Vesmírné lodě a plavidla - Pozemské - F-302

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel

F-302 Vesmírný bojový letoun

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Historie / Rozmístění / Letky / Piloti

F-302

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Lidé ze Země
Design pozemský
Třída vesmírný letoun
Technické specifikace
Délka 14,26 m
Rozpětí 26,17 m
Výška 5,92 m
Pohon 2 proudové motory, 2 aerospikes motory, 1 pomocný raketový motor
Hyperpohon žádný
Ochrana žádná
Trup příměs naquadahu, kompozitní
Zaměřovací systém počítačová podpora zaměřovacího systému
Navigační systém počítačový navigační systém
Zbraňový systém 4 AIM 120A rakety vzduch-vzduch, 2 dvojité railguny, volitelná užitečná výzbroj jako např. jaderné hlavice
Posádka 1+1
Ostatní systémy kotevní lana
Použití
Účel multifunkční útočný vesmírný letoun
Rok zavedení 2003
Přidružení Tau'ri
Stav stále aktivní

Popis

F-302 se snaží uniknout šipkám

Tento mezihvězdný bojový letoun vzešel z prototypu X-302, určený pro planetární i mezihvězdné lety. Byl používán letectvem Spojených států (USAF), Ruskou federací (RFAF) a pravděpodobně i Čínskou lidovou republikou (PLAAF).

Když se experiment s X-302 ukázal jako úspěšný, byl tento letoun přidán k lodím používaným Tau’ri a dostal oficiální označení F-302 vesmírný stíhací letoun. Tento letoun schopný mezihvězdných cest, obsahoval sice také prvky goa’uldské technologie, která byla ovšem přepracována, ale v základu zcela postavený na lidské technologii, na rozdíl od svého předchůdce X-301. Pozemská flotila tedy nyní obsahuje i F-302. Prométheus obsahuje jednu letku těchto letounů a válečné lodě třídy 304 Daedalus obsahují dvě letky. Tyto letouny byly užívané k obraně planety a také byly umístěny na pozemských základnách v Galaxii. F-302 pojme až dva piloty a jsou nejčastěji používané nejen ve vzdušných bojových situacích, ale i v bojích ve vesmírném prostoru. Jsou také schopné dopravit a rozmísit objekty, jako třeba družice, na oběžnou dráhu planet. Jsou to jedny z nejcennějších prostředků, kterými může Země disponovat, protože jedna F-302 se může postavit i 2–3 goa’uldským smrtícím kluzákům, nebo wraithským šipkám a zvítězit (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna, 7x03 – Křehká rovnováha, 7x22 – Ztracené město, 8x11 – Blíženci, SGA 3x01 – Země nikoho).

Nákres F-302

F-302 nevyžadují moc dlouhou ranvej, v případně VTOL schopnosti (heliport – není potřeba ranveje, vzlet a přistání ve vertikálním směru), umožnilo by jim to, snadno se přizpůsobit různým lokalitám. Nebylo to ovšem standardní vybavení F-302 a používalo se jen v případech, kdy to jinak nešlo. F-302 prokázaly svou užitečnost v bojových situacích a jsou rozmístěny jak na Zemi, tak i na mimozemských základnách, jako stanovišti Alfa na planetě P4X-650 a stanovišti Gama a základně Icarus (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna, 7x22 – Ztracené město, 9x17 – Metla, SGA 2x20 – Spojenci).

Letoun byl vybaven také malým nákladovým prostorem, nebo pumovnicí, která byla použita k umístění proti-replikátorského satelitu na oběžnou dráhu nad stanovištěm Alfa, který pilotoval Teal’c. Zda byl používán k přepravě zařízení, nebo dodatečných zbraní, není známo (SG-1 8x11 – Blíženci).

Design

Nákres F-302Designe je tak trochu podobný, jako u X-301, ale se dvěma hlavními rozdíly. F-302 je oproti X-301 více hranatý a nemá oblé hrany. Druhým podstatným rozdílem je záď letounu, na které můžete vidět různé sady motorů, kdežto ty X-301 nemá, protože jeho pohon byl založen na technologii Goa’uldů. V zadní části jsou tedy vidět dva proudové motory, které přecházejí na spodní stranu křídel a uprostřed pomocný raketový motor. Dva aerospikes motory najdete hned za kokpitem letounu na vrchní straně. Dále už je celkem podobný, má převislá křídla směrem dolu a ubíhající dopředu. Kokpit má také hranatý, což je rozdíl oproti běžným pozemským letadlům, které mají spíše zaoblený. Na horní straně letounu těsně za kokpitem má dvě směrovky, které napomáhají lépe manévrovat v atmosféře planety. Samozřejmě má také zatahovací podvozek a na křídlech úchyty pro rakety.

 

 

 

Technologie

Sestavená F-302 na cizí planetěVzhledem k tomu, že F-302 nemůže vytvořit hyperprostorové okno na delší dobu, tak aby bylo možné se dostat z jedné planety na druhou v rámci galaxie (hlavně v době, kdy Země neměla ještě velké vesmírné lodě), byly tyto letouny zkonstruované tak, že ho celý mohli demontovat a dopravit na určenou planetu skrz hvězdnou bránu, kde ho zase smontují dohromady (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

 

Bezpečnostní systémy

Katapultáž F-302F-302 má stovky bezpečnostních mechanismů, aby kompenzovaly cokoliv, co se může pokazit a toho může být hodně. Jako každý jiný letoun, má také autopilota, který se může aktivovat v nepříjemných situacích a zajistit bezpečí. Stejně jako u jiných pozemských letadel i jeho předchůdců X-301 a X-302, má F-302 katapultovací zařízení, které umožní v případě vážného nebezpečí, anebo při životně důležitém selhání systémů, odhodit kabinu a vystřelit pilota s kopilotem ven z letounu (SG-1 6x01-02 – Spása, SGA 2x02 – Vetřelec).

 

Inerciální tlumiče

Inerciální tlumiče při střemhlavém letuNa letouny F-302 lidé vyvinuli své vlastní inerciální tlumiče, pravděpodobně založené na technologii Goa'uldů. Tyto tlumiče na F-302 měly pouze 90% účinnost, což znamená, že pilot ještě mohl zažít setrvačné účinky sil při vysokém přetížení (G). Inerciální tlumiče byly kompletně převzaté z prototypu X-302, protože se neprojevily při testu žádné vážnější nedostatky a zůstal tedy beze změn. Spolu s inerciálními tlumiči má také výbornou manévrovatelnost ve vysokých rychlostech, alespoň takovou jako F/A-22 Raptor a může být přepravován velkým letadlem (SG-1 6x02 – Spása, 7x22 – Ztracené město,  8x08 – Úmluva, SGA 2x02 – Vetřelec).

Tento letoun provází také zvláštní jev. Když je F-302 zničen, vydává jakýsi elektromagnetický pulz (EMP), který může snadno interferovat (narušovat) s elektrickými a komunikačními signály. Toto bylo objeveno během úklidu po bitvě s Anubisovými Al’keshi a smrtícími kluzáky v Antarktidě. Tento jev byl studován vědci z Oblasti 51, a byli přesvědčeni, že to bylo způsobeno interakcí nárazu a otřesů letounu při zničení s umělým gravitačním polem generovaným inerciálními tlumiči (SG-1 7x22 – Ztracené město, 9x15 – Satelit).

Palubní počítač

Palubní počítač F-302F-302 má samozřejmě výkonný a asi nejpokročilejší palubní počítač ze všech pozemských bojových letounů, protože s ním musí být propojeny i další systémy upravené cizí technologie, která se na normálních letadlech samozřejmě nevyskytuje. Především navíc kontroluje pomocný raketový motor a generátor hyperprostorového okna a má spoustu bezpečnostních mechanismů, viz výše. Je rozdělen na dvě části. Vepředu u pilota je počítač, který má kontrolu nad všemi systémy letounu a v zadní části kokpitu u kopilota je počítač, který kontroluje především zbraňový systém, ale může samozřejmě kontrolovat i všechny systémy, pokud je počítač přepnut na kopilota, protože se dá samozřejmě pilotovat letoun i odtud. Pokud jsou v F-302 dva piloti, tak zadní se stará o zbraně. Jak jsme ale mohli vidět, je spíše používána s jedním pilotem, takže samozřejmě může střílet ze zbraní i přední pilot (SG-1 9x01 – Avalon, SGA 2x02 – Vetřelec).

Pohonný systém

Motory F-302

Pohonný systém je původní, jako v popisu X-302, ale po úspěšném testování a zavedení letounu do výroby, byly provedené drobné úpravy. Hyperpohon, se kterým se původně počítalo s mezihvězdnými lety, byl upraven, a poskytuje jen krátké skoky uvnitř hvězdných systémů (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

F-302 disponuje čtveřicí různých sad motorů: dva proudové motory, dva upravené motory aerospikes pro vysoké nadmořské výšky, pomocný raketový motor pro získání únikové rychlosti z planety a generátor hyperprostorového okna. Goa’uldské smrtící kluzáky nejsou schopny přejít do hyperprostoru, protože jejich motory nejsou určeny k vytvoření hyperprostorového okna a nároky by byly moc veliké. Ale protože F-302 používá naquadrii, která pohání generátor hyperprostorového okna, má tedy kompaktnější motor hyperpohonu a tak se stal první lidskou postavenou kosmickou lodí, schopné mezihvězdného cestování. Ale kvůli nestabilitě naquadrie, může být však hyperprostorové okno generováno jen na velmi krátkou dobu, což značně omezuje schopnost tohoto letounu mezihvězdného cestování (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Co se týče rychlosti letounu, tak F-302 dosáhl nadzvukové rychlosti Mach 6 (šestinásobek rychlosti zvuku, což je zhruba 1 800 m/s, nebo 6 480 km/h), v zemské atmosféře ve výšce 30 km.

Vlečná lana

Vlečná lana F-302Kromě standardního podvozku, má letoun také trojici lan pro ukotvení, což mu umožňuje se přichytit k jiným objektům. Lana jsou schopná odolávat značnému napětí, což mu umožňuje vléci objekt mnohem větší a těžší, než je letoun sám. Tato úchytná lana byla dokonce jednou použita k tomu, aby změnily polohu malého asteroidu a nasměrovali ho do paprsku, který vysílal replikátorský satelit na Atlantis a mohli tak s městem odletět, protože museli sklopit štít, aby měli dost energie. Muselo být ale použito více F-302 (SGA 3x01 – Země nikoho, 3x20 – zaútočit první).

Zbraňový systém

Rakety F-302F-302 jsou vyzbrojeny vysoce efektivními dvojitými railguny a čtyřmi modifikovanými AIM 120A řízenými střelami typu vzduch-vzduch. Hlavice těchto střel byly obohacené naquadahem a byly schopné způsobit například velké poškození na hyperpohonu mateřských úlů Wraithů. Samozřejmě jsou také dost účinné proti menším goa’uldským lodím. Jednou střelou se dá lehce zničit smrtící kluzák nebo wraithská šipka a několika i Al’kesh. Rakety měly také modulátor frekvence štítů, který byl navržen především proti goa’uldským Ha’takům. F-302 může také nést nukleární bomby, ale to nebyla normální vlastnost těchto letounů a mohly být jimi dodatečně vybaveny (SG-1 7x22 – Ztracené město, SGA 3x01 – Země nikoho, 5x04 – Daedalos na druhou, 5x20 – Nepřítel před branami).

Historie

Letka F-302

Prvně byl F-302 viděn při bitvě proti armádě Anubise, ve které dokonce používal hyperpohon, aby obešel štíty jeho mateřské lodi a vyřadil jeho primární zbraň. Od té doby se velmi dobře osvědčil v boji proti smrtícím kluzákům a wraithským šipkám (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna, 7x22 – Ztracené město, SGA 3x01 – Země nikoho).

Obě třídy lodí BC-303 i 304, byly vybaveny těmito F-302 stíhacími letouny. Prométheus, jediná zkonstruovaná loď třídy BC-303, byla vybavena letkou osmi F-302. Navíc každá 304 nesla dvakrát tolik F-302 než Prométheus, čili dvě letky po osmi (SG-1 7x22 – Ztracené město, SGA 2x02 – Vetřelec).

Výměnou za používání brány alfa, Spojené státy poskytly Rusku plány pro oba X-302 a X-303. Ruský 304 Korolev pak nesl také letku F-302 (SG-1 6x02 – Spása, 9x20 – Kamelot).

F-302 byly od té doby aktivně užívány flotilou Tau’ri a podílely se na většině významných bitev s nepřáteli Země.

F-302 ničí Anubisovy kluzákyPlukovník O'Neill a major Carterová použili F-302 při její první misi, aby vyřadili Anubisovu superzbraň na jeho mateřské lodi. Zatímco O'Neill pilotoval letoun, Carterová seděla na místě kopilota a koordinovala technické aspekty mise. O'Neill se pustil do boje s kluzáky Anubise a Carterová dostala zprávu od Janase a Daniela, kteří byli na Anubisově lodi a předali jim souřadnice cíle. Carterová vypočítala přesné načasování zahájení hyperprostorového skoku, aby se s F-302 dostali za štíty lodi a když se jim to povedlo, O'Neill pilotoval letoun těsně nad trupem lodi a zaměřil cíl. Byli úspěšní v likvidaci Anubisovy zbraně a ihned ustoupili přes štíty lodi, protože ty jsou jen jednosměrné a zevnitř se jimi dá proniknout (SG-1 7x01 – Návrat ztraceného syna).

Anubis zjistil, že Tau'ri byla blízko nalezení ztraceného města Antiků, kde byly údajně uloženy mocné zbraně a ten, který by je měl k dispozici, by získal dominanci v Galaxii. Poslal tedy flotilu asi třiceti lodí, s cílem zničit Zemi. Prométheus a všechny F-302 byly poslány do Antarktidy k ochraně nákladní lodi, kterou použila SG-1 pro přístup do antické základny, která byla pohřbena hluboko v ledu. Zatímco se Prométheus vnášel nad Tel'takem, aby je ochránil i svým trupem v případě nouze, letky F-302 se zabývaly smrtícími kluzáky a Al'keshi, které je napadly, ve velkolepé letecké bitvě. Poté, co jejich zbraně byly vyčerpány, bylo jim nařízeno stáhnout se na blízkou americkou základnu McMurdo (SG-1 7x22 – Ztracené město).

Letka F-302 se střetává s flotilou Anubise nad Antarktidou

Když podnikatel miliardář Alec Colson vyhrožoval odhalením existence mimozemského života a snímky Prométhea v bitvě s flotilou Anubise ve vesmíru, Carterová mu ukázala F-302 postavený i s jeho součástkami, které vyráběl. Nakonec ho vzala na stanoviště Alfa, kde byla v hangárech uvnitř hory držena letka F-302. Carterová jednu F-302 pilotovala a vzala Aleca s sebou a později mu předala i kontrolu nad řízením letounu. Vzal to s ním střemhlav, ale byl to hladký let, protože inerciální tlumiče zabránili pilotovi z pocitu extrémní gravitace. Nakonec musela Carterová převzít zpět kontrolu nad letounem. Technik bděl na stav F-302 a měl při tomto manévru obavy, ale ujistili ho, že jsou oni i letoun v pořádku (SG-1 8x08 – Úmluva).

Když byla Replikátor Carterová přijata na stanovišti Alfa k výslechu, ona ukázala, že Pátý vyvinul kód, aby se sám spolu se svými bratry stal imunní vůči replikátorskému disruptoru, který navrhl O'Neill, když měl v mysli podruhé znalosti Antiků. Poté Thor využil tuto technologii a sestrojil také replikátorský satelit pro obranu celé planety, kdyby se přiblížili. Jeden z těchto satelitů byl poslán na stanoviště Alfa přes bránu a
Thor poučil Teal'ca o tom, jak jej vypustit na oběžnou dráhu nad základnou. Teal'c k tomu použil jednu F-302, v jehož pumovnici se nalézal satelit a vynesl ho na stacionární oběžnou dráhu nad planetou a základnou (SG-1 8x11 – Blíženci).

Poškozený Mitchellův letounPohled na bitvu F-302 s Anubisovými loděmi byl zprostředkován pomocí vzpomínek velitele modré letky, Camerona Mitchella. Piloti se setkali ve svém hangáru a dostali instruktáž od Mitchella. Původně si mysleli, že se vydají na boj proti flotile Anubise ve vesmíru, ale to bylo později změněno na obranu SG-1 na nákladní lodi v Antarktidě, jak vypálili díru v kilometru ledu nad antickou základnou. Redmondova F-302 byla zničena chvíli poté, co zachránil velitele modré letky. Mitchellův letoun byl poškozen a kopilot poručík Adam Banks byl mrtev, letoun šel pomalu k zemi, ale podařilo se mu ještě sundat jeden Al'kesh, který se chystal zničit loď SG-1. Poté Mitchellova F-302 havarovala, ale on přežil. Nikdy nebylo uvedeno, kolik letounů v bitvě bylo sestřeleno a kolik pilotů zabito při ochraně SG-1 (SG-1 9x01 – Avalon).

Daedalus se vrací ze Země na Atlantis, ale dojde k záhadné nehodě a umře člověk. Později Rodney zjistí, že to nebyla nehoda a tak vystoupí z hyperprostoru, aby to prošetřili. Dojde ovšem k dalšímu úmrtí. Nakonec zjistí, že se jedná o nějaký wraithský počítačový virus, který se snaží převzít kontrolu nad lodí a doručit ji Wraithům. Virus začne posílat tísňové volání, ale odstavení počítače nepomůže a Sheppard musí usednout do F-302 a zničit dálkový vysílač. Potom ovšem ztrácí kontrolu nad letounem a domnívají se, že virus se nahrál a přežil v F-302, pilotovaného Shapperdem. Když se pak podaří ho dostat zpět na loď, restartují systémy, ale není konec, virus převezme řízení podsvětelného pohonu Daedala a nasměruje loď do hvězdy, aby eliminoval posádku. Virus opět přežil v F-302 v hangáru, kam spěchají Sheppard a Rodney a když se tam dostanou, odpojí všechny systémy F-302. Po restartu PC opět zjistí, že virus přežil, tentokrát na opuštěné F-302 ve vesmírném prostoru. Rodney a John se vydávají v jedné F-302, aby druhou F-302 ovládanou virem zničili, což se jim nakonec povede (SGA 2x02 – Vetřelec).

Mitchell s O'Neillem se jdou proletět s F-302Když se Mitchell hlásil u generála Landryho v SGC, aby se stal čtvrtým členem SG-1, byl ovšem informován, že je tým rozpuštěn a on bude vůdce nového týmu a má si vybrat nové členy svého týmu. Mitchell byl velmi zklamán, ale poslechl příkazy a začal pohovory s kandidáty, ale zároveň se snažil přesvědčit Daniela, Teal'ca a Carterovou, aby se vrátili do týmu, ale bez úspěchu. Jako způsob, jak toto zklamání Mitchella napravit, O'Neill zařídil překvapení s výletem v F-302. Mitchell nebyl zpět v letadle od jeho nehody v Antarktidě, ale byl tím překvapením nadšený. Povzbuzený Mitchell usedá zpět do kokpitu F-302 a užívají si spolu let. Nedlouho potom se veteráni SG-1 vrátili do týmu a Mitchell je vedl (SG-1 9x03 – Origin).

Když se Daniel neozýval z planety Tegalus, kam byl vyslán na mírovou misi, byl tam poslán Prométheus, aby to prošetřil. Po příletu zjistili, že Protektorát Rand se přidal k Oriům a ti jim dali satelit, aby pod záminkou hrozby donutili druhý národ Caledonianů, aby se k nim taky přidal. Ti to ovšem odmítali. Satelit byl umístěn na orbitě planety. Daniel s Kanem chtěli vyjednat příměří a Prométheus chtěl satelit zničit. Mitchell a Teal'c vedli eskadru šesti F-302, které vypálily rakety na satelit. Bohužel měl satelit silný obranný štít, takže rakety neměly vůbec žádný účinek. Tento útok F-302 měl pak za následek, že si Protektorát Rand myslel, že mají vůči nim lidé nepřátelské úmysly a se satelitem zničili Prométhea. Z jedné F-302 pak byly odmontovány inerciální tlumiče, které byly umístěny na jednu caledonianskou raketu, která pak emitovala elektromagnetické pole (EMP), aby vyřadili rádiový signál k ovládání satelitu. Tento efekt byl ale dočasný, ale umožnilo to aspoň Danielovi uzavřít dohodu (SG-1 9x15 – Satelit).

Mitchell uniká s F-302 z vybuchujícího Koroleva

Na stanovišti Gama se jeden experiment s brouky R-75 vymkne kontrole a SG-1 se musí se členy IOA schovat v jeskyni, aby je brouci neohlodali zaživa. Mitchell a Teal'c se rozhodnou, pokusit se dostat zpět do základny, kde by mohli získat F-302, se kterým by se mohli dostat dost daleko od nich, ale při návratu zjistí, že celá základna byla zničena autodestrukcí a spolu s ní i F-302. Museli pak najít jiný způsob, jak se dostat z planety a to přes výzkumné zařízení, kde by Carterová mohla poslat signál Odyssee (SG-1 9x17 – Metla).

Když se spojenecká flotila z Mléčné dráhy střetne u superbrány s válečnými loděmi Oriů, dostává pěkně na frak a orijské lodě ničí jednu loď za druhou. Mezi nimi je i nová pozemská loď Korolev. Těsně před jejím zničením se ale plukovníku Cameronu Mitchellovi podaří z lodi uniknout pomocí F-302 (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x01 – Z masa a kostí).

Když jedna frakce Wraithů zradila expedici Atlantis, se kterou uzavřeli spojenectví, aby mohli zničit jiné wraithské frakce, oba mateřské úly začaly pálit na Daedalus. Ten sice opětoval palbu, ale nedokázal je zastavit, tak John Sheppard vyrazil s letkou F-302, aby se pokusili zničit jejich hyperpohon. Dojde k bitvě se šipkami Wraithů, ale úly nakonec skočí do hyperprostoru. Těsně před tím se letka F-302 vrátí, ale bez Shepparda, ten se s F-302 přichytí na jeden úl pomocí záchytných lan. Mezitím zjistí na Atlantis, že Wraithové získali polohu všech planet v databázi pomocí počítačového viru a spěchají za nimi s Daedalem a Orionem. Úly musí vystoupit z hyperprostoru, kvůli opravám a Sheppard používá své rádio v F-302, aby se pokusil kontaktovat Ronona a Rodneyho, které zajali Wraithové. Uslyší ho ale Michael a nakonec mu pomůže a řekne mu, kam má s raketami mířit, aby způsobil co možná největší poškození úlu. To se mu podaří, ale dostane zásah od šipky a zajmou ho (SGA 2x20 – Spojenci, 3x01 – Země nikoho).

Atlantis se dostala do velkého konfliktu s Asuřany, když na ně zaútočili, aby zničili jejich rozestavěné lodě. Ti pak rychle odpověděli v podobě satelitu s bránou, přes kterou vysílali zničující energetický paprsek na Atlantis. Aby mohla Atlantis uniknout a dostat se z planety, potřebovali více energie a tu by jim poskytlo, kdyby vypnuli štít města. Vyslali tedy letku F-302, aby pomocí vlečných lan změnili dráhu blízkého malého asteroidu a nasměrovali ho do paprsku Asuřanů, aby tak mohli sklopit štít. To se jim povedlo, ale asteroid byl nakonec propálen dříve, než zvedli úplně štít a paprsek poškodil řídící věž Atlantis. Byla při tom vážně zraněna Weirová (SGA 3x20 – Zaútočit první).

Letka F-302 útočí na Michaelův křižníkKdyž je Daedalus bezmocný, beze zbraní a funkčního pohonu, chrání ho jen štít, Michael se svým křižníkem stále útočí. Na jeho palubě je Teyla a chtějí ji zachránit a zároveň zneškodnit zbraně křižníku. Vymyslí tedy plán, vyslat letku F-302 a se zamaskovaným Jumperem budou čekat u dveří hangáru a až vyšlou na novou hrozbu šipky, vniknou dovnitř. Daedalus vyšle tedy letku F-302, a proti nim se do bitvy zapojí šipky. F-302 je ale úspěšně zlikvidují a také zneškodní hlavní zbraně Michaelova křižníku a tím získaly pro Daedala čas na opravy. Mezitím Sheppardův tým vniká s Jumperem na palubu (SGA 5x01 – Záchranná operace).

V roce 2009, během bitvy s mateřskou lodí Wraithů poháněnou ZPM, plukovník Sheppard rozhodl zahájit první úder proti lodi s letkou F-302, která byla v pohotovosti při obraně Země. Sheppardův letoun byl vybaven nukleární hlavicí, aby byl efektivnější a doufal, že bude dostatečně silná, aby zničil úl. Letka byla vybavena atomovým arzenálem, ale místo toho byla nasazena na obranu Oblasti 51 proti wraithským šipkám. Všechny F-302 z letky, kromě Sheppardovy, byly zničeny při potyčce a část Oblasti 51, kde bylo antické ovládací křeslo, byla také zničena. V posledním zoufalém pokusu, Sheppard letěl s F-302 na oběžnou dráhu a zničil řízenou střelou dveře hangáru pro šipky. Pak s ní vletěl dovnitř. Připravoval se odpálit nukleární hlavici, když ho McKay zadržel. Bomba byla vybavena rozbuškou na dálkové ovládání a F-302 s ní zanechána svému osudu. Nakonec Sheppard odpálil hlavici i s letounem a zničil wraithský ZPM úl (SGA 5x20 – Nepřítel před branami).

F-302 na základně IcarusPozději v roce 2009, zaútočily na základnu Icarus lodě Luciánské aliance a David Telford vedl letku F-302 ze základny a strhla se bitva. Přidala se k nim také letka F-302 z lodě George Hammond, která tam dopravila personál a zásoby. Při bitvě také jeden sestřelený kluzák narazil přímo do základny, která se nacházela uvnitř hory. Personál musel evakuovat a místo Země se jim podařilo vytočit adresu s 9 symboly a museli tam jít. Jádro planety se stalo nestabilní a loď George Hammond musela letky F-302 zavolat zpět na loď a ustoupit, protože planeta vybuchla a vzala s sebou Ha'taky Luciánské aliance (SGU 1x01 – Air).

V roce 2010 se podařilo lidem vystopovat základnu Luciánské aliance, jejíž umístění jim nakonec prozradil Telford a kde drželi Rushe v těle Telforda. Po příletu byla vyslána letka F-302 z Georga Hammonda, aby vyřadily ochranu kolem základny Luciánské aliance, protože používali rušení transportéru a nemohli tak Rushe přenést na palubu a nemohli ho takto snadno zachránit. Během bitvy velitelka Kiva nařídila Rushovi, aby vytočil Destiny, což se mu povedlo a vojáci aliance šli na Destiny. Mise ovšem selhala, protože planeta byla zničena, jak Luciánská Aliance vytočila Destiny, aniž by kalibrovala energetické systémy a dvě F-302 byly zničeni spolu s ní, protože ty byly jediné, které to nestihly, když je Carterová zavolala zpět, aby mohli rychle ustoupit a celá loď nebyla zničena (SGU 1x19 – Incursion).

F-302 v alternativních realitách

Letka F-302 v boji s cizinciF-302 jsme také mohli vidět v alternativních realitách. V jedné z nich, jak Daedalus skákal mezi různými realitami, posádka musela opustit loď. Na palubu přišla expedice a byli posláni do jiné reality. Když přišli na způsob, jak se dostat zpět, setkali se opět s mocným nepřítelem, který je skoro vyřadil, ale přiletěla letka F-302 z alternativní Atlantis, aby jim pomohla, jako oplátku za záchranu při prvním útoku na alternativní Atlantis (SGA 5x04 – Daedalus na druhou).

V jiné alternativní realitě, kde byla Země napadena wraithským úlem, bojovala letka F-302 s wraithskými šipkami vysoko v atmosféře Země (SGA 5x19 – Vegas).

V alternativní realitě, kde byl program hvězdné brány odhalen veřejnosti po útoku Anubise nad Antarktidou, bombardovaly F-302 Irské vesnice (SG-1 10x13 – Cesta, po níž jsme se nevydali).

Rozmístění na základnách

  • Pozemské základny: Oblast 51 a další
  • Mimozemské základny: stanoviště Alfa a Gama, základna Icarus (Mléčná dráha), Atlantis a stanoviště Alfa (Pegasus)
  • USS Prométheus
  • Lodě třídy 304 Daedalus: USS Daedalus, USS Odyssey, RFS Korolev, USS Apollo, PLA Sun Tzu, USS George Hammond (Phoenix – alternativní časová linie)

Známé letky

  • Modrá letka – přidělena k Prométheu
  • 1st SFW – "Snake Skinners" – Země a Mléčná dráha
    • 201st Vesmírná stíhací letka – "Darkstar Titans"
    • 510th Vesmírná stíhací letka – "Death Angels"
    • 701st Vesmírná stíhací letka – "Dragon Riders"
    • 901st Vesmírná stíhací letka – "Flying Tigers"
  • 1st TFW – "Wraithwaxers" – přidělena k Daedalu
  • 2nd TW – přidělena k Apollu

Známí piloti

 

Rozcestník pozemských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2010 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu