězdná brána: Archa pravdy)

Místnost s kruhy

Místnost s kruhy na lodi 304Jak jsem se zmiňoval v technologiích lodi, tak má loď také transportní kruhy a ty se musí tedy nacházet v místnosti s kruhy. Místnost je podobná jako na Prométheu, tedy docela malá, jen o něco větší, než samotné transportní kruhy. V jedné její části je nějaký ovládací pult, ale ne kruhů a také tam směřují ze dvou stran chodby. Ovládá se také stejně jako na Prométheu, pomocí goa‘uldského ovládacího panelu na stěně, stisknutím kombinace tlačítek. Transportní místnost použil Daniel Jackson na Korolevu při bitvě s Orii, aby se s kruhy dostal přes fluktuace štítů na orijskou válečnou loď těsně před tím, než byl Korolev zničen. Také sem byli přepraveni jednou Tok'rové (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, 10x19 – Panství).

Můstek

Přední část můstku lodi 304Rozvržení můstku na těchto lodích je relativně podobné jako na Prométheovi. Přední výhled do vesmíru je ale trochu širší a umožňuje tak sledovat prostor před lodí v mnohem širším zorném úhlu. To je zvláště užitečné zejména během bojových situací, umožňující několika důstojníkům předkládat návrhy, jak postupovat dále, bez překážení před velitelským křeslem. Výhled z můstku do stran lodi ovšem také není jako u Prométhea, má jen přední okno. Po levé a pravé straně předního okna jsou počítačové stanice s několika sadami počítačových monitorů. Křeslo velícího důstojníka je opět přibližně uprostřed můstku před výhledem, na kterém se může zobrazovat také holografický displej a trochu před ním vlevo a vpravo jsou stanice ovládání lodi. Na pravé stanici sedí zbraňový důstojník a na levé je kormidelník. Oba důstojníci mají před jejich židlemi velké počítačové stanice s dotykovým displejem a ručním ovládáním. Z velitelského křesla se dá ovládat většina systémů lodi a interkom. V zadní části můstku jsou podél stěn další počítačové terminály různých systémů lodi.

Zadní část můstku lodi 304

Můstek je umístěn pravděpodobně v nástavbě ve středu lodního "krku", i když v technickém žurnálu MGM ho uvádějí jinde a to ve věži na ploché nástavbě v zadní části lodi. Je to trochu spekulativní, protože podle většiny záběrů je na "krku" lodi, ale podle jiných, mnohem méně početnějších, je zase ve věži, viz poznámky. Skleněné mapy v zadní části můstku asi dva metry za velitelským křeslem, jsou různě barevně odlišeny pro každou loď – Daedalus zelená, Odyssea oranžová, Apollo bílá/modrá, Korolev fialová a George Hammond žlutá/oranžová. Na těchto mapách je vyleptán mřížkový vzor, uspořádaný kolem centrálního kruhu. Texty a čísla jsou psány v rozestupech mřížky. Alternativní verze Daedala měla oranžovou barvu mapy a alternativní verze Phoenixe (u nás George Hammond) měl místo mapy asgardský terminál (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x20 – Bez konce, SGA 2x20 – Spojenci, SGU 1x01 – Air).

Ošetřovna

Ošetřovna na lodi 304Ošetřovna lodí 304 je téměř identická, jako ta na Prométheu. Obsahují několik místností s nemocničními lůžky a pravděpodobně skladovací místnost, kde se ukládaly všelijaké léky pro členy posádky, jakož i zařízení a lékařská vybavení na ošetření členů posádky při zranění, která by mohla být trvalejšího charakteru na palubě lodi. Vybavení pro nepředvídatelné cizí viry bylo pravděpodobně také zde. Součástí ošetřovny jsou i chirurgické kombinézy, takže je tam i operační sál v případě nutnosti na vážnější zranění. Po operaci se pak nemocný zotavuje na jednom z lůžek a je většinou ještě napojen na přístroje, které kontrolují a sledují životní funkce pacienta. Obsahuje také izolační místnost. Ve vybavení je velmi podobná ošetřovně v SGC, takže se tam najde skoro všechno (SG-1 10x19 – Panství, SGA 2x01 – V obležení, 5x01 – Záchranná operace, 5x11 – Ztracený kmen).

Pokoje posádky

Pokoje posádky na lodi 304Lodě 304 Daedalus obsahují řadu relativně prostorných pokojů pro posádku. Zatímco umístění většiny z nich v lodi je neznámé, několik je umístěno podél trupu lodi, umožňující pohled do vesmíru přes okna. Jako každé jiné pokoje posádky na jiných lodích, i zde je standardní vybavení, jako postel, stůl, židle, skříně, noční stolek a další vybavení, ale jsou trochu již komfortnější a pohodlnější (SG-1 10x20 – Bez konce).

 

Přechodové komory

Přechodová komora lodi 304Na těchto lodích samozřejmě nemohou chybět přechodové komory. Lodě 304 obsahovaly několik přechodových komor, lemující štíhlou střední část lodi. Je to malá místnost, která má dveře z chodby nebo místnosti a druhé dveře směřují ven do prostoru. Obsahují také kameru, které je napojena na blízký terminál a také do můstku lodi. Funkce jsou samozřejmě stejné jako u Prométhea, čili se používají především pro výstupy z lodi na venkovní opravy lodi, nebo vypuštění vzduchu z určité sekce lodi, když je to potřeba. Ovládá se také podobně pomocí počítačových konzolí, nebo manuálního ovládání s klávesnicí u dveří přechodové komory. Pomocí počítače se může například z můstku spustit odvzdušňovací sekvence, která vyrovnává tlak v komoře s prostředím, kam se vstupuje (SGA 2x02 – Vetřelec).

Pumový hangár

Pumový hangár na ApolluAlespoň jedna loď třídy 304, Apollo, má velký pumový hangár vestavěný do spodní části lodi mezi motory hyperpohonu a byl schopný vypustit zbraňový systém Horizont. Tento hangár se samozřejmě dal využít i k jiným účelům, např. rozmístění satelitů na oběžné dráhy, protože byl dost veliký a na vypouštění jiných zbraní se moc nehodil, když měla loď 16 odpalovacích ramp pro rakety Mark VIII, ale nikdy to nebylo zmíněno, bylo vidět pouze vypuštění zbraně Horizont. Ovládací místnost je v zádi hangáru a zahrnovala řadu oken, uspořádané podobně, jako v technické sekci. Doposud byl tento hangár zmíněn ve vztahu k Apollu a žádná odpovídající vrata hangáru na spodní straně Daedala nejsou zřetelná. Není jasné, zda byly jiné lodě třídy 304 Daedalus těmito hangáry vybaveny, nebo jestli loď Apollo představuje novou variantu této třídy lodí (SGA 3x01 – Země nikoho, 3x20 – Zaútočit první).

Technická sekce

Strojovna na lodi 304Loď má také oblast technické sekce, která se také může přezdívat strojovna, ale není určena výhradně pro kontrolu pohonu, ale také jiných důležitých systémů lodi, kontrola poškození, ale také třeba zbraně a transportní systém. Je v ní několik dlouhých ovládacích panelů pro pozemský personál a jeden panel specificky sestavený pro asgardského operátora (Hermiod – Daedalus), ostatní lodě této třídy asgardský ovládací panel nemají. Port s výhledem na asgardský hyperpohon se nalézá v zadní části místnosti. Ve strojovně může být umístěno na pracovních stanovištích 10 – 15 členů posádky v jednom okamžiku. Lze zde provádět úkoly jako diagnostika systému a rozmístění zbraní, ale určitě se odtud dá kontrolovat spousta dalších systémů lodi (SGA 2x01 – V obležení, 2x02 – Vetřelec).

Vězení

Vězení na lodi 304Vězení na lodích 304 bylo malé, nevyzdobená místnost, ne moc odlišná od lodních skladovacích oddělení, podobně jako na Prométheovi. Obsahovalo také kamery, pomocí kterých se na vězně dohlíželo a sledovalo se jimi, jestli vězeň neprovádí něco, co nemá. I když bylo určeno zřejmě jen pro jednu osobu, bylo užívané i pro držení více vězňů, což ovšem naznačuje, že je na lodi zřejmě jen jedno takovéto vězení. Bylo použito například k uvěznění Jamese Marricka, když vytvořil nového Replikátora na lodi Odyssea a který nakonec převzal jeho tělo a musel být zničen i s ním (Hvězdná brána: Archa pravdy).

Zbrojnice

Zbrojnice na lodi 304Na palubě lodí 304 Daedalus samozřejmě nemůžou chybět zbrojnice. Není přesně známo, kolik jich loď obsahuje, ale více než dvě určitě. Jsou rozmístěny zhruba rovnoměrně po lodi, aby z každé části lodi k nim byl rychlý přístup v případě potřeby, kdyby se na lodi např. objevili vetřelci. Zbrojnice jsou velmi malé a plné různých zbraní, munice a výstroje. Je známo, že obsahují pozemské, goa’uldské a wraithské zbraně. Byla například využita, když Todd unesl Daedala. Vyzbrojil se v ní Ronon s posádkou a snažili se získat zpět kontrolu nad lodí, kdyby Todd neustoupil první k jeho lodi (SG-1 10x17 – Odveta, SGA 5x10 – První kontakt, 5x11 – Ztracený kmen, 5x20 – Nepřítel před branami).

Nahoru

Stručná historie

Původní Prométheus se ukázal jako schopná válečná loď a bylo plánováno postavit více lodí BC-303. Nicméně za pomoc Tau’ri v bojích proti Replikátorům, Asgardé z vděčnosti postupně Prométhea dovybavili jejich technologiemi.

Původní plány lodi 304 podobné PrométheoviS upgrady Asgardů a bez jakýchkoli znalostí seřízení motorů, se za pár let nynější Prométheus stal zastaralý, protože nové technologie byly do lodi přidané a nebyly v ní v základním návrhu. Proto má být nová kosmická loď postavena od základu již s těmito upgrady a byla navržena nová třída lodí 304 Daedalus (SG-1 6x17 – Prozrazené tajemství, 8x19 – Moebius).

Tento nový projekt se pak okamžitě stal jedním z nejdůležitějších projektů SGC. V té době se 70% provozního rozpočtu SGC převedlo do výstavby nové třídy lodi Daedalus. Stavba této lodi trvá asi 18 měsíců až 2 roky a později se stavěly většinou dvě zároveň. První postavená loď dostala právě jméno Daedalus, který byl představen v roce 2005. Po jeho dokončení byla loď okamžitě přidělena do galaxie Pegasus, aby pomohli expedici Atlantis ve válce s Wraithy (SGA 2x01 – V obležení).

Následující rok 2006 byla postavená druhá loď třídy 304 Daedalus, Odyssey. Prvním úkolem této lodě bylo vypořádat se s Luciánskou aliancí a především s novou velkou hrozbou Oriů, kteří napadli naši Galaxii (SG-1 9x16 – narušení síť).

První dvě lodě této třídy byly pod velením USAF (letectvo Spojených států). Nicméně když Oriové napadli Mléčnou dráhu, třetí loď této třídy byla blízko dokončení. Nesla jméno Korolev a dostali ji Rusové "obchodní dohodou" pro Spojené státy, aby mohli pokračovat nadále s programem s bránou alfa jako vlastní, která byla do té doby v pronájmu od Rusů. Bohužel byl ale zničen během bitvy o P3Y-229 ihned poté, co vyletěl do služby (SG-1 9x20 – Kamelot).

Nové zbraně Odyssey v akciV roce 2007, když stály tváří v tvář zániku jejich rasy, Asgardé dali Tau’ri jejich veškeré znalosti ve formě asgardského počítačového jádra. Oni také dali Odyssee hromadný upgrade. Od této historické události byly všechny lodě třídy 304 Daedalus vybaveny asgardskými systémy, především počítačovým jádrem, generátorem a hlavně novými výkonnými zbraněmi Asgardů, ve formě plazmového paprsku. Tyto zbraně daly Tau’ri vojenskou převahu nad většinou ostatních známých ras ve vesmíru, protože to byly zatím jediné známé zbraně, které dokázali překonat štíty Oriů. Antické střely pravděpodobně také, ale to nebylo nikdy zmíněno (SG-1 10x20 – Bez konce, SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty, 4x20 – Poslední muž).

Další loď této třídy byla Apollo, která byla postavena koncem roku 2007. Loď byla umístěna poblíž Země, jako obrana proti potenciálnímu útoku Oriů. K útoku ale nikdy nedošlo, tak byla loď následně přeřazena do galaxie Pegasus, aby bojovala s Asuřany ve válce mezi Tau’ri, Asuřany a Wraithy (Hvězdná brána: Archa pravdy, SGA 3x20 – Zaútočit první).

Další lodí této třídy v řadě byla Sun Tzu, která byla uvedena do provozu v Číně na začátku roku 2009. Na své první misi byla spolu s Apollem, pokusit se zastavit wraithský úl poháněný ZPM na okraji Mléčné dráhy, která našel umístění Země. Útok byl neúspěšný a obě lodě byly ochromeny v bitvě a Sun Tzu musela být dokonce evakuována. Úl byl následně zničen nad Zemí (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

Zatím poslední šestá pozemská loď 304 George Hammond (postavená v alternativní realitě jako Phoenix), byla dokončena v roce 2009 a jejím velitelem se stala plukovník Samantha Carterová. Později se zúčastnila obrany základny Icarus a dalších konfliktů s Luciánskou aliancí (SGA 4x20 – Poslední muž, 5x20 – Nepřítel před branami, SGU 1x01 – Air, 1x19 – Incursion).

Nahoru

Poznámky

  • Při různých příležitostech, zejména v epizodě "SG-1 8x19 – Moebius" a "SGA 2x01 – V obležení", byl design 304 ukázaný jako hybrid designu Prométhea, s předními složkami podobnými dokončeného designu 304 a zadními zase podobnými Prométheovi. I když jak čas postupoval, se tyto menší nesrovnalosti v designu vytratily. Objevují se příležitostně například na Korolevu v epizodě "SG-1 9x20 – Kamelot".
  • Při různých příležitostech se věž na zádi lodi objeví na pravé straně, místo levé. To je případ s Odysseou v epizodě "SG-1 10x03 – Projekt Pegasus" a Apollem v některých částech "SGA 4x11 – Všechny mé hříchy budou vzpomenuty". Nicméně, toto se sporadicky objevuje v celém seriál
  • Můstek 304 je příležitostně jinak identifikovaný Fanoušky a jinak technickým žurnálem MGM, podle kterého má být na nástavbě směrem k zádi. Ve skutečnosti je můstek pravděpodobně ve struktuře uprostřed lodního "krku". Tento zmatek je pravděpodobně způsoben tím, že jsou jen velmi málo ukázané záběry lodního "krku" skrz výhled z můstku (jako je tomu v epizodě "SGA 2x20 – Spojenci". Navíc, v epizodě "SGU 1x01 – Air", během bitvy o základnu Icarus, pohled z hlavního okna můstku George Hammonda jasně ukazuje na "krk" lodi, který je přímo před ním. Scény, ve kterých se "krk" lodi zdá být mimo z okna můstku, je pravděpodobně způsobeno úhlem, kterým scéna byla natočena, nebo snad proto, že byla z nějakého důvodu vynechána tvůrci seriálu. Je tam ovšem mnohem více důkazů o tom, že můstek je ve struktuře na vrcholu lodního "krku", tento článek popisuje můstek na tomto místě.
  • Na můstku každé lodi třídy 304 je plaketa, která obsahuje název lodi, její třídu, a jaké má přidělené letky F-302. Nicméně, dříve v seriálu plaketa chybí, pravděpodobně to znamená, že tam byla přidána v sériích později – snad kvůli rostoucímu počtu lodí 304 a pomohlo to mezi nimi lépe rozlišovat.
  • Na technickém žurnálu MGM pro lodě 304 je střelecká věž asgardského paprsku označena v poloze na konci "krku". Tyto objekty označené jako střelecké věže, ovšem existovaly ještě před upgradem Asgardy.
  • V pozdějších obdobích SG-1 a Atlantis, je na levé krajní stěně můstku 304 počítačový terminál. Avšak dříve v obou seriálech (jako například v epizodě "SGA 2x01 – V obležení", je na tom místě osvětlený panel, zobrazující schéma lodi, pravděpodobně měl význam nějakého doplňku, později přidaného v seriálech. Kromě toho osvětlené panely, které byly nahrazeny, ukazatel schémata lodi více připomíná třídu lodi BC-303.

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu