Vesmírné lodě a plavidla - Goa'uldské - Ha'tak

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel

Ha'tak

Specifikace / Popis / Design / Technologie / InteriérUživateléNejznámější lodě / Poznámka

Ha'tak

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Goa'uldi
Design Goa'uldi
Třída mateřská loď
Technické specifikace
Délka 700 m
Šířka 650 m
Výška/hloubka 315 m
Pohon podsvětelný, hyperpohon
Hyperpohon mezihvězdný
Palivo naquadah
Zdroj energie energetické jádro, strojovna
Ochrana goa'uldské štíty
Trup slitiny naquadahu
Senzorové systémy goa'uldské senzory
Ovládací systém peltac
Protiopatření autodestrukce
Výzbroj 60 tyčových kanónů a neznámý počet naquadahových bomb
Bojový doplněk 12 letek smrtících kluzáků, 3 letky Al'keshů a neznámý počet výsadkových lodí
Minimální posádka 1-12
Cestující přes 2 000 jaffských vojáků
Nákladní kapacita 700 000 tun
Ostatní systémy 15 transportních kruhů (5 hlavních a 10 sekundárních), několik sarkofágů, počítačové jádro
Použití
Účel vesmírná válečná loď
Rok zavedení pravděpodobně cca 3 000 př.n.l.
Přidružení Goa'uldi, Národ svobodných Jaffů, Luciánská aliance, Replikátoři, Tau'ri (dočasně), Tok'rové (dočasně)
Stav stále aktivní

Nahoru

Popis

Schéma Ha'takuHa'taky jsou goa'uldské válečné vesmírné lodě a jsou to jejich hlavní lodě v jejich flotilách. Mají vlastně dvojí roli, jako mateřské lodě a těžké útočné lodě. Lodě Ha'tak jsou jedny z nejsilnějších lodí Goa'uldů a nebo zaujímají druhé místo, pokud se vyskytuje větší a vzácnější vlajková loď, kterou používají někteří vládci soustavy. Nicméně ve srovnání s jinými vlajkovými loděmi jiných ras, jako jsou asgardské, antické, orijské a nebo pozemské lodě třídy 304 Daedalus, jsou proti nim spíše méně účinné. Stejně jako u ostatních lodí a technologií Goa'uldů, jsou Ha'taky také používány jinými národy po pádu Goa'uldů, jako svobodní Jaffové, nebo Luciánská aliance. Tok'rové je zřídkakdy využívali, protože tato loď není v souladu s jejich metodami a přesvědčeními. Používaly se především ve vesmírných bitvách, ale byly také hojně užívány pro planetární bombardování, aby si Goa'uldi vynutili poslušnost a uctívání, nebo prostě zbavit planetu jejich obyvatel. Tato loď dokáže pojmout více jak 2 000 Jaffů a jedna taková loď tedy dokáže dopravit, v případě invaze, na planetu většinu vojáků. Nejstarší třídy lodí Ha'tak, podobné těm, co používal Ra, se datují zhruba od roku 8 000 let př.n.l., ale není to tento typ, o kterém zrovna píši.

Tyto lodě mají obrovské vyzbrojení, vlastnící 60 vysoce výkonných tyčových kanónů, roztroušených po celé nástavbě kolem pyramidy. Ty mohou být použity v bojích lodi proti lodi, nebo při orbitálním bombardování planet. Ha'tak také může nést v hangárech velké množství jeho útočných letounů, smrtících kluzáků, pro použití jako rychlá bojová letka na menší cíle, či jiné taktické manévry. Loď je vybavena také výkonnými štíty, zvláště pak po upgradu Anubisem ze znalostí Antiků a hyperpohonem, který je nejvýkonnější ze všech lodí Goa'uldů (SG-1 4x22 – Exodus).

Přistání Ha'takuLoď Ha'tak může přistát prakticky na jakémkoliv terénu, ale jeho dutá spodní část pyramidy je určena především pro pyramidy na planetách jako přistávací plošina. Ale může přistávat například i na hory, v jejich nepřítomnosti (SG-1 1x20 – Paralelní svět, 4x21 – V dvojím ohrožení).

Ačkoli lze loď nejlépe charakterizovat jako mobilní zbraňovou platformu s velkým množstvím přepravované posádky, může plnit také úlohu dopravce, protože může nést desítky menších lodí. V hangárech je uloženo velké množství smrtících kluzáků, které mohou být vypouštěny pro útoky na povrchu planet, nebo pro obranu samotného Ha'taku. Také může nést několik nákladních lodí Tel'tak, které se používaly pro transporty. Je možné v nich převážet také Al'keshe, protože se do hangárů vejdou a také nese výsadkové lodě, které ani nejsou schopny hyperprostorového letu (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě, 5x01 – Nepřátelé).

Nahoru

Design

Design Ha'takuLoď Ha'tak se skládá ze dvou částí. Hlavní částí je zlatý čtyřstěn, jehož spodní část není uzavřena, kvůli přistávání na pyramidách na povrchu planet. Je ve středu lodi a představuje egyptské pyramidy, který obsahuje většinu primárních systémů, stejně jako velitelské oblasti a hangár pro smrtící kluzáky. Kolem pyramidy je postavena mnohem větší, zhruba do trojúhelníku zformovaná nástavba, která obaluje pyramidu zhruba veprostřed. Tato vnější část konstrukce obsahuje zbraňové platformy lodi. S tvarem pyramidy je ovšem malý háček, viz poznámka. Lodě jsou pravděpodobně složeny ze slitin, ve kterých vystupuje naquadah, protože ten je hlavním zdrojem většiny goa'uldských technologií.

Nahoru

Technologie

Ha'taky obsahují různé technologie, ale jak je u Goa'uldů známo, většinou se jedná o kradenou technologii. Mají ale ovšem i svou vlastní, zejména zbraně a štíty.

Hlavní energetické jádro

Hlavní energetické jádroJe známo málo o podrobnostech hlavního energetického jádra Ha'taků. Energii na těchto lodích pravděpodobně zajišťuje naquadahový generátor, protože je to právě naquadah, který se vyskytuje hojně v goa'uldských technologiích a je o něm také známo, že poskytuje energii především jejich zbraním. Také je známo, že mateřské lodě Ha'tak měly nouzové energetické jádro. Energetické jádro se spolu s počítačovým jádrem vyskytuje v centru pyramidy lodi (SG-1 6x03 – Havárie, 9x16 – Narušená síť).

Inerciální tlumiče

Důsledek špatných inerciálních tlumičůJako všechny vesmírné lodě, i goa'uldské Ha'taky potřebují pro svou funkci ve vesmíru inerciální tlumiče. Loď je jimi vybavena a jsou velmi efektivní při jakékoliv rychlosti, ale mají jeden docela vážný nedostatek oproti inerciálním tlumičům jiných ras. Nedokáží moc dobře kompenzovat aktivaci nebo deaktivaci hyperpohonu, protože pokud na to není někdo připraven, dokáží ho setrvačné sily hodit na zem, dokonce i přes celou místnost. Ale to bylo viděno jen zpočátku a později ne, takže je možné, že byly časem vylepšeny, nebo to spíše producenti už neřešili (SG-1 1x22 – V sevření hada).

Komunikační systém

Komunikační koule pro dálkovou komunikaciHa'taky mají obecně schopnost přenášet a přijímat kvalitní subprostorovou komunikaci přes mezihvězdné vzdálenosti. Děje se tak například jen přes audio, ale může se zapnout i holografický displej a komunikovat i přes video. Tuto komunikaci například využil Yu se svým prvním mužem, nebo Teal'c, aby kontaktoval Ba'ala. Jako komunikace na mezihvězdné vzdálenosti mezi těmito loděmi se také dala využít komunikační koule. Ta umožnovala komunikaci jen vizuálně a neumožňovala jen audio. Loď má samozřejmě také vlastní interkom pro komunikaci jen na lodi (SG-1 1x22 – V sevření hada, 4x14 – Hadí zášť, 6x03 – Havárie, 7x02 – Návrat domů).

Obranné systémy

Štíty

Štíty Ha'takuLodě Ha'tak využívají obranné štíty na ochranu proti poškození. Tyto goa'uldské štíty mohou odolávat dlouhodobější palbě z jiných Ha'taků a také dokáží zadržet tepelné a radioaktivní záření z korony modrého obra (hmotnější, větší, horká hvězda než Slunce) po dobu nejvíce 10 hodin. Pozemské jaderné střely obohacené naquadahem (kladivo na Goa'uldy o síle zhruba 1 000 Megatun TNT), neměly viditelný efekt na tyto štíty. Tyto štíty ale nejsou tak výkonné, jako u jiných hlavních ras, protože se ukázaly být přemoženy zbraněmi Asgardů, Tollánů, Oriů a později i Tau'riů. Anubis ovšem později modernizoval štíty svých Ha'taků, které vydržely palbu z asgardských lodí třídy Biliskner a také tollánských iontových kanónů bez zjevného poškození. Není ovšem přesně známo, jestli by tyto modernizované štíty odolaly zbraním více pokročilé asgardské lodi třídy O'Neill, protože když tyto lodě dorazily, tak se radši Ha'taky stáhly. Tyto modifikované štíty ovšem nemají vůbec žádný efekt proti antickým střelám (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě, 5x01 – Nepřátelé, 5x22 – Překvapivá odhalení, 7x22 – Ztracené město, 9x20 – Kamelot).

Generátor štítů Ha'takuGenerátor štítů je umístěn hluboko v útrobách uvnitř lodi, uvnitř jakési zářící, velmi hluboké a velké šachty, který poskytuje energii štítům Ha'taku. Generátor je obvykle silně střežen, ale je docela citlivý k sabotáži pomocí pozemských granátů a výbušných zařízení, shozených ze shora do útrob generátoru (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě).

 

Maskování

Vzácné maskování Ha'takuAčkoli lodě Ha'tak nemají normálně maskování, flotila Ha'taků pod kontrolou Apophise byla vybavena maskovacími zařízeními. Použili maskovací zařízení při setkání s Heru'urem v systému s cizím minovým polem. Vyhnuli se tím odhalení, ale když jedna mina vybuchla proti štítům Apophisovy mateřské lodi, věřili, že byli vlákáni do pasti Heru'urem a celá flotila zamaskovaných Ha'taků se odmaskovala, aby ochránili Apophisovu mateřskou loď, zatímco mateřská loď zničila Ha'tak Heru'ura spolu s ním. Od té doby nebylo maskování na Ha'taku vidět, ale pravděpodobně spotřebuje velké množství energie, nebo je omezena na velikost lodě a je u goa'uldské technologie vzácnější (SG-1 4x14 – Hadí zášť).

Ovládací krystaly

Ovládací krystalyOvládací nebo řídicí krystaly jsou velmi hojně užívány na goa'uldských lodích a především na Ha'tacích. Goa'uldi je nazývali také jako delmac. Tato technologie je pravděpodobně převzata opět od Antiků a jen si ji upravili a používají je pro své vlastní využití. Tyto ovládací krystaly jsou nezbytné a hodně potřebné pro ovládání jejich technologie na Ha'taku, včetně jejich hyperpohonu a zbraní. Krystaly jsou dokonce různě barevně odlišeny podle funkcí, které příslušné krystaly vykonávají. V neposlední řadě je na lodích také využívají k ukládání informací (SG-1 4x22 – Exodus, 5x01 – Nepřátelé, 5x22 – Překvapivá odhalení).

Počítačové jádro

Počítačové jádro Ha'takuHa'taky měly také své počítačové jádro, které bylo propojeno se všemi systémy lodi. Tyto položky velmi zajímavého goa'uldského designu byly tedy vyspělé moderní počítače, které byly umístěny hluboko uvnitř lodi na okraji centra pyramidového jádra, a které řídily všechny životně důležité systémy lodi, mezi které patřila například i autodestrukce. Operátor byl schopný z jádra spustit diagnostiku systémů lodi, za účelem zjištění jakékoliv závady, která mohla být přítomna uvnitř lodi. Silná mysl byla ale schopna převzít kontrolu nad počítačovým jádrem a tím dostat celou loď pod svou kontrolu. Počítačové jádro bylo umístěno v jakémsi krytu, který se dal vysunout a odhalit tak útroby samotného počítače. Dále byla u něj přítomna i konzole na ovládání (SG-1 6x03 – Havárie).

Pohon

Podsvětelný pohon

Podsvětelný pohon Ha'taku v akciHa'taky využívají pokročilou formu pohonu, který obchází potřebu chemických raket, či iontových motorů jakéhokoliv druhu, který mu umožní dosáhnout velkých zrychlení. Tento neviditelný pohon pravděpodobně funguje podobně jako u smrtících kluzáků a je zřejmě schopen manipulovat se setrvačnými silami podél daných vektorů. Může snadno vzít Ha'tak na 5% rychlosti světla a rychlosti, kde se dopraví mezi planetami v systému během několika minut. Tento pohon je s největší pravděpodobností užívaný také k udržení stabilní nadmořské výšky uvnitř gravitačního pole. Motory jsou také využívány ke zpomalení lodi, když vyskočí z hyperprostoru, takže Ha'taky nemají žádné zpomalovací, či brzdící trysky (SG-1 1x22 – V sevření hada, 4x22 – Exodus, 5x01 – Nepřátelé).

Hyperpohon

Ha'tak v hyperprostoruStandardní hyperpohon Ha'taku může urychlit loď hyperprostorem až na 32 000 násobek rychlosti světla. Pro představu je to rychlost, při které by loď přeletěla celou Mléčnou dráhu zhruba za 3 roky. Což se ovšem zdá trochu divné, protože víme, že se mezi vzdálenými planetami dostane celkem rychle, v řádu dnů. Takže u této rychlosti, která byla řečena v seriálu, je velký otazník. Tyto lodě ale nejsou schopny mezigalaktického cestování, protože by jim trvalo více jak 125 let, kdyby měly letět z galaxie Ida do Mléčné dráhy. Lze to ovšem obejít různými způsoby, jako je například nečekané narušení hyperprostoru tlakovou vlnou z výbuchu supernovy, nebo přidáním značného množství energie, jako se to povedlo například Replikátorům (SG-1 4x22 – Exodus, 5x01 – Nepřátelé).

Řídící panel

Řídící panel Ha'takuOvládací, nebo řídící panel na lodích třídy Ha'tak je také znám jako ruční ovladač Ha'taku a byl to počítačový systém užívaný Goa'uldy. Tyto ovládací panely byly umístěny v peltacu (můstku) lodi Ha'tak. Jeví se jako nějaký stůl zformovaný do jakéhosi stroje a je umístěný v přední části peltacu. Pokud je aktivován, po stranách vyjedou nahoru dva velké pilíře a uprostřed se objeví červený panel. Odtud byl uživatel schopen ovládat celou loď a všechny její základní systémy. Ra ho například použil, když jeho loď startovala z Abydosu. Nebo Klorel pomocí něj aktivoval štíty lodi. Pomocí něj se také řídí loď a aktivuje hyperpohon. Jediné, co se pravděpodobně nedá z tohoto panelu ovládat, jsou zbraně, ty mají svůj vlastní ovládací panel (Hvězdná brána, SG-1 2x01 – V Hadím hnízdě).

Senzory

Senzory Ha'takuStejně jako mnoho jiných lodí, Ha'taky mají různé pasivní a aktivní senzory. Mohou proskenovat celé hvězdné systémy, jestli v nich není třeba nějaká aktivita, stejně jako dokáží zjistit lodě v okamžiku před výstupem z hyperprostoru. Tyto senzory jsou také schopné zachytit a zaměřit cíl ihned po vystoupení Ha'taku z hyperprostoru. Obecně ale platí, že senzory Ha'taku nedokáží zjistit zamaskovanou loď v okolí, kromě využití nepřímých metod, jako jsou například poruchy okolního prostředí způsobené přítomností zamaskované lodi (například tepelná stopa při průletu atmosférou a další). Ovšem modernizace, kterou udělal Anubis u jeho flotily lodí, dovolila jeho Ha'takům všimnout si přítomnosti maskovaných lodí jako Tel'taků. Existují také určité podmínky, které dokáží senzory Ha'taku oslepit a to například silně ionizované oblasti vesmíru, nebo koróny hvězd. Tyto senzory se řídí principy přímého pozorování, protože planety, měsíce a hvězdy mohou schovat jiné lodě, aniž by si je Ha'tak všiml, pokud jsou schované na opačné straně za nimi (SG-1 4x22 – Exodus, 7x02 – Návrat domů, 9x20 – Kamelot).

Transportní systém

Transportní systém Ha'takuNa každé goa'uldské lodi je pro přepravu používána původní technologie Alteránů a to transportní kruhy. Goa'uldi si tuto technologii osvojili a pak ji také začali vyrábět pro své vlastní využití. Ha'taky mají několik těchto systémů, protože je nevyužívají jen pro přepravu mezi loděmi, nebo lodí a planetou, ale také i jako výtahy, kde se pomocí nich na těchto lodích dá přepravovat mezi jednotlivými úrovněmi lodi. Tyto transportní kruhy mají umístěny nejen ve specificky postavených místností jen pro ně, ale také se vyskytují běžně na chodbách. Na těchto lodích se skládají vždy z pětice kruhů, které se při přepravě naskládají nad sebe (SG-1 5x01 – Nepřátelé, 6x03 – Havárie).

Po technologické revoluci způsobené Anubisem, se také začal na těchto lodích výjimečně objevovat transportní systém, který byl pravděpodobně převzat asi od Asgardů, jelikož je mu hodně podobný.

Zbraňový systém

Tyčové kanóny

Zbraně Ha'takuStandardní lodě Ha'tak mají 60 tyčových kanónů jak pro boj loď proti lodi, tak pro orbitální bombardování planet. Navzdory jejich velikosti, jsou extrémně rychlé a ovladatelné. Jsou rozmístěny kolem celé lodi na nástavbě, která obklopuje pyramidu. Děla jsou umístěna na diametrálně opačných stranách klenby, přítomných na struktuře kostry nástavby, podél svahu každého ramene, což je celkem dvě děla na klenbě, a proto 12 děl pokrývá horní stranu, což se rovná množství kleneb a tedy děl i na spodní straně. Proto jejich optimální pozice a polokulovitý palebný sektor, dovoluje Ha'taku zasáhnout jakýkoliv cíl s vyvážením množství střel, z jakékoliv pozice. Různé pozorované úrovně palebné síly, poměru střelby a dokonce i rychlost vypuštění střel signalizují, že tyto zbraně mohou být překalibrované podle vlastního uvážení. Maximální pozorovací rozsah byl doposud orbitální a jejich maximální palebná síla je neznámá, ale nepřímý důkaz je nejméně podle odhadu 200 Megatun na výstřel, ne-li více (založený na střetnutí Ha'taků a jejich předpokládanými kapacitami štítů). Tyčové kanóny na Ha'taku Anubise po upgradu, dovolily zneškodnit štíty asgardské lodi třídy Biliskner a zničit loď s pomocí možná jen jednoho Ha'taku, ale není známo, zda byly jiné Ha'taky také upgradovány (SG-1 1x20 – Paralelní svět, 4x22 – Exodus, 5x22 – Překvapivá odhalení, Hvězdná brána: Návrat).

Několik lehčích kanónů bodové obrany je přítomno také poblíž základny pyramidového jádra a je jich pravděpodobně 24. Na Ha'taku Sokara mohla taková děla střílet dokonce naváděcí střely. Jak toho bylo dosaženo, není známo. Vzhledem k povaze střely je pravděpodobné, že jejich trajektorie byla pozměněna řadou systémů na Ha'taku, případně nějakou formou pokročilého elektromagnetického pole (což by poskytovalo vysvětlení, jak goa'uldské lodě mohly zachytit driftující objekty).

Bomby

Bomby na Ha'tacíchNěkteré Ha'taky mají také menší doplněk v podobně kulovitých bomb o průměru zhruba 50 cm. Samantha Carterová jednou litovala, že neměli žádné nukleární hlavice, které by mohly být transportovány na orijské lodě a zničit ji tak. Cameron Mitchell se zeptal Teal'ca, jestli by je mohli zničit jaffskými bombami a on odpověděl, že mají výbušniny, které by měly být účinné a myslel tím právě tyto kulovité bomby (SG-1 10x01 – Z masa a kostí).

 

 

Nahoru

Známé interiéry lodi

Jako každá jiná loď, má i tato spoustu vnitřních interiérů, ale výsadou těchto lodí je především rozsáhlý systém chodeb. Podívejme se na známější interiéry podrobněji.

Centrum pyramidy

Centrum pyramidyTato místnost se nachází zhruba někde v centru pyramidového jádra Ha'taku, pravděpodobně někde ne moc hluboko pod špicí pyramidy. Místnost je velmi rozsáhlá a její strop pravděpodobně tvoří přímo vrchol pyramidy. Dno, nebo podlaha u tohoto prostoru není nikde vidět a je dost možné, že je podlahou centra pyramidy až její spodek, tedy přistávací platforma. To by znamenalo a je to i pravděpodobné, že ostatní interiéry se nachází mezi tímto centrem a vnějškem lodi. Uprostřed tohoto prostoru se nachází energetické jádro lodi, které rozvádí energii do všech systémů. Toto energetické jádro je přístupné přes dlouhé lávky. Hned u vstupu do centra pyramidy je malá předsíň, která je s celým prostorem ovšem propojena, jen je na tomto kousku podlaha a vede z ní právě lávka k energetickému jádru. V této předsíni se nachází hlavní počítačové jádro Ha'taku, což je vlastně ovládací panel na šikmém sloupu počítače, který se dá vysunout, přičemž se tím odhalí ovládací krystaly počítače, čili jeho útroby (SG-1 6x03 – Havárie).

Hangáry smrtících kluzáků

Hangár kluzáků na Ha'takuLoď má také velký hangár pro své bojové kluzáky a nachází se na stejné straně pyramidy, jako peltac. Když nejsou kluzáky využívané, jsou uloženy zde v jakýchsi stojanech, pro úsporu místa, které jsou propojeny lávkami pro nástup. Jsou uloženy v řadách po čtyřech. Smrtící kluzáky jsou rozmístěny tak, aby mohly klesnout pod stojany, kde rozvinou svá křídla a je to tam pro ně jako ranvej, přičemž jsou vystřeleny z odpalovače ven, jako raketa ve vysoké rychlosti. Ačkoliv se design hangárů může výrazně lišit na lodích třídy Ha'tak, všechny smrtící kluzáky vylétají z otvoru ve spodní části pyramidového jádra pod vnější nástavbou (SG-1 1x22 – V sevření hada, 2x01 – V hadím hnízdě).

Jeden z dalších designu hangárů je například velmi podobný nákladovému prostoru. Zde se nalézá do kluzáku podobně, jako do normálního letadla a jsou vystřelovány ven přes veliká vrata. Tyto hangáry využívají silové pole, které umožňuje udržet atmosféru v hangáru a dovolující kluzákům být odpáleny, bez nutnosti snížení tlaku. Toto silové pole, zatímco drží vzduch, odpuzuje také cizí prvky, jako je voda a možná i mezihvězdný plyn a prach. Toto pole umožnilo uniknout SG-1 ve smrtících kluzácích z Ha'taku, ponořeného hluboko pod vodou v oceánu (SG-1 6x03 – Havárie).

Chodby

Chodba na Ha'takuNejrozšířenější částí Ha'taků jsou právě jeho chodby, které spojují všechna důležitá místa lodi. Jsou trochu jiné, než na jiných lodích, protože jsou docela široké a především v určitých částech, většinou kde jsou nějaké dveře do místností, jsou kolem sloupy, které hojně využívala SG-1, když byla na palubě, aby se skryli před strážemi Jaffů. Stěny chodby u důležitých místností jsou zlaté a také místy hodně zdobené a popsané goa'uldským písmem, ale jinak většinou normální, lemované zlatými podpěrami po stranách. Mývají různou velikost a průřez. Průřez mívají většinou jako nepravidelný šestiúhelník u užších, anebo lichoběžník u širších a na spodních částech stěn jsou většinou světla. Chodby se různě křižují a jsou také ještě děleny výsuvnými dveřmi, aniž by tam byla nějaká místnost. U vstupu do hlavních místností bývá na zdi znak příslušného Goa'ulda, kterému loď patří a jeho otočením se dveře otevírají. U jednotlivých přepážek je pro otevření panel podobný jako ovládání kruhů (SG-1 1x22 – V sevření hada, 2x01 – V hadím hnízdě).

Místnost s transportními kruhy

Místnost s transportními kruhy Ha'takuJako každá goa'uldská loď má i Ha'tak místnost s kruhy. Místnost s transportními kruhy je velmi malá, jen nepatrně vetší než samotné kruhy a zhruba kruhového tvaru. Vstup do ní je jen přes jedny dveře. Kruhy ovšem byly viděny i v samotné chodbě Ha'taku a neměly tak nic společného s nějakou místností. Je tedy pravděpodobné, že je na Ha'taku takovýchto míst s kruhy více. Na stěně bývá goa'uldské ovládání kruhů, pomocí něhož a kombinací čtyř tlačítek ze šesti, se kruhy aktivovaly (SG-1 5x01 – Nepřátelé, 6x03 – Havárie).

Nákladní hangár

Nákladní hangár Ha'takuNákladní prostor je vlastně veliký hangár, kam se dokáže bez problémů vejít i goa'uldská nákladní loď Tel'tak. Byl používán především pro přepravu rozsáhlých nákladů, které se nevejdou do menších skladovacích místností a také zde byly vykládány nákladní lodě. Nákladní prostor má tedy vstup nejen z lodi, ale také z vesmíru pomocí velikých vrat, které se vysouvají do stran. V těchto prostorech také mohou být převáženy nákladní lodě Tel'tak. Když se vrata otevřou, je tam funkční štít, takže nemusí docházet k vyrovnávání tlaků, pokud chce loď vyletět nebo vletět do nákladového prostoru. Při otevřených vratech se tam tedy osoby mohou normálně pohybovat, aniž by jim něco hrozilo (SG-1 5x01 – Nepřátelé).

Peltac

Peltac Ha'takuPeltac je vlastně můstkem lodi třídy Ha'tak, vestavěný do pyramidového jádra a umístěn mírně nad nástavbou kolem pyramidy, s cílem vyhnout se zahalení výhledu do vesmírného prostoru, nástavbou. Tento výhled do vesmíru má tvar trojúhelníku a označuje přední část lodi, protože jinak vlastně není poznat, kde je přední a zadní část této lodi. Samotný trojúhelníkový výhled je chráněn silovým polem, není tam tedy žádné sklo, nebo podobný průhledný materiál, protože Goa'uldi nevlastní žádnou technologii na vytvoření jakékoliv průhledné substance, která dokáže odolat tlaku při cestování hyperprostorem. Ačkoli se design peltacu loď od lodi liší (velikost je hlavní rozdíl), mezi společné prvky patří především přepychový ozdobený trůn, postavený obvykle ve stylu Goa'ulda, kterému loď patří, sloužící vlastně jako velitelský a dva ovládací pulty (konzole). Tyto trůny bývají ovšem především na mateřských lodích vládců soustavy a standardní Ha'taky je většinou nemívají. Stejně tak tyto mateřské Ha'taky měly vždy specifický peltac, uspořádaný vždy jinak tvarově a také jinak ozdoben, podle příslušného Goa'ulda, kterému patřil.

Primární ovládací pult, který se nachází v přední části peltacu, řídí všechny hlavní systémy lodi kromě zbraní. Je obvykle postaven přímo před hlavním výhledem, který také funguje jako pohledová obrazovka pro komunikaci a holografický displej (HUD) k boji, nebo zobrazení schémat lodi. Zbraňový pult je obvykle skryt pod podlahou hned za hlavním ovládacím pultem a vyzvednutý v případě potřeby. Může být ale také i jinde, stejně tak jako další konzole pro ovládání lodi, ale to se liší především jen v případech, pokud se jedná o mateřské Ha'taky vládců soustavy (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě, 4x22 – Exodus, 6x03 – Havárie).

Pokoje pro spaní

Na těchto lodích bývá také mnoho pokojů, které Jaffové využívají především pro spaní. Tyto pokoje mohou mít až 20 nebo více lůžek ke spaní Jaffů, kteří spí na patrových postelích v řadách a mezi nimi je prostor pro chůzi (SG-1 1x22 – V sevření hada).

Skladovací místnost

Skladovací místnost Ha'takuSkladovací místnosti na Ha'taku obsahují většinou bedny se zbraněmi, bohatství, naquadah, nebo cokoliv jiného, co Goa'uldi potřebují, nebo to potřebují někam dopravit. Vstup do skladu je pomocí dvojice velkých výsuvných dveří do stran, které se otevírají otočením znaku hada. Tyto sklady jsou dostatečně velké místnosti, kam se k již zmíněnému bez problémů vejde i hvězdná brána (hned několik v případě potřeby) a také k nim i DHD. Zatímco je brána ve vesmíru k ničemu, mohla se zde brána používat, pokud byl Ha'tak na orbitě nějaké planety, která má bránu. V tom případě byla adresa a výchozí bod jako u brány na planetě a brána na lodi se tak stala primární bránou systému (SG-1 1x22 – V sevření hada, 9x16 – Narušená síť).

Strojovna

Strojovna Ha'takuStrojovna obsahuje veškeré nezbytné vybavení lodi, aby správně fungovala. Obsahuje pomocné energetické jádro a také hyperpohon, stejně jako ovládací krystaly pro každý významnější systém na lodi, jak jsou štíty, zbraně pohon a další. Je zde také jedna sada záložních krystalů, která je hned po ruce v případě nouze. Strojovna je jinak velmi rozsáhlá místnost s vysokým stropem, v níž jsou veškeré hlavní systémy lodi uspořádány každý zvlášť do určitých struktur, táhnoucích se od podlahy ke stropu. Tato struktury pak obsahují příslušné krystaly na ovládání systémů a v případě poruchy se dají z nich vysunout a nahradit (SG-1 4x22 – Exodus, 5x01 – Nepřátelé).

Vězení

Vězení Ha'takuVězení na těchto lodích bývají celkem malá, jen s lavicemi. Opět to ale není pravidlem, jako u jiných místností na těchto lodích, protože se vždy většinou liší podle toho, kterému Goa'uldovi Ha'tak patří. Například Apophis měl naopak docela velké vězení bez žádných lavic, nebo dokonce postelí a také bylo rozdělené mřížemi, což ale později už vidět nebylo a byly vždy jen menší místnosti ve tvaru mnohoúhelníku, s lavicemi naproti dveřím. Vězení také neobsahovala žádná sledovací zařízení, jako je to běžné například u pozemských lodí a ani žádné sociální zařízení (SG-1 2x01 – V hadím hnízdě, 5x22 – Překvapivá odhalení).

Výslechové místnosti

Výslechová a mučící místnost

Jednou z dalších známějších místností je také výslechová místnost. Známe jich více a jedna z nich má tvar podlouhlého osmiúhelníku a uprostřed místnosti je jakési lůžko, do kterého se dá vězeň uchytit s nějakým zařízením kolem hlavy. To se pravděpodobně také používalo pro mučení. Místnost je jako většina jiných opět obehnána podpůrnými zlatými sloupky. Mezi nimi jsou zlaté střeny s goa'ulskými nápisy a jsou to také jediné části místnosti, které jsou trochu osvětleny, jinak je místnost docela temná. Vstup je tam přes jedny dveře. V této místnosti byl jednou držen Thor, když ho zajal pro Anubise Osiris/Sára (SG-1 5x22 – Překvapivá odhalení).

Další výslechová místnost se používala především jako mučírna, kde Goa'uldi tvrdě mučili své oběti, aby z nich dostali nějaké informace. Tato místnost vypadala jako těžký žalář a byla podobná spíše nějaké chodbě, která byla obehnána silnými mřížemi před stěnami. Vstup do místnosti byl přes zasouvací mříž a v zadní části místnosti byly stojany s ohni pro osvětlení. Vězeň byl obvykle připoután za ruce ke strupu a snažili se z něj dostat nějaké informace mučící tyčí Goa'uldů (SG-1 4x14 – Hadí zášť).

Připomeneme ještě jednu zajímavou výslechovou místnost, kterou vlastnil na svém Ha'taku Ba'al a je možné, že podobné byly i na jiných Ha'tacích. Tato místnost není nijak velká, spíše podobná nějaké chodbě a vprostřed trochu rozšířena. Podél stěn byly stojany s ohni pro osvětlení místnosti. V rozšířené části bylo na jedné straně nějaké uchytávací složité zařízení, pomocí něhož byl dotyčný připoután za ruce, nohy i krk vestoje a naproti byl nějaký ovládací pult. Co přesně ovládal, není známo, ale pravděpodobně se na něm kalibroval přístroj pro vymývání mozku, protože právě k tomu byly tyto místnosti především určeny (SG-1 9x14 – Síla vůle).

Existují ještě další výslechové místnosti, ale tyto tři byly asi ty nejhlavnější. Každá výslechová místnost prostě sloužila pro určitý účel, proto se také tak lišily.

Nahoru

Uživatelé

Goa'uldské lodě jsou jedny z mála ve Hvězdné bráně, které využívalo spoustu jiných ras a kultur a to především po pádu Goa'uldů a právě nejvíce Ha'taky. Stručně si je tedy připomeneme. Samozřejmě jsou tyto lodě postavené Goa'uldy.

Goa'uldi

Ha'tak Goa'uldůGoa'uldi byly hlavní rasou, která tyto lodě využívala, protože to oni sami je navrhli a také vyráběli. Využívali je zejména kvůli jejich síle a zvláště ve velkém počtu. Vládci soustavy typicky napadali planety pomocí malého množství těchto lodí a spoléhali se na orbitální nadvládu, aby omezovali obecně nižší civilizace, které jim pak sloužily. Zřídka je úplně vyhladili, jen pokud to bylo nezbytné. Více než cokoliv jiného, byly Ha'taky užívány jako demonstrace goa'uldské síly a moci. Avšak v několika případech bylo nutné zapojit do bitvy mnohem více těchto lodí, aby bitvu vyhrály (SG-1 7x22 – Ztracené město, 8x17 – Poslední boj).

Národ svobodných Jaffů

Ha'tak Svobodných JaffůS pádem Goa'uldů bylo mnoho těchto lodí Ha'tak zabráno národem svobodných Jaffů. Počet Ha'taků byl z počátku minimální, ale jejich počet stále v průběhu času rostl, navzdory rostoucí hrozbě Oriů, Luciánské aliance a Ba'ala. Od roku 2006 měli svobodní Jaffové minimálně 13 Ha'taků (SG-1 9x06 – Předsunutá základna).

 

Luciánská aliance

Ha'tak Luciánské aliancePád Goa'uldů také způsobil, že se část jejich moci přesunula na stranu Luciánské aliance, která se začala rozmáhat v roce 2005 a převzala kontrolu nad různými goa'uldskými technologiemi včetně spousty lodí Ha'tak. Zpočátku využívali především menší lodě Al'kesh k obchodu s kasou, ale právě pád Goa'uldů způsobil, že se k nim dostaly válečné lodě Ha'tak a tím si také upevnili větší moc než doposud (SG-1 9x16 – Narušená síť, 9x20 – Kamelot, 10x15 – Odměna).

Tau'ri

Ha'tak Tau'riůZískání technologie v boji proti Goa'uldům a dalším hrozbám, byl hlavní cíl pro lidi v programu hvězdné brány. Jedním z největších cílů bylo získat právě tuto loď třídy Ha'tak. Tohoto cíle bylo dosaženo dvakrát, s pomocí Tok'rů a dvojníků androidů SG-1, ale vždy, když získali tuto loď, byla zničena v krátké době poté, co ji získali (SG-1 4x21 – V dvojím ohrožení, 4x22 – Exodus, 5x01 – Nepřátelé, 6x03 – Havárie).

 

Replikátoři

Ha'tak ReplikátorůPoté, co si goa'uldské mateřské lodě začali podmaňovat Replikátoři a vylepšili jejich zbraně, že překonaly dokonce Asgardy, byly tyto lodě jimi použity proti lodím Goa'uldů a Asgardů. Udělali z nich tak silné lodě, že pro ně nebyl vůbec problém získat od Goa'uldů další, aniž by je vážněji poškodili a tak je proti nim využili. Poté bylo hodně těchto lodí ovládaných Replikátory použito v bitvě o Dakaru, ale byla nakonec neúspěšná, protože je zničila dakarská superzbraň Antiků. To byl také hlavní přelom, kde zůstalo hodně Ha'taků bez posádky roztroušeno po Mléčné dráze a tak se dostaly do rukou jiným národům (SG-1 8x16-17 – Poslední boj).

Nahoru

Nejznámější lodě

Anubisův Ha'tak

Anubisův Ha'takAnubisův Ha'tak byl pravděpodobně jedním z prvních, které upgradoval novější technologií s pomocí znalostí Antiků a snažil se s ním zajmout Thora a postavit se tak asgardským lodím třídy Biliskner, což se mu nakonec povedlo. Tato loď vypadá jako všechny ostatní standardní Ha'taky. Liší se od nich pouze z hlediska technologie, konkrétně zbraně a štíty a hyperpohon, které byly pravděpodobně upraveny pomocí omezeného množství informací, které získal Anubis od Antiků díky jeho polovičnímu povznesení. Nedovolili mu ale použít cokoliv, co by nevěděl, či dělal jako Goa'uld, takže je možné, že mohl využít znalosti jiného Goa'ulda, který byl schopný vytvářet nové technologie, pokud byly aplikovány správným způsobem.

Nové štíty mohly nyní odolat střelbě asgardských lodí třídy Biliskner, aniž by bylo znát jakékoliv větší poškození. Není ovšem známo, jak byly tyto štíty účinné proti více pokročilé technologii lodí třídy O'Neill. Tyto štíty nejsou schopny odolat antickým střelám (drone).

Tyčové kanóny na tomto Ha'taku byly také modernizovány, protože dovolily zneškodnit štíty asgardské lodi třídy Biliskner a zničit loď s pomocí možná jen jednoho dalšího Ha'taku, i když není známo, jestli ostatní jeho Ha'taky byly také modernizovány, protože to mohla být jen zkouška nové technologie.

Anubisův Ha'tak byl použit k útoku proti asgardské planetě, která byla bráněna lodí třídy Biliskner a velel ji samotný nejvyšší velitel asgardské flotily, Thor. Ha'tak byl schopen, pravděpodobně s pomocí dalších dvou, zničit jeho loď a zajmout ho. Ha'tak byl poté nucen ustoupit od planety, když přiletěly na pomoc tři další asgardské lodě, ale tentokrát modernější lodě třídy O'Neill. Thorovo tělo bylo sice zachráněno, ale jeho vědomí bylo zkopírováno před tím do počítače tohoto Ha'taku a byl s lodí pak spojen (SG-1 5x22 – Překvapivá odhalení).

Loď se později z nenadání objevila na oběžné dráze kolem Země nedlouho poté a nevykazovala žádné známky života. SG-1 spolu s několika vědci a Tok'rou Selmak šli loď prozkoumat a odhalili, že je Thor v počítači této lodi a donutil posádku opustit loď. Na palubě ovšem zůstala skupinka Jaffů, kteří nasměrovali loď do atmosféry Země, kde poté havarovala a potopila se do oceánu. Týmu se podařilo dostat vědomí Thora z počítače, ale spustila se tím autodestrukce a musela opustit loď. Ha'tak byl zničen autodestrukcí na dně oceánu (SG-1 6x03 – Havárie).

Apophisův Ha'tak

Apophisův Ha'takTento Ha'tak sloužil jako vlajková loď Apophise, než si později sestrojil mnohem větší, vlastní mateřskou loď. Designe lodi je opět stejný jako většina jiných Ha'taků, takže hlavní struktura lodi je zase čtyřstěn, obehnaný nástavbou k její ochraně. Jeho štíty dokáží odolat pozemským nukleárním střelám obohacených naquadahem (kladivo na Goa'uldy), bez zjevnějších viditelných poškození lodi. Má standardní tyčové kanóny, rozmístěné na struktuře kolem pyramidy pro boj mezi loděmi a pro orbitální bombardování planet.

Apophis použil svůj Ha'tak jako velitelskou loď, když si se svým synem Klorelem pokoušel podrobit a zničit Zemi. Země na ně vypálila své nové nukleární střely obohacené naquadahem a věřili, že budou více než účinné. Opak byl ale pravdou a štíty Apophisova Ha'taku hravě odolaly. Tato loď byla ovšem poté zničena, když SG-1 infiltrovala Klorelův Ha'tak a nechala na něm C4. Přitom také nastavili přiblížení k Apophisuvu Ha'taku. Pak se transportovali na tuto loď a vyřadily její štíty a ovládání. Chvíli před explozí unikli z lodi ve dvou smrtících kluzácích (SG-1 1x22 – V sevření hada, 2x01 – V hadím hnízdě).

Aresův Ha'tak

Aresův Ha'takAres byl jeden z vládců soustavy a jako takový měl i svůj osobní Ha'tak. S touto lodí Ares přiletěl znovu získat jeden z jeho bývalých světů, ale SG-1 se ho pokusila zastavit. O'Neill letěl z planety Puddle Jumperem, který tam našli, a použil jen dvě antické střely, protože byly poslední a více jich neměl. Tyto dvě střely ovšem stačily na to, aby přetížily několik klíčových systémů Aresova Ha'taku, ten pak explodoval a byl zničen. Byli sami překvapeni, že to stačilo na zničení Ha'taku (SG-1 8x13 – Byl jednou jeden král).

Ba'alův Ha'tak

Ba'alův Ha'takBa'al měl také svůj osobní Ha'tak, ale jeho zbraně, štíty, pohon, senzory a pravděpodobně další systémy, byly modernizovány technologií Asgardů. Dále měl také asgardský transportní systém a holografickou technologii na velké vzdálenosti. Vzhledově ovšem vypadal jako standardní Ha'tak jiných vládců soustavy. Není ovšem známo, jestli měl každý jeho klon svůj Ha'tak a pokud ano, jestli byl takto modernizován.

Když se najednou jeden po druhém z rady svobodných Jaffů obrátí proti návrhu ji rozpustit, i když před tím za tímto názorem stáli, Teal'c s Bra'tacem se snažili přijít na to, proč. Pak byl ale Teal'c unesen a byl Ba'alem držen na jeho Ha'taku, kde se mu snažil vymýt mozek, stejně jak to udělal ostatním z rady. Nakonec SG-1 zjistila, kde ho drží a vydali se na planetu ho osvobodit. Ha'tak byl přitom na planetě a nebyl ve vesmíru (SG-1 9x14 – Síla vůle).

V roce 2006 Ba'al použil svůj Ha'tak, aby ukradl několik hvězdných bran po celé Galaxii, s cílem vytvořit si svou vlastní malou síť hvězdných bran, která by byla izolována od celé sítě v Galaxii. SG-1 se ovšem podařilo, dostat se na jeho loď a dát na brány a DHD lokační majáky a transportovat je zpět na Odysseu. Pravděpodobně je pak vrátili na původní planety. Během toho ovšem Ba'alův Ha'tak napadly další tři z Luciánské aliance a následně byl zničen, když nebyly funkční štíty (SG-1 9x16 – Narušená síť).

V roce 2007 Ba'al použil další takovýto Ha'tak a vyslal z něj Jaffy na planetu, kde zrovna SG-1 chytila Adriu, unesl ji, uvěznil a pak s ním skočil do hyperprostoru a zmizel. Ba'al pak Adrie implantoval svého symbionta, aby ji mohl ovládat a podmanit si tak celou její armádu. Přitom měl samozřejmě na palubě asi podobné zařízení, jako používala SG-1, které rušilo nadlidské schopnosti Adrie. Nicméně Odyssea je mohla vysledovat, skenováním frekvence elektromagnetického pole, které Ba'al používal právě na vyřazení schopností Adrie. SG-1 se pak dostala na palubu a zmocnila se Adrie, přitom zabili pravděpodobně dalšího klona Ba'ala. Symbiont už ji ovšem ovládal (SG-1 10x19 – Panství).

Cronusův Ha'tak

Cronusův Ha'takCronusův Ha'tak byl jeden z mála, který byl za krátkou dobu v područí hned čtyř různých frakcí. Je jinak jako ostatní standardní Ha'taky, čili bez modernizace technologií.

Prvně se nám ukázal, když ho vlastnil ještě samotný Cronus. Cronus ho užíval jako svou mateřskou loď. V roce 2001 s ním cestoval na Junu, aby si na ni činil nárok po Heru'urově smrti. Na planetu před tím přišly přes bránu robotické duplikáty SG-1, ale byly chyceni s výjimkou duplikátu O'Neilla, který požádal o pomoc skutečnou SG-1 a kteří byli schopni infiltrovat Cronusovu loď. Na ní byl potom Cronus zabit tyčovou zbraní duplikáta Teal'ca a přistáli s ní na planetě. Poté si ji SG-1 nechala (SG-1 4x21 – V dvojím ohrožení).

Nyní, když byla loď Tau'riů, za krátkou dobu si ji půjčili Tok'rové, aby se s ní mohli dopravit na svou novou základnu. Nicméně když Tanith uprchl, zavolal Apophisovu flotilu a nevědomky vlastně poskytl SG-1 a Tok'rům velkou příležitost, ji celou zničit. Využili Ha'tak k tomu, aby poslali hvězdnou bránu z Vorashe do místní hvězdy, která byla propojena s černou dírou a tak způsobili výbuch supernovy. Brzy poté, co vypustili bránu, se dostal Ha'tak pod útok Al'keshe, který poškodil několik hlavních systémů lodi. Když ho opravili, vydali se k Vorashi, kde už zůstal jen O'Neill po honičce za Tanithem, aby ho zachránili, Teal'ca odvezl Tanith na mateřskou loď Apophise. Když ho transportovali na palubu, Hvězda vybuchla a museli skočit co nejdříve do hyperprostoru, ale byli zasaženi rázovou vlnou z výbuchu supernovy, která ovlivnila hyperprostorové okno a byli hozeni do vzdálené galaxie, ze které by cesta do Mléčné dráhy trvala 125 let při maximální rychlosti hyperpohonu Ha'taku (SG-1 4x22 – Exodus).

Do této galaxie se dostala i Apophisova mateřská loď a chtěla je zničit, ale dostala se pod palbu hlídkové lodi Replikátorů. Toho využili a zaletěli s Ha'takem do korony blízkého modrého obra, kde mohli za krátkou dobu, než selžou štíty, provést nezbytné opravy. Když poté vyletěli, našli Apophisovu loď opuštěnou. Šli ji prozkoumat v naději, že na ní najdou nějaké ovládací krystaly, aby mohli opravit hyperpohon. Zjistili, že je posádka mrtvá, je nastavena autodestrukce a loď obsadili Replikátoři. Museli se tedy co nejrychleji evakuovat na svůj Ha'tak a po explozi lodi Apophise objevili Tel'tak, pilotovaný Teal'cem. Toho už ovšem opět ovládal Apophis a myslel si, že je jeho první muž a jakmile byli na palubě, převzali loď a uvěznili SG-1 (SG-1 5x01 – Nepřátelé).

Nyní byla loď v rukou Apophise, ale v nákladu z Tel'taku si přinesli jednoho Replikátora, který unikl a začal se množit. Apophis nastavil kurz zpět na Delmak, ale brzo ztratil kontrolu nad lodí. Loď poté vstoupila do hyperprostoru a zvýšila svou rychlost až 800 krát, oproti maximální rychlosti Ha'taku, kvůli změnám, které provedli na hyperpohonu Replikátoři. SG-1 se mezitím podařilo unést a dopravit Teal'ca do Tel'taku. Když vystoupili z hyperprostoru v Mléčné dráze, SG-1 zničila krystaly podsvětelného pohonu, aby loď nemohla zastavit. Unikli z lodi Tel'takem a Ha'tak i s Replikátory a Apophisem narazil do Delmaku a byl zničen (SG-1 5x01 – Nepřátelé).

Heru'urův Ha'tak

Heru'urův Ha'takHeru'urův Ha'tak byl jeho mateřská loď a mohli jsme ho vidět jen jednou. Využil ho při schůzce s Apophisem, kde diskutovali o případném spojenectví proti ostatním vládcům soustavy. Tato loď vypadá jako všechny ostatní známé standardní Ha'taky a je bez žádných modernizací systémů, jaké provedli například Anubis nebo Ba'al. Tento Ha'tak sice vypadal jako všechny ostatní, ale vzhledem k tomu, že sloužil jako mateřská loď jednoho z vyšších vládců soustavy, není vyloučeno, že je trochu vylepšený oproti ostatním, ale nikdy to nebylo prokázané.

Předtím, než se tento Ha'tak vydal na schůzku s Apophisem, byl na něj přiveden Teal'c, kterého zajal loajální Jaffa Heru'ura a byl zde mučen jiným Goa'uldem. Jeho plánem potom bylo, poslat ho jako dar Apophisovi, aby tím stvrdili spojenectví. Tok'rové dostali informaci o tomto setkání a společně s SG-1 se pokusili spojenectví překazit. Protože se schůzka konala v minovém poli, chtěli přeprogramovat jednu minu, aby to vypadalo, jako útok. Když se Heru'ur snažil poslat Teal'ca na Apophisovu mateřskou loď, snažili se proud hmoty zachytit, ale nepovedlo se to. Naštěstí Teal'c přesvědčil Jaffu Rak'nora a ten ho zachránil v kluzáku. Naprogramovaná mina mezitím napadla loď Apophise a ten věřil, že ho Heru'ur zradil. Odmaskoval svou flotilu a se silnějšími zbraněmi jeho mateřské lodi, jeho Ha'tak lehce zničil. Apophis pak absorboval jeho flotilu a stal se tak ještě silnější, což byl opačný výsledek, v který SG-1 doufala (SG-1 4x14 – Hadí zášť).

Khonsuův Ha'tak

Khonsuův Ha'takTento Ha'tak byl součástí Anubisovy flotily lodí a velel mu Goa'uld Khonsu, který byl vlastně Tok'ra a mohl tak získávat nějaké informace o Anubisových plánech. V roce 2002 Khonsu vyslal Al'kesh, pod velením jeho prvního muže Her'aka, na planetu P5X-112, s cílem zadržet SG-1, která se tam zrovna nacházela, když hlídali vědce zkoumající transportní kruhy. To se Her'rakovi podařilo a dopravil je na domovský svět Khonsua, na jehož orbitě byl jeho Ha'tak. Bylo to ovšem součástí plánu, aby jim Khonsu sdělil informace o Anubisovi, ale Her'ak to prokoukl a zabil ho na jeho Ha'taku (SG-1 6x08 - Hrdinové).

Klorelův Ha'tak

Planeta Označení
SGC
Adresa Výchozí
bod
Epizoda
    033216081012 Výchozí bod 24  

Klorelův Ha'takTento Ha'tak byla osobní loď, kterou Klorel používal při útoku na Zemi. Opět se jedná o jeden ze standardních Ha'taků, který neměl jiná vylepšení, ale za to měl ve skladovacím prostoru vlastní hvězdnou bránu s DHD, která se dala normálně používat, pokud byl Ha'tak na orbitě nějaké planety, která měla souřadnice, tedy i bránu a byla tak v této situaci primární. Také se na této lodi nacházel sarkofág, který využil jak Klorel, když byl postřelen, tak poté Daniel. Daniel pak také využil bránu, když byl Ha'tak na oběžné dráze Země.

Klorel byl syn Apophise a spolu s jeho Ha'takem vedl útok proti Zemi. SG-1 přišla na tuto loď bránou a rozmístili na něm C4, aby útoku na Zemi zabránili. Tento Ha'tak byl první, který dorazil do Sluneční soustavy a Apophis dorazil později a koordinoval invazi. Na Zemi ovšem dorazili mnohem dříve, než se SG-1 domnívala a museli něco vymyslet. Obsadili peltac, ale za chvíli byli chyceni a zadrženi. Naštěstí je z vězení vysvobodil Bra'tac, který byl na této lodi, a měl vlastní plán, jak sabotovat útok, ale ten byl uvězněním SG-1 zmařen. Nakonec nastavili kurz této lodi tak, aby se přiblížila k Apophisovu Ha'taku a v okamžiku, kdy se měli srazit, také explodovali všechny C4. Výsledná exploze zničila obě lodě (SG-1 1x22 – V sevření hada, 2x01 – V hadím hnízdě).

Nirrtiin Ha'tak

Nirrtiin Ha'takNirrti měla před jejím vyhoštěním také jeden svůj vlastní Ha'tak, který ji zůstal a používala ho. Nirrti použila tento Ha'tak, aby vypustila jí samotnou navržený vir, do atmosféry planety Hanka, na které byla zrovna SG-7. Virus všechny na planetě zabil, mimo jedné, malé holčičky, Cassandry. Ale to byl záměr Nirrti, aby zničila SGC. Tento Ha'tak byl spatřen přes dalekohled O'Neillem, když zkoumali černou díru a pak z něj byly vypuštěny smrtící kluzáky, aby O'Neilla a Teal'ca zastavily (SG-1 1x15 – Singularita).

Sokarův Ha'tak

Sokarův Ha'takI Sokar měl svůj Ha'tak, který používal jako svou mateřskou loď pro svou velkou flotilu, kterou vybudoval. Bohužel mu ji hned sebral Apophis. Tato loď vypadala opět jako všechny ostatní standardní Ha'taky a neměl tedy žádné další modifikace zbraní, štítů a pohonu, ale vzhledem k tomu, že sloužila jako mateřská loď jednoho ze silných vládců soustavy, je možné, že měla určitá vylepšení oproti jiným lodím třídy Ha'tak, ale nebylo to nikdy prokázáno.

Když se SG-1 s Martoufem vydala na záchranou misi, aby osvobodili Cartera/Selmak, Apophis využil této příležitosti, aby zorganizoval povstání na měsíci Netu. Sokar souhlasil se setkáním s Apophisem, který mu slíbil informace o Tok'rech a vzal svůj Ha'tak na oběžnou dráhu Netu. Sokar chtěl použít jeho zbraně, aby očistil Netu před tím, než se vydá se svou flotilou lodí k masivnímu útoku na ostatní vládce soustavy, které by mohl hravě porazit, protože jeho flotila byla asi 10 větší, než s čím se mohli ostatní doposud setkat. Tok'ra Aldwin využil této příležitosti, aby mohl Sokara zabít. Poslal tedy speciálně navrženou bombu do jádra měsíce Netu, aby ho destabilizoval a výbuch měsíce by zničil Sokarův Ha'tak na jeho orbitě. Teal'c, který čekal na tým v Tel'taku, poté zachytil proud hmoty, když se tým transportoval z povrchu a utekli. Ha'tak po nich několikrát vystřelil. Sokar ale prokoukl Apophisův plán zabít ho a chtěl ho popravit. Tím byl ovšem rozptýlen a tak se mu nepodařilo včas uniknout, když měsíc explodoval a jeho Ha'tak i s ním byl zničen. Apophisovi se ale podařilo z něj transportovat na Delmak a převzal tak jeho celou flotilu (SG-1 3x12 – Vzpomínky Jolinar, 3x13 – Vyhánění čerta dáblem).

Tanithův Ha'tak

Komunikace z Tanithova Ha'takuPoté, co se Tanithovi podařilo uprchnout od Tok'rů a později začal sloužit Anubisovi, dostal také svůj vlastní Ha'tak. Tento Ha'tak byl opět upraven Anubisem, z jeho znalostí Antiků. Nevíme přesně, jestli byly upraveny jen štíty a zbraně, nebo i další systémy lodi, ale jeho štíty dokázaly odolat iontovým kanónům Tollánců, které jinak dokázaly zničit jakýkoliv jiný Ha'tak několika zásahy. Toho právě Tanith využil a použitím těchto vylepšených štítů donutil Curii na Tolláně, aby pro něho udělali fázové zbraně, které by dokázaly proniknout jakoukoliv pevnou hmotou, včetně Iris, používanou Zemí, proti možným útokům přes bránu. Nicméně Narim s pomocí SG-1 tyto zbraně zničil a vystavil tak Tollánu možnému útoku. Tanith na ně s Ha'takem samozřejmě zaútočil a zpustošil ji. Pravděpodobně se několika Tolláncům podařilo uniknout zkáze, ale už o nich nebylo slyšet (SG-1 5x09 – Mezi dvěma ohni).

Zipacnův Ha'tak

Zipacnův Ha'takZipacnův Ha'tak byl vlajkovou lodí jeho flotily, která cestovala na různé světy, aby si je podrobil a dohlížel na ně. Není ovšem známo, jestli se jeho Ha'tak podrobil také nějaké modernizaci hlavních systémů, zatímco byl Goa'uldem, sloužící Anubisovi. Ale dá se tedy předpokládat, že nějaké upgrady od Anubise získal. Tento Ha'tak měl ovšem jeden hlavní rys, který ho odlišuje od ostatních standardních Ha'taků. Jeho peltac se totiž od ostatních značně odlišoval. Zahrnoval velké zdobené sloupy a také jeho trůn se trochu vymykal normálu.

Tento Ha'tak byl místem setkání Zipacny s Osirisem, kde byl vylíčen plán, jak chce získat Anubis galaktickou nadvládu a aby mu začal Osiris také sloužit a byl poslán na schůzku vládců soustavy. Nakonec zde Osiris nabídku přijal a připojil se k Anubisovi (SG-1 5x15 – Schůzka na nejvyšší úrovni).

Bra'tacův Ha'tak

Zničení Bra'tacova Ha'takuJeden ze známých Ha'taků, užívaný také jinými národy než Goa'uldy, byl Ha'tak svobodného Jaffy Bra'taca. Tento Ha'tak byl jedním ze tří, které měly za úkol od vysoké rady Jaffů, chránit Chulak. Bra'tacův Ha'tak, spolu s dalšími dvěma, přiletěl na pomoc Odyssee, která byla téměř zničena Luciánskou aliancí potom, co prohráli bitvu u P3Y-229 proti Oriům. Poté se s ním vydali na Chulak, chránit ho proti válečným lodím Oriů. Pokusili se je zničit tím, že na jejich palubu transportovali goa'uldské bomby. To se ovšem nepovedlo a dva doprovodné Ha'taky byly zničeny. Bra'tac se poté se svou lodí rozhodl pro sebevražednou misi a pokusil se zničit loď Oriů tím, že do ní se svým Ha'takem narazí. Štíty Oriů ovšem vydržely a loď byla nárazem zcela zničena. Posádka byla těsně před tím zachráněna a transportována na Odysseu (SG-1 10x01 – Z masa a kostí).

Gerakův Ha'tak

Gerakův Ha'takGerak byl jedním ze členů vysoké rady svobodných Jaffů a měl také vlastní Ha'tak. Se svým Ha'takem a dalšími dvěma, přiletěl k planetě Kallana, kde se Oriové snažili vytvořit předsunutou základnu v podobě superbrány, která by zprostředkovala spojení s jejich a naší Galaxií. Po příletu hned začali střílet na oblast s bránou, kde se formoval štít. SG-1 ho nakonec přesvědčila, aby přestal a po začátku formování superbrány se stáhl, protože dva Ha'taky se kterými přiletěl, byly zničeny (SG-1 9x06 – Předsunutá základna).

Později také pomocí svého Ha'taku, zformoval flotilu lodí, která se vydala na Chulak, aby rebely přesvědčil a přidali se k Oriům. Nakonec se Teal'covi povedlo ho přesvědčit a ke krveprolití nedošlo (SG-1 9x11 – Čtvrtý jezdec apokalypsy).

Cha'raův Ha'tak

Cha'raův Ha'takCha'ra býval prvním mužem Goa'ulda Moloca, než byl zabit SGC, poté se přidal k národu svobodných Jaffů. Velel jednomu Ha'taku, když chtěl Gerak přesvědčit ostatní Jaffy, aby se přidali na stranu Oriů, když se stal Převorem. Poté také velel jednomu vlastnímu Ha'taku, který objevil superbránu Oriů, prostřednictvím které se dostali do Mléčné dráhy, a začala jejich křížová výprava proti těm, kteří je neuctívali (SG-1 9x11 – Čtvrtý jezdec apokalypsy, 9x20 – Kamelot).

Yat'Yirův Ha'tak

Yat'Yirův Ha'takTento Ha'tak vlastnil po pádu Goa'uldů národ svobodných Jaffů a byl pod velením Jaffy Yat'Yira. Na příkaz Geraka letěl s touto lodí Yat'Yiir k Zemi, aby se snažil zajmout Ba'ala, který se tam ukrýval. Nicméně potom, co byl jeden z Jaffů Geraka nalezen mrtvý na Zemi a po útoku na Farrow-Marshall věž v Seattlu, což byla společnost, které měla spojení s organizací Trust a vedl ji Ba'al, SGC začalo hledat poblíž Země loď. Ha'tak byl nakonec objeven Prométheem, když Teal'c navrhl, aby pátrali za Měsícem, kde ji skutečně našli. Kontaktovali ji, ale Yat'Yir nechtěl odletět. Když byl klon Ba'ala chycen, loď opustila Sluneční soustavu (SG-1 9x07 – Návrat vysloužilého boha).

Netanův Ha'tak

Netanův Ha'takHa'taky také používala Luciánská aliance a tak je samozřejmé, že jejich vůdce Netan, měl také jeden vlastní, na kterém se vlastně převážně zdržoval. Zřejmě to byl také jeden z nejsilnějších, které měli. Jeho síla byla demonstrována například, když na něj zaútočil Ha'tak Tenata, který byl oklamán Mitchellem. Navzdory tomu, že Ha'tak Netana dostal několik prvních zásahů, zaútočil také a docela snadno Ha'tak Tenata zničil, bez vážnějšího poškození. Vzhledem k přítomnosti určitých věcí na chodbách a halách, se dá předpokládat, že tento Ha'tak byl původně součástí Anubisovy flotily, proto měl pravděpodobně takovou převahu v bitvě s jiným stejným Ha'takem a dá se tedy předpokládat, že měl modernizované systémy (SG-1 10x09 – Spolek zlodějů).

Tenatův Ha'tak

Tenatův Ha'takDalším členem Luciánské aliance, nebo spíše jen obchodní partner, byl Tenat, který měl také později svůj Ha'tak. V jeho peltacu byl v zadní části také trůn, na kterém sedával. Dával z něj příkazy dvěma jiným lidem jeho rasy u navigace a zbraňových systémů. Jeho loď nebyla pravděpodobně modernizována a vylepšena, protože se zdála slabší, než Netanova loď. Právě tato loď zahájila první palbu na Netanův Ha'tak a i přesto byla zničena jako první chvíli poté (SG-1 10x09 – Spolek zlodějů).

 

Nahoru

Poznámka

O tvaru hlavní pyramidové struktury standardních Ha'taků se vedou dlouhé diskuze, protože tohle scénáristé trochu podcenili. Jak dobře víte, pyramidy postavené Goa'uldy na planetách pro přistávání jejich Ha'taků, byly viděny vždy jen čtyřboké jehlany, jako klasické pyramidy v Egyptě na Zemi. Přitom ale většina záběrů této lodi jasně ukazuje, že jsou to tříboké jehlany, neboli čtyřstěny a to si trochu odporuje. Ano, dá se předpokládat, že byly pyramidy postaveny především pro nejvyššího vládce soustavy, Ra'a, který měl jednu z vůbec prvních verzí Ha'taku, třídu Cheops, která byla čtyřboký jehlan, a mohl na těchto pyramidách přistávat. Ale proč si zase například Heru'ur stavěl čtyřboké pyramidy na Cimmerii, když měl trojboké Ha'taky? Je pravda, že vlastnil také alespoň jednu loď třídy Cheops, ale ta u něj byla vidět jen jednou. V každém případě je mohl stavět právě pro ně, takže to není ještě takový prohřešek.

Trojboká pyramida Cronusova Ha'takuV seriálu je vidět hned několik těchto nesrovnalostí, ale především u Cronusova Ha'taku. Ten byl na záběrech z vesmíru jasně tříboká pyramida, ale dokonce i na jednom, když byl pod útokem Al'keshe v systému Vorash, je vidět, že je čtyřboký. Navíc bylo také jasně vidět, když přistával na Juně na čtyřbokou pyramidu, jak je loď také čtyřboká. Jediný správný tvar Ha'taků, který odpovídal tvaru pyramid, byla Ra'ova mateřská loď, ale tato loď byl jiný typ Ha'taku, než o kterém jsem zde psal a ještě mnohem vzácnější, protože to byla jedna z prvních verzí Ha'taků a byl proto pravděpodobně v dnešní době z velké části nahrazen novými loděmi, Ha'taky, o kterých píši v tomto odstavci. Zdá se tedy, že tohle je jeden z největších bugů ve Hvězdné bráně, společně s můstkem lodi třídy 304 a samozřejmě také technologii hvězdné brány, tak jak ji vymysleli, ale o tom se dozvíte více v technologii hvězdné brány.

Rozcestník goa'uldských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu