Vesmírné lodě a plavidla - Orijské - Válečná loď

Rozcestník orijských vesmírných lodí a plavidel

Orijská válečná loď

Specifikace / Popis / Design / Technologie / Známé interiéry / Historie / Poznámka

Orijská válečná loď

Základní specifikace

Výrobní informace
Výrobce Převorové
Design Oriové
Třída válečná loď
Technické specifikace
Délka 1 100 m *
Šířka 850 m *
Pohon podsvětelný, orijský hyperpohon
Hyperpohon mezigalaktický
Palivo neznámé
Zdroj energie orijský energetický generátor
Ochrana orijské štíty
Senzorové systémy orijské senzory
Ovládací systém orijské ovládací křeslo
Zaměřovací systém mentální
Avionika mentální
Výzbroj hlavní paprsková zbraň, orijské půlzní zbraně
Bojový doplněk 500 orijských útočných lodí
Minimální posádka 1
posádka jeden Převor a tisíce vojáků
Ostatní systémy 100+ transportních kruhů
Použití
Účel vesmírná válečná loď
Rok zavedení 2006
Přičlenění orijská armáda
Stav není známo, pravděpodobně stále aktivní

* Oficiální rozměry, ale pravděpodobně chybné, viz poznámka.

Nahoru

Popis

Orijská válečná loď střílí z hlavní zbraněVálečné lodě Oriů jsou šedě zbarvené a jsou to jedny z největších lodí vůbec, se kterými se SGC setkalo. Je mnohem větší než třída 304 pozemských lodí nebo Ha'tak Goa'uldů. Na druhou stranu se zdají být menší než wraithské mateřské úly, Atlantis a antické lodě třídy Aurora, zatímco jsou zhruba stejně velké jako asgardské lodě třídy O'Neill. I přes svou velikost mohla tato loď vstupovat do atmosféry planety a pohodlně přistát na jejím povrchu, kde se tyčila nad krajinou. Pro jejich úplné dokončení před plným provozem byl ovšem zapotřebí aktivační obřad, který provedli Převorové a pak také usedli do velitelského křesla na můstku, odkud veleli lodi a neznámému počtu vojáků orijské armády, která dobývaly planety, pokud nechtěli přijmout učení Oriů (SG-1 9x19 – Křížová výprava, 9x20 – Kamelot, 10x01 – Z masa a kostí, 10x07 – Protiúder).

Je to rozhodně impozantní plavidlo nevídané síly, no není divu, když ho vymysleli povznesené bytosti, ale jako každá loď, i tato není nezničitelná. Obsahuje vše, co moderní silná válečná loď může mít, takže rozhodně podsvětelný pohon a výkonný hyperpohon, který je samozřejmě mezigalaktický, dále velmi výkonný energetický generátor a velmi silné štíty a zbraně. Zajímavostí u této lodi je počet menších útočných lodí, kterých má v hangárech na půl tisíce a stejně tak nevídaný počet transportních kruhů čítajících více jak 100. Člověk by i řekl, kam se do kilometrové lodě ve tvaru oválu vejde tolik transportních kruhů (od jednoho konce na druhý, v případě rovnoměrného rozložení, by to vycházelo po 30 m jedna transportní místnost), ale nemá cenu to rozebírat, protože je to jeden z mála oficiálních zdrojů.

Orijská válečná loď zepředu

Když se tyto lodě pustily do bitvy s jinými, neměl z počátku vůbec nikdo šanci, dokonce ani asgardské lodě třídy O'Neill, protože štíty měla neproniknutelné a svou hlavní paprskovou zbraň nesmírně účinnou. Později naštěstí Asgardé vyvinuli novou zbraň, která je jako jediná známá energetická zbraň dokázala zničit, jinak byla loď nepřemožitelná, dokonce neutrpěla žádné menší škody, když do ní narazil celý Ha'tak. Když tedy vtrhly čtyři tyto válečné lodě do naší Mléčné dráhy pomocí superbrány, nezastavila je ani celá spojenecká flotila lidí, se kterou si hravě poradily, a neutrpěly přitom sebemenší škody. Rozlétly se pak po celé Galaxii a začali rozsévat zkázu na planetách, které nechtěli Orie uctívat. Než pozemské lodě dostaly nové paprskové zbraně od Asgardů, byla zničena jen jedna loď, ale rozhodně ne jinou lodí. Štíty válečné lodi si totiž nedokázaly poradit s nestabilním vírem superbrány a ten ji zničil (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x03 – Projekt Pagasus, 10x12 – Čára v písku, 10x20 – Bez konce).

Nahoru

Design

Orijská válečná loď zblízkaDesign těchto lodí je opravdu velmi zajímavý a nepodobá se ničemu, co jsme mohli vidět, ovšem jako všechno od Oriů, jsou na ní znaky jejich symbolu. Trup je složen z oválné konstrukce ve tvaru elipsy, která je vepředu zesílená a na spodní straně zádi jsou podsvětelné motory, na každé straně jeden a možná i hyperpohon (u něj bohužel není přesně známo, kde se nachází). Zadní podsvětelné motory jsou ještě propojeny, takže je loď dokola uzavřena a z propojení dolů se nalézá nějaká nástavba s trnem směrem dozadu. Uvnitř přední části lodi je kruhová konstrukce stylizovaná jako hvězdná brána, v níž se nachází bíle zářící energetická koule, do které se pravděpodobně převádí z vysoce výkonného energetického generátoru energie pro všechny hlavním systémy lodi, obzvláště štíty jsou s ním téměř nepřekonatelné. Na přední části lodi se nacházela její velká kruhová hlavní zbraň, která dokázala v krátké době zničit skoro vše.

Nahoru

Známá technologie

Orijské lodě byly jedeny z nejmodernějších a nejsilnějších, se kterými se Tau'riové setkali a proto není divu, že používají tu nejlepší a nejpokročilejší technologii, jaká kdy byla viděna. Jen málokterá technologie se ji může trochu rovnat, a pokud ano, tak jedině Asgardů a Antiků, nikdo jiný na ni prostě neměl. Pojďme se na známé podívat podrobněji.

Energie a energetický generátor

Aktivovaný generátor orijské válečné lodiVálečná loď Oriů spotřebuje hodně energie, především štíty a proto není překvapením, když má velmi výkonný energetický generátor. Generátor se nachází uprostřed obrovské kulovité místnosti a dá se k němu dostat jen pomocí jedné plošiny ode dveří místnosti. Při aktivaci generátoru vychází proud energie z jeho středu do horní válcové části, který je pravděpodobně směrován do velké zářící koule uprostřed válečné lodi, která je vidět z venku. Zdá se, že se jedná o nějakou krystalickou formu generátoru, ale není známo, kolik energie dokáže vyprodukovat. Adria jednou podotkla, že má dostatek energie k tomu, kdyby tam ta C4, co tam SG-1 dala, vybuchla, zničí hravě celou loď. Jaký zdroj energie generátor používá, není známo a jsou o tom pouze některé spekulace. Může to být například zdokonalená verze antického projektu Arcturus, nebo zdroj energie založený na podobném principu jako ZPM a také to může být zdroj energie založený na singularitě, podobně jako využívá Superbrána. Nic z toho ovšem nebylo vidět a není to potvrzené (SG-1 10x07 – Protiúder)

Ovládací křeslo a řídicí systém

Konzole s obrazovkami na orijské válečné lodiOrijské válečné lodě byly řízeny jedním Převorem, který k tomu používal ovládací křeslo a pomocí něho mohl kontrolovat veškeré systémy lodi. Jediná Adria ukázala schopnost aktivovat systémy lodi, aniž by seděla v ovládacím křesle a Samantha Carterová se domnívala, že by mohla být schopna řídit celou loď bez použití ovládacího křesla. Mimo ovládacího křesla se na můstku nacházely na levé ještě dvě konzole s obrazovkami. Konzole byly propojeny se systémy lodi, ale zdá se, že bylo ovládání docela složité, protože když chtěla Carterová ovládat systémy lodi, omylem zapnula štíty. Carterová to pak musela obejít nabouráním se do systémů pod konzolemi přes laptop. Nad konzolemi byly obrazovky, které ukazovaly požadované informace. Zdá se, že pravá obrazovka se používala převážně na monitorování funkcí lodi, protože se na ní vždy objevovalo schéma celé lodi (SG-1 10x07 – Protiúder, 10x12 – Čára v písku).

Ovládací křeslo orijské válečné lodiSamotné ovládací křeslo válečné lodi obsahuje, podobně jako antické, nervové rozhraní a zdá se, že může být aktivováno jen určitou jedinečnou mozkovou fyziologií, jako mají například převorové, protože nikdo jiný to nedokázal. Převor se pomocí křesla spojil se systémy lodi a měl ji tak celou pod kontrolou jen on. Chvíli to také okusil Daniel Jackson, když byl na chvíli Převorem, aby dopravil loď s O'Neillem k superbráně. Po této události byl Daniel schopen dát Carterové nezbytné informace k tomu, aby mohla ovládat loď.  S křeslem se mohla spojit i hůl Převorů a to jim umožnilo například aktivovat hlavní zbraň lodi, aniž by seděli v křesle, ale musí být poblíž křesla na můstku, aby toho dosáhli. Opěradlo křesla je tvořeno symbolem počátku, ale asi nemělo žádnou funkci a byla to jen kosmetická úprava. Opěrky na ruce však mají malé panely s tlačítky pro ovládání určitých systémů lodi. Ovládací křeslo se nachází uprostřed můstku na vyvýšené plošině (SG-1 10x07 – Protiúder, 10x12 – Čára v písku, 10x14 – Maskování).

Pohon

Podsvětelný pohon orijské válečné lodiJak jsem se již zmiňoval, válečná loď má dva velké podsvětelné motory, každý na jednom konci zaoblené části na zádi a září modrým světlem. Mimo to má samozřejmě i hyperpohon, který jim umožnil cestovat rychle po galaxii. Pro cestu do Mléčné dráhy ovšem používaly superbránu, což znamená, že je alteránská galaxie příliš daleko na cestu mezigalaktickým hyperpohonem, nebo alespoň ne v dosahu brzkého příletu. Mezigalaktický hyperpohon ale mají, protože dokázaly cestovat z Mléčné dráhy na Orillu v galaxii Asgardů, když sledovali Odysseu a jejich hyperpohon je tedy minimálně stejně výkonný jako asgardský ze ZPM, ale dá se předpokládat, že mohl mít při sledování rezervu a mohl by být výkonnější, protože byl navržen od povznesených bytostí. To ale nikdy nebylo potvrzeno (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x01 – Z masa a kostí, 10x20 – Bez konce, Archa pravdy).

Štíty a obrana

Zatížené štíty orijské válečné lodiVálečné lodě Oriů mají velmi silnou obranu v podobě skoro neproniknutelných eneJŁUJŁUŁU5BŁUHJŁUJŁU@JŁUkat palbu hned z několika lodí, i když je zřejmé, že zbraně nemají takovou účinnost jako jejich. Dokonce si hravě poradily i proti asgardským zbraním na lodi O'Neill, která měla do té doby nejlepší zbraně. Během orijského útoku na Chulak si poradily i s nárazem plně funkčního Ha'taku v plné rychlosti, který explodoval, a válečná loď neutrpěla sebemenší poškození. Takže z toho si můžete představit, jak asi byly štíty této lodi výkonné, když zadržely takový ohromný nápor energie. Štít byl napájen výkonným energetickým generátorem.

I když se zdá, že byl štít bezkonkurenční, měl i některé slabiny, protože se našly jen tři způsoby, jak proniknout štíty válečné lodi. Během bitvy o P3Y-229, když dorazily do Mléčné dráhy, posádka Koroleva zjistila, že štíty orijské válečné lodi kolísají při výstřelu z jejich hlavní energetické zbraně. SG-1 se později pokusila využít tento nedostatek tím, že přenesou asgardským transportním paprskem na palubu jejich lodi nukleární hlavici, ale tyto pokusy selhaly. Pak Daniela napadlo zkusit využít transportní kruhy. Tento způsob nakonec fungoval, ale Korolev už nestihl hlavici transportovat před tím, než byl zničen a stihl se transportovat jen Daniel. Jednou se jim podařilo na loď transportovat kruhy bombu, ale ta nevybuchla, takže musely mít ještě nějakou vnitřní obranu, která to odhalí a deaktivuje ji. Mimo transportní kruhy a nestabilní vír superbrány, dokázala štíty válečných lodí proniknout už jen superzbraň na Dakaře, ale ta dokázala maximálně jen vyhubit veškerý život na lodi, ale ne ji zničit.

Asgardské zbraně pronikají štíty orijské válečné lodi

Prvně se podařilo tuto loď zničit, když byla vlákána do nestabilního víru superbrány, který dokázal proniknout štíty lodi a doslova ji roztrhal na kusy. Bylo to zároveň první velké vítezství, které se SGC povedlo, protože nejen, že zničili jednu válečnou loď, ale také zamezili tomu, aby do Mléčné dráhy dorazily další. V alternativní realitě bylo také konstatováno, že se jedna válečná loď Oriů musela při útoku na Zemi stáhnout, protože byly použity antické střely ze základny v Antarktidě, ale není známo, jestli byla loď zničena, nebo měla útokem pouze vyčerpané štíty. Až později byla vyvinuta Asgardy jediná zbraň schopná proniknout štíty a obranou válečné lodi. Jednalo se o nové plasmové paprsky, které Asgardé nainstalovali na Odysseu, s nimiž se podařilo zničit několik válečných lodí Oriů na několik výstřelů (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x01 – Z masa a kostí, 10x13 – Cesta, po níž jsme se nevydali, 10x20 – Bez konce).

Transportní kruhy

Aktivované transportní kruhy na orijské válečné lodiTrochu s podivem nemají válečné lodě Oriů žádnou velmi pokročilou transportní technologii jako například asgardský transportní paprsek, ale pouze transportní kruhy, které používali běžně Goa'uldi. Jsou tedy závislí na tom, aby na obou místech transportu byly transportní kruhy, aby se mohli transportovat. Mají velké množství transportních kruhů. Oficiální zdroje říkají, že dokonce více než 100. Design kruhů je ovšem trochu odlišný, než měli Goa'uldi. Přesto mohou být obě varianty propojeny mezi sebou, a i když je na jednom konci orijská varianta a na druhém goa'uldská, fungují bez problémů, takže základ technologie je úplně stejný a liší se jen vzhledem.

Daniel se například přepravoval na orijskou loď z Koroleva a dostal se tam bez problémů. Podobně jako antický protějšek, se skládaly ze šesti prstenů, ale Oriové používali i vlastní mobilní verzi z pěti kruhy v kruhové platformě. Pak se mohli bez problémů orijští válečníci transportovat na planetu, kde kruhy nebyly. Tato mobilní verze byla dopravována na tyto planety menšími útočnými loděmi. Samotné kruhy jsou hladší a luminiscenční na vnitřní straně. Jsou také zdobeny neznámými orijskými symboly (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, 10x12 – Čára v písku).

Zbraně

Hlavní zbraň orijské válečné lodi ničí Ha'tak na jeden výstřel

Válečná loď je silně ozbrojena. Každá je vybavena velmi výkonnou primární zbraní, která má kruhovou podobu a nachází se na čele přední části lodi. Jediný výstřel z této zbraně je schopný zničit Ha'tak s goa'uldskými štíty a těžce poškodit asgardské štíty na pozemských lodích třídy Daedalus. Štíty dokáže proniknout až do lodi bez významné ztráty energie, kterou tím zničí. Asgardské štíty jsou vůči hlavní zbrani daleko odolnější, ale i přes to po několika málo zásazích dokážou štíty proniknout a zničit loď. Trvalo obvykle několik vteřin mezi výstřely, které zbraň potřebovala k dobití, takže nebyla moc rychlá na rozdíl od pozdějších asgardských paprskových zbraní. Výstřelem z hlavní zbraně je nažloutlý proud energie, což není zrovna obvyklé pro zbraně na vesmírných lodích a proto je také asi tak účinná, protože na štíty lodi nedopadne ve zlomku vteřiny jedna střela, ale nápor energie na jedno místo štítů se prodlužuje až do několika vteřin při jednom výstřelu, což je značně zatěžuje. Výstřel z této zbraně vytváří zvláštní, nezaměnitelný, pronikavý zvuk. Dá se ovšem říci, že je tato zbraň trochu nemotorná, protože se dá použít jen na cíle, které se nacházejí před lodí v rozptylu jen několika málo desítek stupňů. Rychleji letící cíl se dokáže střele docela dobře vyhnout.

Během rané fáze křížové výpravy Oriů byly tyto hlavní zbraně bezesporu nejsilnějšími energetickými zbraněmi, se kterými jsme se mohli setkat. Až později se těmto zbraním dokázaly vyrovnat, ne-li předčít, asgardské paprskové zbraně, které byly právě pro boj s Orii vyvinuty. Jestli byly ovšem asgardské zbraně účinnější, nemůžeme potvrdit, protože nikdy nebyla vidět střelba z obou zbraní na stejný cíl. Hlavní zbraň měla ale jednu velkou nevýhodu, protože při každém výstřelu kolísaly štíty válečné lodi a v tom okamžiku se mohlo na loď nebo z lodi něco transportovat kruhy (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x01 – Z masa a kostí, 10x07 – Protiúder).

Sekundární zbraně orijské válečné lodiMimo hlavní zbraně je po celém trupu válečné lodi rozmístěno několik energetických, pulzních, sekundárních zbraní, které umožňují kompletní pokrytí plavidla do všech stran. Samozřejmě už nejsou tak účinné jako hlavní zbraň, ale stále jsou dost silné oproti jiným této třídy a dokáží zničit Ha'tak na několik výstřelů. Tyto zbraně jsou na válečné lodi nezbytné, protože i přes to, že má tak ničivou hlavní zbraň, byla by jí bez těchto sekundárních prakticky k ničemu, pokud by byla sama, protože je dosti omezená co do směru střelby a stačilo by, aby se ostatní lodě pohybovaly jinde než v dostřelu hlavní zbraně. Útočící loď na záď válečné by měla neomezeně prostoru pro střelbu bez úhony, ale tyto sekundární zbraně to samozřejmě znemožní. Je znám jen jeden případ, kdy byly sekundární zbraně vidět v akci a to v bitvě o P3Y-229, kde se prvně spojenecká flotila střetla s loďmi Oriů.  Lodě, které se dokázaly vyhnout hlavní zbrani, byly nakonec vždy sestřeleny těmito sekundárními, takže i přes jejich menší výkon, měly stále vynikající výsledky a bylo je neradno podceňovat (SG-1 9x20 – Kamelot).

Nahoru

Známé interiéry

Orijské válečné lodě byly opravdu veliké, takže měly hodně vnitřních prostorů, především chodby byly rozsáhlé, ale místností moc vidět nebylo. Podívejme se aspoň na ty, které se tam objevily.

Chodby

SG-1 se transportuje do chodby orijské válečné lodiChodby spojují veškeré místnosti na lodi, jako například můstek, hangáry pro útočné lodi na přední straně válečně lodi pod hlavní zbraní, ubikace pro vojáky Oriů nebo zaměstnanců, pokoje pro hosty, místnost s generátorem a podobně. SG-1 jednou infiltrovala válečnou loď a v chodbách je přepadla hlídka Oriů. Oni se ovšem mohli dobře schovat za sloupy, které se docela hustě vyskytují po obou stranách koridorů, které vytvářejí nahoře ještě spojení, ale ne do oblouku. Zhruba ve výšce ramen jsou vždy po třech mezi sloupy na stěnách osvětlení, ale nejsou nikterak silná, a i když jich je tam hodně, panuje na chodbách spíše větší přítmí. Podobné žluté je ještě na vrcholu spojení sloupů a také se trochu výše objevuje občas modré osvětlení. Po stranách jsou dveře do místností, které se otvírají mávnutím ruky před otevíracím mechanismem na pravé straně dveří. Otevírací mechanismus dveří je trochu podobný těm na Atlantis (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, 10x07 – Protiúder, 10x14 – Maskování).

Místnost s generátorem

Místnost s generátorem energie na orijské válečné lodiGenerátor energie je uložen hluboko v lodi uprostřed obrovské kulovité místnosti. Ke generátoru je přístup jen pomocí jednoho úzkého chodníku (plošiny), který je obehnán zábradlím. Uprostřed je větší plošina, na které je podstavec a na něm samotný generátor, který se tváří jako malá energetická koule, když je v klidu. Pokud je aktivován na výrobu více energie, například pro cestování, vyšle proud energie nahoru do jakéhosi válcového tubusu, který pravděpodobně energii odvádí do systémů lodi. Mitchell s Teal'cem na tuto místnost narazili, když loď infiltrovali na jedné planetě a usoudili, že je to nejlepší místo pro položení C4 v případě, že by ji museli zničit. Tento plán ovšem nevyšel, protože to Adria nějak odhalila a zneškodnila rozbušky (SG-1 10x07 – Protiúder).

Můstek

Zadní část můstku orijské válečné lodiMůstek se nachází v přední části lodi a obsahuje v prostředku jen ovládací křeslo, které bylo speciálně vytvořeno pro řízení lodi Převory. To znamená, že ovládání lodi je v rukou spíše Převorů, než vojáků Oriů. Křeslo se nalézá na vyvýšené plošině se schodem, jejíž vršek září modrým světlem, což bylo částečně i osvětlení můstku. Tvar můstku je lichoběžníkový s kratší stranou vepředu u čelního průzoru. Po levé straně křesla ve směru letu jsou na stěně počítačové obrazovky, které zobrazují různá, požadovaná data. Pod nimi jsou ještě konzole pro ovládání a zpřístupnění údajů na obrazovkách. Pod konzolemi se dá dostat do vnitřností počítačového systému, který je na bázi krystalů a ty mohou být potenciálně zmanipulovány pro ruční ovládání lodi. Na pravé straně můstku je ještě mezi sloupky osvětlení stejné jako v chodbách. V přední části můstku je průhled do vesmírného prostoru v podobě půlkruhu, aby bylo také přímo vidět na bojiště a ne jen z obrazovek a pod ním byly ještě dvě konzole. Vstup na můstek je na opačné, zadní straně můstku (SG-1 10x07 – Protiúder, 10x12 – Čára v písku, 10x14 – Maskování).

Obytné místnosti

Pokoj Valy na orijské válečné lodiLoď měla samozřejmě řadu obytných pokojů pro personál a vojáky armády Oriů, kterých loď pojmula opravdu velké množství. Proto i těchto místností bylo hodně. Vojáci byli jen v obyčejných pokojích a bylo jich více na místnost, kde byly především postele a nějaká ta skříň. Něco jiného byly pokoje pro hosty, které byly vyzdobeny a obsahovaly veškerý potřebný nábytek, jako pohodlná postel, řadu skříní, knihovna, stoly se židlemi a křesly, na stěnách obrazy a podobně. Osvětlení bylo podobné jako v chodbách, takže větší příJŁUJŁUŁU5BŁUHJŁUJŁU@JŁUdveří, na každé straně, byly dokonce stojany, na jejichž vrcholu byly jakési mísy, z nichž vyčníval znak Oriů a hořel v nich otevřený oheň. Okna pokojů jsou půlkruhová nebo kruhová, pravděpodobně tak vypadly všechny na lodi, jen byly různě veliká. Vstup do pokojů, jako i jinde, byl ze dveří, které se vysouvaly do stran a vrchol byl zaoblen do půlkruhu (SG-1 9x20 – Kamelot, 10x12 – Čára v písku).

Transportní místnost

Transportní místnost na orijské válečné lodiPro transport využívaly válečné lodě Oriů transportní místnosti s kruhy. Těchto místností je na lodi opravdu velký počet. Tyto místnosti jsou obdélníkové a nejsou nikterak velké, jen aby pojmuly kruhy, popřípadě menší místo pro jednotku vojáků, která se přesouvala například na povrch planet. Platforma pro kruhy se nachází na stropě a měla opět rozdílný design, než jak ji známe u Goa'uldů. Ovládání kruhů se nacházelo poblíž vchodu a bylo z modře zářících tlačítek (SG-1 10x01 – Z masa a kostí, 10x12 – Čára v písku).

Nahoru

Historie

Stavba orijských válečných lodíPrvně jsme se s válečnými loděmi setkali v alteránské galaxii, ale ty byly ještě nedostavěné. Když Oriové zjistili polohu Mléčné dráhy s plno nevěřícími, Doci nařídil výstavbu těchto lodí, které měly za úkol provést křížovou výpravu do naší Galaxie proti bezvěrcům. Vala Mal Doran odhalila spolu s nevěřícími stavbu těchto lodí na planetě, na kterou byla zrovna poslána. Aktivaci těchto lodí museli provést převorové při obřadu. Nevěřící měli toto sabotovat a při obřadu je zničit, ale to se nepovedlo a lodě byly o rok později dokončeny. Nevěřící byli poté dopadeni a zabiti, jen s Valou měli jiné plány (SG-1 9x19 – Křížová výprava).

Když svobodní Jaffové nalezli v Mléčné dráze dokončenou orijskou superbránu, chtěli tomu zabránit tím, že přepíšou program a nahrají do brány, čímž ji vytočí z Mléčné dráhy a Oriové nebudou moct projít. Než se to Carterové povedlo, byla aktivována a do Mléčné dráhy dorazily 4 válečné lodě Oriů. Čekala tam na ně už spojenecká flotila lodí Jaffů, Tok'rů, Asgardů a Tau'ri. Později dorazila i Luciánská aliance. Rozpoutala se nelítostná, vesmírná bitva, která se vůbec dobře nevyvíjela pro spojeneckou flotilu a mnoho lodí bylo zničeno včetně Nové pozemské lodi Korolev. Všechnu spoušť, kterou napáchaly, viděla Vala ze svého pokoje a po bitvě porodila Adriu, novou vůdkyni flotily Oriů. Orijské lodě neutrpěly skoro žádnou škodu a odletěly napadnout Chulak (SG-1 9x20 – Kamelot).

Orijská válečná loď přistává na ChulakuBěhem bitvy se na palubu orijské lodi, kde byla Vala, transportoval kruhy před zničením Koroleva Daniel Jackson a při cestě na Chulak ji našel v jejím pokoji. Byli tam nakonec chyceni Převorem, který jim znemožnil ústup. Adria na palubě zatím rostla jako z vody nepřirozenou rychlostí. Mezitím se válečné lodě Oriů střetly na orbitě Chulaku s Ha'taky Jaffů a poslaly na povrch menší útočné lodě. S Ha'taky si hravě poradily, stačila na ně jedna střela z hlavní zbraně. Vše pozorovala v paluby Bra'tacova Ha'taku SG-1 a Bra'tac se nakonec rozhodl narazit s ním do Orijské lodi. V poslední chvíli přiletěla opravená Odyssea a transportovala je z Ha'taku společně s Valou a Danielem z orijské lodi s vypnutými štíty na povrchu. Ha'tak byl nárazem do štítů válečné lodi zničen a ta neutrpěla vůbec žádné škody. Zdálo se, že nemají žádnou konkurenci a zničí všechno, co jim přijde do cesty (SG-1 10x01 – Z masa a kostí).

Nestabilní vír superbrány zničil orijskou válečnou loďZa nějaký čas se pokoušela SG-1 zablokovat superbránu její volbou z galaxie Pegasus od černé díry. Letěli tam Odysseou a vypustili u černé díry hvězdnou bránu. Teal'c čekal s jinou hvězdnou bránou v zamaskovaném Al'keshi poblíž Superbrány. Jedna válečná loď asi něco zachytila a přiletěla se podívat k superbráně, aby prošetřila, jestli se něco neděje. V Pegasu se zatím snažili o přeskok červí díry pomocí nukleárních hlavic, ale to se jim nedařilo. Našel je ale wraithský úl a zahájil palbu. Odyssea ho neviděla v důsledku rušení senzorů černou dírou a tak se snažili uniknout kolem černé díry využitím gravitačního praku. Úl je následoval, a když se vracel, tak v okamžiku, kdy míjel hvězdnou bránu, transportovali poslední dvě hlavice, které úl zničily a podařil se jim přeskok červí díry na superbránu. V tom okamžiku se také Teal'covi podařilo nalákat válečnou loď před superbránu a nestabilní vír červí díry ji zničil. Bylo to první velké vítězství proti Oriům, kdy se jim podařilo dokonce tuto zdánlivě nezničitelnou loď zničit (SG-1 10x03 – Projekt Pegasus).

Superzbraň ničí všechen život i v orijské válečné lodiSvobodní Jaffové se rozhodli použít superzbraň na Dakaře, aby se pokusili zmocnit válečných lodí Oriů. Jednu takovou misi provedli na obydlené planetě s 10 000 lidmi, kde se nacházela válečná loď a Adria měla zrovna projev. Plán se vydařil a byla zabita celá posádka lodi včetně všech lidí na planetě. SG-1 tam také byla a transportovali ji na Odysseu jen okamžik před katastrofou. Využili také tuto příležitost, aby blíže prozkoumali válečnou loď a transportovali se na palubu. Carterová se snažila na můstku zprovoznit loď, ale nedařilo se jí to.

Teal'c s Mitchellem narazili na generátor a nechali u něj C4 pro případ, že budou muset loď zničit. Později narazili na Jaffy, kteří také chtěli loď pro sebe. Brzy se na palubě ukázala i Adria, která nějak katastrofu přežila, a podařilo se jí z nich získat informaci, kde se superbraň nachází. Sama svými schopnostmi aktivovala generátor a vzlétla s lodí z planety. Pak zamířila do hyperprostoru a směřovala k Dakaře. Odyssea ji pronásledovala. Když byla u Dakary, tak pomocí několika střel z hlavní zbraně superzbraň zničila a zdecimovala celý národ Svobodných Jaffů. SG-1 byla přitom transportována zpět na Odysseu (SG-1 10x07 – Protiúder).

Orijská válečná loď ničí vesnici na planetěDalší kontakt a válečnou lodí Oriů byl, když SG-1 navštívila planetu P9C-882, kde se snažili ochránit místní vesnici, protože nechtěli Orie uctívat. Snažili se k tomu využít Merlinovo zařízení jménem Artušův plášť. Zařízení ovšem selhalo a vesnice byla objevena válečnou lodí. Převor vyslal menší útočné lodě s mobilní platformou pro transportní kruhy a pomocí nich se pak mohli vojáci přepravit na planetu a zaútočit na vesnici. Carterová byla raněna, ale Mitchellovi se podařilo aktivovat zařízení jen na oblast domu, kde bylo. Vala byla zadržena a přepravena Tominem na válečnou loď. Převorovi, ani lodi se nepodařilo objevit zbytek SG-1, která byla v jiné dimenzi, a nakonec nařídil zničení vesnice. Mezitím se Vale podařilo přesvědčit Tomina, aby ji pustil a zasela do něj semínko pochybností konání Oriů. Válečná loď vystřelila několikrát na vesnici z hlavní zbraně, ale SG-1 se ji nakonec povedlo včas zamaskovat. Vala byla transportována kruhy na zničení místo na planetě, kde se pak všichni objevili. Vesnice byla zachráněna a válečná loď odletěla (SG-1 10x12 – Čára v písku).

Poté co byl Daniel zajat Adriou, když se snažili získat zbraň proti Oriům, našli ho na jedné planetě, jak káže ostatním jako Převor. Unesou ho a pomocí zařízení zablokují jeho schopnosti. Ten jim vysvětluje plán, jak svatý grál (zbraň) poslat do alteránské galaxie, aby zničil Orie jednou provždy. Nikdo mu moc nedůvěřuje a Woolsey ho chce dokonce zabít. Daniel také sdělí nové informace o válečných lodích. Nakonec se mu povede přelstít protipřevorskou zbraň a unese Odysseu s Jackem, aby mohl realizovat svůj plán. Zbytek SG-1 jde to toho s ním a transportují se kruhy na jednu Orijskou loď, kde se Carterová nabourá do systémů lodi na můstku podle Danielových instrukcí a vezmou ji k superbráně.

Orijská válečná loď prchá před destrukcí Orilly

Cameron s Valou zatím sestaví svatý grál. Po příletu na ně ovšem čeká Adria v jiné válečné lodi a nechce je pustit. Daniel přilétá k superbráně a zamaskuje Odysseu. Transportuje se na válečnou loď, kam se také přenese Adria. Má u sebe ale protipřevorskou zbraň a podaří se mu s její pomocí uvést Adriu do bezvědomí. Vypínají superbránu a posílají celou válečnou loď se zbraní do alteránské galaxie. Daniel poté přijde o schopnosti převora a není vůbec jisté, jestli zbraň fungovala. Zaplatili za to ale vysokou cenu, protože převorové mohli opět aktivovat superbránu z alteránské galaxie a dorazilo dalších 6 válečných lodí (SG-1 10x14 – Maskování).

O několik měsíců později byla zavolána Odyssea Asgardy na Orillu, kde zjistili, že jim Asgardé přenechají veškerou svou technologii a znalosti, které za svůj celý život získali, protože celá jejich rasa umírá a chtějí se zničit. Chvíli po instalaci nové asgardské technologie na Odysseu, se objeví tři orijské válečné lodě, které je sledovaly. Asgardé tedy uspíší svůj plán sebezničení a Orilla exploduje. Odyssee se podaří pomocí nových paprskových zbraní zničit jednu válečnou loď a prchnou do hyperprostoru. Carterové se něco nelíbí na hyperpohonu a udělají si přestávku. Opět se vynoří dvě orijské lodě a musí uniknout do hyperprostoru. To se opět opakuje, aby si potvrdili teorii, že se orijským lodím daří sledovat novou technologie Asgardů.

Orijské válečné lodi sledují OdysseuDalší zastávka je u planety s bránou, kam ihned po výstupu z hyperprostoru přenesou všechny členy posádky a zůstane jen SG-1 s Landrym. Podaří se jim opět zničit jenu válečnou loď, ale už jsou tak poškozeni, že by je další výstřel zničil. Carterová v poslední chvíli před dopadem střely spustí zařízení na dilataci času a uvězní je v časové bublině. Mají sice mnoho času na vyřešení problému jak odpojit asgardské jádro od hyperpohonu, aby je nemohli sledovat, ale to se nedaří. Až po mnoho letech najdou způsob, ale musí nechat loď zničit. Tím obrátí tok času převodem spousty energie ze střely do asgardského jádra a Teal'c chráněn štítem předá potřebné informace na krystalu Carterové a unikají do hyperprostoru. Od té doby mají účinnou zbraň proti orijským válečným lodím (SG-1 10x20 – Bez konce).

Orijské lodě střílí na OdysseuPoslední kontakt s válečnými loděmi Oriů byl v alteránské galaxii, domovské galaxii Oriů. Odysea se tam totiž vydala najít archu pravdy, která by mohla ukončit tuto krvavou křížovou výpravu. Čtyři orijské lodě našli Odysseu nad jednou planetou zrovna v době, kdy byla bezmocná, protože byla zevnitř napadena Replikátory, se kterými se Mitchell a Carterová snažili vypořádat.

Orijské lodě ji obklíčily a zahájily palbu. Zdokonalená asgardské technologie štítů byla na výborné úrovni, protože vydržely mnoho zásahů z hlavních zbraní orijských lodí. Palba ustala, když byly štíty vyčerpány. Způsobilo to otevření archy pravdy na Celestu s pomocí Daniela, který ji aktivoval a Teal'ca, který ji otevřel zničením nohy stolu, na kterém stála. Skutečné znalosti o povaze Oriů se rozšířily po celé alteránské galaxii a převorové prohlédly klam. Válka byla u konce, protože byla zaměstnána v nekonečném souboji i Adria s Morganou Le Fay (Ganos Lal), ale není známo, co se stalo s válečnými loděmi Oriů (Archa pravdy).

Paralelní čaJŁUJŁUŁU5BŁUHJŁUJŁUJ JŁUet="_blank">Země se přesouvá do jiné dimenze před orijskými loděmiNedlouho po záchraně vesnice se Samantha Carterová pomocí vědeckého pokusu omylem přesunula do paralelního světa, kde zjistila, že orijské lodě se daly odehnat drony Antiků. Prezident Landry jí slíbil pomoc, pokud je dokáže ochránit, protože se k nim blížila flotila válečných orijských lodí. Využila znova maskování pomocí Artušova pláště, aby přesunula do jiné dimenze celou Zemi a jako zdroj energie byla použita rozvodná energetická síť celých USA. Orijské lodě obklíčily Zemi a když chtěly zahájit palbu, zařízení bylo nabito a spustil se přesun do jiné dimenze. Orijské lodě střílely naprázdno a pak nakonec odletěly. Landry nedodržel slovo a Carterová se musela poohlédnout po pomoci jinde. Nakonec ji pomohl Rodney McKay a vrátila se zpátky do svého světa (SG-1 10x13 – Cesta, po níž jsme se nevydali).

Nahoru

Poznámka

U válečné lodi Oriů nastává menší problém s jejími rozměry. Oficiální zdroje z jedné kolekce DVD říkají, že je šířka lodi 850 m, ale to je více jak dvakrát tak široká jako rozměr superbrány, jejíž průměr se uvádí v jiné kolekci DVD na 400 m, kterou v žádném případě nemůže proletět. Jiný oficiální zdroj rozměru brány z kompletní desáté série na DVD uvádí zase její velikost na 1 609 m (1 míle), kterou už sice válečná loď může proletět, ale tento její rozměr je skoro dvakrát tak větší než šířka lodi, přičemž bylo vidět, že to měla válečná loď na průlet bránou tak akorát. Navíc tu máme ještě nepoměr šířky a délky lodě, protože se moc neliší, ale loď vypadá podstatně delší oproti šířce. Co z toho plyne? Oficiálním zdrojům pro velikost válečné lodi Oriů a superbrány se nedá moc věřit a budou pravděpodobně chybné. Nevíme ovšem které, může být chybný údaj u lodi, nebo u brány, ale také třeba u obou.

 

Rozcestník orijských vesmírných lodí a plavidel


Autor: Scimani © 2011 sg-portal.eu, e-mail: scimani@sg-portal.eu